Czytasz teraz
Książki na prezent [LISTA LAST MINUTE]
Kultura

Książki na prezent [LISTA LAST MINUTE]

Co łączy historie malarek, peruwiańską powieść i spojrzenie na hip-hop od zaplecza? Wszystkie świetnie sprawdzą się jako książki na prezent.

Święci i nieświęci Mikołajowie, Mikołajki, osoby Mikołajskie! Jeśli planujecie prezenty last minute, macie kilka opcji do wyboru. Możecie na przykład sięgnąć po karty podarunkowe Going., które łatwo wymienić na wymarzone wydarzenie. Jeśli wiecie, czego słuchają bliskie osoby, możecie zakupić bilety na koncerty. Inną opcją są lektury które pozwolą eksplorować rozmaite światy. Zebraliśmy dla was rozmaite książki na prezent – literacką fikcję, reportaże i eseistykę.

Suknia i sztalugi. Historie dawnych malarek | Piotr Oczko

Wydawnictwo: Miesięcznik Znak 

Od wydawcy: Piotr Oczko wydobywa z cienia herstorie dawnych artystek. Pisze o przeszkodach, które musiały pokonać w drodze na malarski szczyt. O przytłoczeniu obowiązkami domowymi i przemocy seksualnej. Przygląda się uważnie ich autoportretom – w spojrzeniach mistrzyń szuka ich niepokojów, ambicji i zasłużonej dumy ze swojej twórczości. Uczy, jak czytać dawne malarstwo i pokazuje, że oświetla ono również nasze życie.

Dla kogo: Dla osób zafascynowanych historią sztuki. Dla tych, którzy chcą jak najlepiej rozumieć, na co właściwie patrzą, widząc obrazy w muzeach. To piękne wydanie, pełne jakościowych ilustracji (aż 250!), więc samo przeglądanie także będzie przyjemnością. Książka jest też idealnym źródłem opowieści o postaciach kobiecych, które nie miały szans zdobyć popularności w czasach, kiedy tworzyły.

Smoła | Piotr Marzec 

książki na prezent

Wydawnictwo: Kultura Gniewu 

Opis wydawcy: Co zobaczyła w lesie dziewczynka, której nie wolno było tam chodzić? Lub co zobaczyło ją? Co czekało dwadzieścia lat, żeby wydostać się na zewnątrz? Suzan potrzebuje materiału na komiks – mrożącego krew w żyłach, mrocznego, pełnego ognia. Wyrusza więc w trasę i pewnego dnia zabiera na autostradzie przypadkową autostopowiczkę. Historie obu kobiet zaczynają się niepokojąco przenikać… Smoła, najnowszy album Piotra Marca, autora Słodkich chłopaków, to rzecz gęsta, pełna tajemnic, czających się na granicy wzroku i świadomości traum z przeszłości.

Dla kogo: Dla osób ceniących narracje pełne tajemnic, traumy i nieoczywistych rozwiązań. Fanów powieści graficznych ucieszą nieszablonowe rozwiązania formalne i podróż w głębiny podświadomości. Powieściowych i filmowych horroro-maniaków mogą zainteresować ulubione motywy w innym niż zwykle medium.

Książki na prezent: Kiosk | Zupagrafika

Wydawnictwo: Zupagrafika

Opis wydawcy: Seryjnie produkowane w latach 1970 – 1990 kioski modułowe, takie jak pionierski K67, zaprojektowany przez słoweńskiego architekta Sašę J. Mächtiga, oraz inne podobne systemy (polski Kami, macedoński KC190 czy radziecki 'Batyskaf’), stały na każdym rogu byłego bloku wschodniego i Jugosławii: od tętniących życiem rynków po socjalistyczne osiedla mieszkaniowe. To właśnie w takich budkach, powszechnie znanych jako Jugokioski, kupowaliśmy hot dogi i zapiekanki, świeże jaja i kurczaki z rożna, wieńce pogrzebowe i prasę; były stróżówkami na parkingach, kantorami wymiany walut – ich funkcje można wymieniać bez końca.

Dla kogo: Dla osób, które na spacerach zatrzymają cię przy budynku, który uznają za fascynujący. Wówczas zasypują ciekawostkami na jego temat. Koniecznie dla estetów, którzy kochają obcować z pięknie wydanymi albumami. Dla lokalnych patriotów, dumnych z architektury byłego bloku wschodniego.

Budki z fast-foodem, trafiki i kantory. Album duetu Zupagrafika to celebracja niezwykłości kiosków [WYWIAD]

Hip hop jest historią | Questlove

Wydawnictwo: W.A.B

Tłumaczenie: Żuławnik Jacek, Mętrak-Ruda Natalia, Michalski Jakub, Wróbel Marcin

Opis wydawcy: Niezwykła opowieść o narodzinach i ewolucji jednego z najpopularniejszych gatunków muzyki opowiedziana przez kultową postać świata hip hopu, współzałożyciela zespołu The Roots, szcześciokrotnego zdobywcę nagrody Grammy. Questlove analizuje twórcze i kulturowe siły, które przyczyniły się do narodzin hip hopu oraz wpłynęły na jego kształt. To także głęboko osobisty obraz rewolucji kulturalnej i bardzo szeroka, rozległa teoria ewolucji niezwykłego ruchu artystycznego naszych czasów. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć, jak muzyka może zmieniać świat i kształtować tożsamość pokoleń.

Dla kogo: To obowiązkowa lektura dla miłośników hip-hopu i rapu, najeżona ciekawostkami i anegdotami. Zwłaszcza, jeśli ktoś tworzy muzykę lub marzy o tym, by stawić w jej świecie pierwsze kroki! Książka może stać się źródłem nie tylko wiedzy, ale też inspiracji. Dla osób, które obudzone w środku nocy zaśpiewają refren z The Seed.

Przeczytajcie fragment książki

Książki na prezent: Revolusi | David Van Reybrouck

książki na prezent

Wydawnictwo: W.A.B

Tłumaczenie: Iwona Mączka

Opis wydawcy: Nikt nigdy nie opowiedział historii indonezyjskiej walki o wolność w tak porywający sposób. Walka o niepodległość Indonezji, której szczyt przypadł na lata czterdzieste XX wieku, przez długi czas była postrzegana jedynie jako konflikt między kolonizatorem – Holandią – a skolonizowanymi Indiami Wschodnimi. Revolusi Davida Van Reybroucka to pierwsza książka, która odrywa tę walkę od perspektywy narodowej i pokazuje jej znaczenie jako wydarzenia globalnego.

Dla kogo: Dla osób, które fascynuje temat dekolonizacji i globalnych zmian w XX wieku. Dla podróżników, zafascynowanych Indonezją. To idealna okazja, by pogłębić wiedzę na jej temat, by lepiej rozumieć to państwo i region, w którym się znajduje. I oczywiście: dla fanów literatury faktu i książek historycznych.

Doppelgänger. Podróż do lustrzanego świata | Naomi Klein

Wydawnictwo: MUZA

Opis wydawcy: W swojej najnowszej książce Naomi Klein wnikliwie analizuje, co zrobiły z naszymi społeczeństwami i duszami branding, programy oszczędnościowe i spekulacja kryzysem klimatycznym. Spogląda do wewnątrz, na krajobraz naszej psychiki, a także na zewnątrz, wypatrując możliwości, które dawałyby nadzieję w obliczu kryzysów w gospodarce, ochronie zdrowia i polityce. Przywołując na pomoc między innymi Zygmunta Freuda, Jordana Peele’a, Alfreda Hitchcocka i bell hooks, Klein nie stroni od kpiny i ukazywania śmieszności, gdy mierzy się z osobliwymi sobowtórami, które nas nawiedzają i stały się tak znajome i bliskie, jak zniekształcone odbicie w lustrze. Autorka stara się rozbić to lustro, by wytyczyć drogę wiodącą poza rozpacz.

Dla kogo: Dla osób, które starają się zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Pokochają ten prezent jeśli lubią prowadzić ciekawe dyskusje, zderzając swoje opinie z rozmówcami (wyobraźcie sobie te konwersacje przy świątecznym stole!). Dla tych, którzy nie poprzestają na mapowaniu kryzysów, ale szukają też potencjalnych rozwiązań.

Książki na prezent. Noc szpilek | Santiago Roncagliolo

książki na prezent

Wydawnictwo: ArtRage

Tłumaczenie: Tomasz Pindel

Opis wydawcy: Porywający od pierwszego zdania thriller autorstwa jednego z najważniejszych współczesnych południowoamerykańskich pisarzy. Roncagliolo w Nocy szpilek tworzy nie tylko arcywciągającą fabułę, lecz także wnikliwy obraz targanej przemocą Limy i całą galerię przekonujących postaci – od dorastających chłopaków, których rozsadza testosteron, przez nieszczęśliwe małżeństwa, po przetrąconego wojną z Ekwadorem ojca z PTSD. To literatura popularna najwyższej próby.

Dla kogo: Dla moli książkowych, które yappują o wciągających powieściach, dla których zarwały noce. Ta lektura spełni wszystkie wymagania stawiane page turnerom, ale dokłada do nich kontekst peruwiański. Dla osób, które szukają pozycji spoza utartych szlaków.

Santiago Roncagliolo: Byłoby łatwiej, gdyby męskość nie miała nic wspólnego z agresją [WYWIAD]

Mój Giovanni | James Baldwin

książki na prezent

Wydawnictwo: Karakter

Tłumaczenie: Andrzej Selerowicz 

Opis wydawcy: Powojenny Paryż. Szaroperłowe niebo, ciasne pokoje, gwarne kawiarnie i nocne bary, w których toczy się życie. W jednym z takich barów młody Amerykanin, David, pod nieobecność swojej narzeczonej, Helli, spotyka emanującego zmysłowością i osobliwym smutkiem Giovanniego. Targany sprzecznymi uczuciami – pożądaniem i wstydem, namiętnością i lękiem – bohater wchodzi w pełną ambiwalencji relację, która na zawsze zmieni życie tych trojga.
Wspaniała, intensywna proza, klasyka światowej literatury.

Dla kogo: Dla osób, które cenią sobie literackie klasyki (to jedna z najważniejszych książek XX wieku!). Gratka dla estetów i kolekcjonerów pięknych wydań. Karater wydaje całego Baldwina, a poszczególne książki pięknie razem wyglądają (tak tylko dajemy znać). Dla tych, którzy szukają queerowych historii, tematów wokół wykluczenia społecznego i rasizmu oraz opowieści o meandrach relacji międzyludzkich.

Książki na prezent. Ptaki Ameryki | Lorrie Moore

Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne 

Tłumaczenie: Adam Pluszka

Opis wydawcy: W tomie Ptaki Ameryki Moore z delikatnością pisze o tych, którzy się boją, są samotni, a ich decyzje i wybory wydają się czasem wątpliwe. Koncentruje się na postaciach, które coś uwiera, oddziela emocjonalnie od innych ludzi, którym wewnętrzne pęknięcia uniemożliwiają choćby chwilowe pochwycenie szczęścia. Jednak w jej prozie trud istnienia nie jest pozbawiony subtelnego humoru i głębokiej empatii. Wszak czym innym jest życie niż splotem tragikomicznych zdarzeń?

Dla kogo: Dla osób, które wciągnęły się w czytanie opowiadań. W tej serii Wydawnictwa Czarne znajdą bowiem dla siebie mnóstwo pysznych kąsków (świetna opcja na cały pakiet książek!). Dla tych, którzy chcą rozwijać swoją wrażliwość na kwestie społeczne poprzez literaturę piękną . Ta książka przynosi też pociechę z dala od banału.

Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców | Jul Łyskawa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne 

Opis wydawcy: Szalony i odważny debiut Jula Łyskawy jest groteskową sagą o przedziwnych mieszkańcach pewnej mieściny – rodzinach drwali i stolarzy, ukrywającym się przed światem rzeźbiarzu czy tajemniczym irlandzkim księdzu, któremu Matka Boska objawiła się pod postacią foki. To polifoniczna, pełna literackiej werwy powieść i przewrotna próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy świadome istnienie jest darem, czy brzemieniem?

Dla kogo: Dla tych, którym wydaje się, że w literaturze widzieli już wszystko. Mamy na myśli i fanów rozkosznie wciągających powieści, i wielbicieli postmodernistycznych eksperymentów. Dla osób, które mentalnie mieszkają w Stanach, gdyż konsumują dużo amerykańskiej popkultury. I koniecznie dla tych, którzy wplatają cytaty z Twin Peaks w codzienne konwersacje.

Zobacz również
Subservience

Książki na prezent: Lalka | Bolesław Prus

Wydawnictwo: Marginesy

Opis wydawcy: Wielowątkowa, pełna tajemnic powieść Prusa od ponad stu trzydziestu lat fascynuje kolejne pokolenia Polaków, którzy mimo upływu czasu przeglądają się w niej niczym w soczewce – zarówno jako społeczeństwo, jak i jednostki targane namiętnościami i ambicjami. „Mówić o sobie i do siebie tak, aby każdy spośród setek tysięcy czytelników, najlepiej przez wieki, miał poczucie, że powieść mówi o nim i do niego – oto przepis na arcydzieło”.

Dla kogo: Książka idealnie stworzona, by poprowadzić rozmowę o jednej z najbardziej kontrowersyjnych okładek tego roku. Jak czujemy się z Wokulskim-Piłsudskim? Jak odbieramy super klasyczną lekturę w tak nowoczesnej szacie graficznej? A po świętach obdarowana osoba ma szansę odświeżyć sobie tę niezwykle fascynującą powieść. Być może odkryje w niej wątki, przeoczone w trakcie szkolnych zmagań z tekstem.

Cześć pracy. O kulturze zapierdolu | Zofia Smełka-Leszczyńska

książki na prezent

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna

Opis wydawcy: Rób to, co kochasz, a nigdy nie będziesz pracować. Tak głosi powiedzonko motywacyjne drukowane na kubkach, czy ścianach w wielu biurach. A nawet jeśli swojej pracy nie kochasz, to z pewnością panuje w niej „rodzinna atmosfera”, zespół jest dynamiczny, godziny pracy elastyczne, a posada oferuje liczne możliwości rozwoju. Czyż nie? Zofia Smełka-Leszczyńska napisała książka o tym, jak jesteśmy oszukiwani i wyzyskiwani. Jak to, co się mówi i pisze w Polsce o pracy, jest często bardzo odległe od tego, jak ona naprawdę wygląda. Opisuje paradoksy kapitalizmu, który pracę każe nam pokochać, abyśmy byli bardziej wydajni. Ale zamiast podwyżek oferuje warsztaty z mindfulness. 

Dla kogo: Dla osoby, która przy świątecznym stole będzie narzekać na swoją pracę. Potencjalnie, ale nie obowiązkowo: kolejny rok z rzędu. Dla walczących z pokusą, żeby zajrzeć na pracowy komunikator w czasie świąt i trzymających firmę na swoich barkach. Do książki dorzućcie coś miłego, co pozwoli tej osobie skorzystać z czasu wolnego bez wyrzutów sumienia.

Napad na bank. Prawdziwa historia Gangu Albanii | Marcin Misztalski i Primo Men

książki na prezent

Wydawnictwo: SQN

Opis wydawcy: Ich klipy rozbiły bank na polskim YouTubie. Rozpracowali muzyczne DNA Polaków, przez co ich muzyka dobiegała z samochodów, osiedlowych okien i rozbujanych klubów. Gang Albanii – muzyczny projekt Rozbójnika Alibaby, Borixona i Popka – szybko stał się ogromnym komercyjnym sukcesem, napędzanym dobrą zabawą oraz licznymi kontrowersjami. Napad na bank to nie jest zwykła biografia zespołu. To prawdziwe przeżycia ludzi związanych z Gangiem Albanii, bandyckie opowieści, zakulisowe historie, wspomnienia z tras koncertowych i otwarte wyznania po latach od rozpadu jednego największych muzycznych projektów polskiej sceny muzyki rozrywkowej.

Dla kogo: Dla wszystkich rapowych głów. Tych, które cytują kawałki z odmętów historii polskiego hip-hopu, ale też słuchaczy skupionych na najnowszych brzmieniach. Dla tych, którzy lubią znać historię gatunku oraz towarzyszące jej anegdoty. Książka spodoba się też wszystkim marzącym, żeby zabrać się na trasę koncertową i przeżyć tam wymykające się rozsądkowi przygody.

Przeczytajcie fragment książki

Książki na prezent: Potwory. Dylemat fanki | Claire Dederer

książki na prezent

Wydawnictwo: Wydawnictwo Filtry 

Tłumaczenie: Dorota Konowrocka-Sawa

Opis wydawcy: Czy wielcy artyści to zwyczajni ludzie, którym wolno tyle, co innym, czy może półbogowie, którym w geście wdzięczności za ich olśniewające dary społeczeństwo pozwala na więcej? Czasy się zmieniają i to, co kiedyś akceptowano, a przynajmniej puszczano płazem, dziś jest nie do wybaczenia. Kolejne fale feminizmu, ruchy emancypacyjne mniejszości, w końcu #MeToo zmieniły nasz świat. I bardzo dobrze. Zanim jednak strącimy z piedestału kolejną wielkość, wyrzucając na śmietnik „zbrukane” filmy, książki, płyty i obrazy, zastanówmy się, jak działa mechanizm cancel culture. Ile w nim słusznej chęci życia w lepszym, sprawiedliwym świecie, a ile brutalnej rynkowej gry oraz lęku „inkwizycji” przed jej własnymi grzechami.

Dla kogo: Tak jak książka Naomi Klein, Potwory. Dylemat fanki tom idealna propozycja dla osób, które uwielbiają dyskutować. Claire Dederer dostarcza bowiem paliwa dla zażartych konwersacji o cancel culture i do nowego spojrzenia na uwielbiane przez nas dzieła kultury.

49 idzie pod młotek | Thomas Pynchon

książki na prezent

Wydawnictwo: ArtRage 

Tłumaczenie: Piotr Siemion

Opis wydawcy: Arcydzieło, które przetrwało kres postmodernizmu, powieść uznawana powszechnie za najbardziej przystępną spośród zawikłanych, przedziwnych dzieł Thomasa Pynchona. Podróżując po Kalifornii wczesnych lat sześćdziesiątych Edypa Maas poznaje całą galerię fascynujących postaci – od prawicowego historyka, po byłego aktora, z którym wplątuje się w romans – a przecież w tle czyha też psychiatra przepisujący gospodyniom domowym LSD, aktorzy z eksperymentalnego teatru okrucieństwa i konający marynarz z San Francisco. Czytając tę powieść mamy wrażenie, że miejscami szydercza, przejmująca wizja jej autora dotyczy dzisiaj nas wszystkich – mieszkańców globalnej ponowoczesności.

Dla kogo: Podobnie jak książka Jamesa Baldwina, Thomas Pynchon to świetna opcja dla osób, które cenią literackie klasyki. To idealna okazja, żeby uzupełnić lekturę tego arcydzieła – i to w przepięknym wydaniu. Powieść ukazuje się w serii Cymelia, wprost naszpikowanej fascynującymi opowieściami sprzed dekad. Dla obsesyjnych moli książkowych można więc rozważyć cały komplet.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony