Czytasz teraz
Trzy tygodnie, 85 śmiałków, jeden kompozytor. Wiemy, kto weźmie udział w XIX Konkursie Chopinowskim
Muzyka

Trzy tygodnie, 85 śmiałków, jeden kompozytor. Wiemy, kto weźmie udział w XIX Konkursie Chopinowskim

Konkurs Chopinowski 2025

W dniach 2-23 października Warszawa już po raz 19. stanie się światową stolicą pianistyki.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, potocznie zwany Konkursem Chopinowskim, został powołany do życia już prawie 100 lat temu, w 1927 roku. Jego pomysłodawca, prof. Jerzy Żurawlew, chciał nim wywołać dyskusję na temat tego, jak interpretować twórczość wybitnego kompozytora. Zdaniem pianisty Chopinowi ówcześnie nie poświęcano zbyt dużo uwagi.

Spotkałem się z absolutnym niezrozumieniem, obojętnością, a nawet niechęcią. Opinia muzyków była jednomyślna: „Chopin jest tak wielki, że sam się obroni” – wspominał przeszkody na drodze do organizacji wydarzenia. Dopiero po zmianie władzy świeżo upieczony prezydent, Ignacy Mościcki, zainteresował się konkursem i objął nad nim honorowy patronat.

Lew Oborin, zwycięzca I Konkursu Chopinowskiego / fot. Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji – Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 1-M-610-2 / domena publiczna

Zasłużona renoma…

Prof. Żurawlew miał nosa. Konkurs Chopinowski już pod koniec lat 50. został włączony do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych. Dzięki temu dowiedziało się o nim jeszcze więcej instrumentalistów, którzy byli gotowi na wizytę w Polsce. Status renomowanego wydarzenia utrzymał do dziś. Jego laureaci – Krystian Zimerman, Rafał Blechacz czy Cho Seong-jin – szybko wydają płyty i wyprzedają trasy koncertowe.

Rafał Blechacz, laureat XV Konkursu Chopinowskiego, w akcji

… którą wykazują liczby

Same bilety na przesłuchania konkursowe także schodzą w mgnieniu oka. Kupują je nie tylko warszawiacy (koncerty tradycyjnie odbywają się w tamtejszej Filharmonii Narodowej), ale też fani pianistyki z różnych stron świata. Komu zaś nie uda się w porę złapać wejściówek, ten może posłuchać muzyków w telewizji bądź w sieci. Transmisje cieszą się dużym zainteresowaniem, o czym świadczą statystyki przedstawione przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

W październiku 2022 roku, gdy odbyła się 18. edycja konkursu, materiały na youtube’owym kanale Chopin Institute odtworzono aż 37,5 miliona razy. Koncert laureatów emitowany na antenie trzech kanałów oglądało 1,8 miliona osób.

Runda finałowa w wykonaniu Bruce’a Liu, laureat XVIII Konkursu Chopinowskiego

Konkurs Chopinowski 2025. Jesień z wirtuozami

W tym roku Polska już po raz 19. będzie stolicą muzyki poważnej. Konkurs Chopinowski 2025 odbędzie się już za niecałe pół roku, w dniach 2-23 października. Piszemy o nim akurat teraz, bo właśnie stało się jasne, kto powalczy o złoty medal i nagrodę wynoszącą 60 tysięcy euro. Zakończył się właśnie etap eliminacji, w którym uczestniczyło 162 artystów i artystek z 28 krajów. 66 z nich wróci nad Wisłę jesienią. Ich listę uzupełnia 19 laureatów innych konkursów pianistycznych, którzy przeszli uproszczoną kwalifikację.

Zobacz również
tede young leosia

Z całym zestawieniem śmiałków, którzy zabiorą się za Chopina, można zapoznać się tu. Najliczniej reprezentowaną nacją są w niej Chińczycy (29 osób), a tuż za nimi – Japończycy i Polacy (po 13). Wśród tych ostatnich figurują m.in. Michał Basista, Antoni Kłeczek, Viet Trung Nguyen i Piotr Pawlak.

Uważni obserwatorzy konkursu zauważą także, że do konkursu wracają jego poprzedni uczestnicy. Jednym z takich pianistów jest Eric Liu, który dekadę temu otrzymał IV nagrodę. Może tym razem uda mu się wejść na podium?

Głodni muzyki Chopina? Posłuchajcie jej na żywo w Warszawie jeszcze przed konkursem!

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony