Czytasz
Kuba Więcek z drugą płytą i premierowymi koncertami

Kuba Więcek z drugą płytą i premierowymi koncertami

Kuba Więcek to 25-letni saksofonista i kompozytor. Mimo młodego wieku wydał album “Another Raindrop” w prestiżowej serii “Polish Jazz” – pierwszy od 28 lat jako debiutant i najmłodszy muzyk w historii.

Kuba rozpoczął naukę w wieku 7 lat w klasie wiolonczeli, jednak porzucił ją dla saksofonu. W wieku 17  lat zaczęła się jego przygoda z jazzem, studiował w Amsterdamie, z którego następnie przeniósł się do Danii i kontynuował naukę w kopenhaskim Rhythmic Music Conservatorium. To właśnie to miejsce najbardziej wpłynęło na jego nowatorską i niezwykle dojrzałą twórczość.

“W Kopenhadze poznałem ludzi, którzy nie ograniczali się do jednego stylu czy gatunku muzyki. Właściwie było tam mało ortodoksyjnych jazzmanów. Każdy przychodził i puszczał utwór, który go zaciekawił, zainspirował. Słuchaliśmy artystów w rodzaju Kanye Westa, raczej nie kojarzonego z akademią.” – opowiada Więcek. Aktualnie mieszka w Warszawie i studiuje na Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoje inspiracje czerpie z muzyki klasycznej, elektronicznej, alternatywnej, jazzu, rocka czy hip-hopu, a w jego mieszkaniu obok płyt Coltrane’a czy Parkera znajdują się albumy Toma Waitsa czy Flying Lotusa.

Po świetnie przyjętym przez krytyków oraz publiczność “Another Raindrop” już lada moment, czyli 12 kwietnia przewidziana jest premiera drugiego albumu muzyka pod tytułem “Multitasking” w składzie Kuba Więcek (saksofon, elektronika), Michał Karański (kontrabas, gitara basowa, konnakol), Łukasz Zyta (perkusja, dzwonki) oraz podwójny koncert promujący tę płytę w warszawskim 12on14 Jazz Club. Co ciekawe za mastering tego krążka odpowiedzialny jest japoński realizator dźwięku Seigen Ono, który współpracował między innymi z Ryuichi Sakamoto, Alva Noto czy Milesem Davisem.

Bilety dostępne w Going.

Zobacz komentarze (0)

Odpowiedz

Your email address will not be published.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone