Czytasz
Kto jest w gronie najlepiej sprzedających się artystek i artystów 2023 roku?

Kto jest w gronie najlepiej sprzedających się artystek i artystów 2023 roku?

Taylor Swift Najbardziej wpływowi muzycy

I tym razem musiała wygrać. Taylor Swift zajęła pierwsze miejsce w gronie najlepiej sprzedających się artystek i artystów w 2023 roku w USA. Drugie miejsce zajął Drake. Jak wygląda reszta stawki?

Grono najlepiej sprzedających się artystek i artystów w 2023 roku: królowa jest jedna

W USA odpowiadała za niemal dwa procent wszystkich słuchanych w sieci utworów, a według Spotify na świecie zdołała zgromadzić aż 26 miliardów odtworzeń. Liczby nie kłamią – Taylor Swift niewątpliwie była numerem jeden w zeszłym roku. To, że zawładnęła streamingiem, już wiemy, ale czy sukces ten przełożył się na sprzedaż? Okazuje się, że tak. Z informacji udostępnionych na Twitterze/X przez Chart Data wynika, że na tym polu królowa również nie zamierza ustępować z tronu.

Ile krążków Taylor Swift zdołała więc sprzedać podczas ubiegłego roku? Było ich aż 19 milionów. To ponad dwukrotnie więcej niż dwa lata temu. Największą furorę zrobił album Midnights (ponad trzy miliony sprzedanych kopii), po piętach deptał mu 1989 (Taylor’s Version) (2,8 miliona), a kroku dotrzymywał im nieco starszy Lover (prawie 1,9 miliona). Fani świętują, twierdząc, że to ona jest przemysłem muzycznym, a ten rok zdecydowanie należał do niej. Odstawiając na bok wszelką sympatię bądź jej brak, ciężko się z nimi nie zgodzić.

Justin Timberlake znowu wydał utwór. To nowa era artysty

Potężny skład

Ale nie samą Taylor człowiek żyje, bo reszta podium wygląda całkiem interesująco. Na drugim miejscu wylądował Drake, któremu udało się sprzedać 10 milionów egzemplarzy. Można było się tego spodziewać – raper wydał przecież w tym roku głośny album For All The Dogs, a ten szybko zajął pierwsze miejsce na liście Billboard 200, uzyskując 411 tysięcy sprzedanych kopii w pierwszym tygodniu. I chociaż wiele osób uważa, że jest to najbardziej rozczarowujące wydawnictwo, jakie Drake wydał w całym swoim dorobku, a Mos Def z wyniku kolegi po fachu raczej się nie ucieszy, to i tak dominacja rapera na rynku jest oczywista.

Na trzecim miejscu znalazła się country sensacja ostatnich lat, Morgan Wallen. Artysta może pochwalić się zdumiewającą liczbą aż 8,4 miliona sprzedanych kopii. Największą popularnością cieszyła się jego najnowsza płyta, One Thing at a Time, lecz jej poprzedniczka, Dangerous: The Double Album też nieźle sobie radziła. Dalej uplasowali się Zach Bryan (4,8 miliona) oraz SZA i YoungBoy Never Broke Again (oboje po 4,2 miliona). Wysoko, bo na siódme miejsce wspiął się się The Weeknd (3,6 miliona), a za nim Ye (3.5 miliona) i zamykający czołową dziesiątkę Travis Scott (3,2 miliona).

Sprawdź też
Dawid Podsiadło

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone