Czytasz teraz
Kultowe polskie teledyski, czyli świętujemy Dzień Polskiej Muzyki
Opinie

Kultowe polskie teledyski, czyli świętujemy Dzień Polskiej Muzyki

Beata Kozidrak, mat. promocyjne

Dzisiaj 1 października celebrujemy Święto Polskiej Muzyki, a Going. i Empik wydłużają je do tygodnia! Zaczynamy od naszej selekcji kultowych polskich teledysków – królowa polskiej sceny Beata Kozidrak, reaktywująca się Ścianka czy chłopaki z Ursynowa, czyli Molesta Ewenement – sprawdź, jakie klipy tworzyły historię polskiej muzyki.

Leniwy klimat w stylu retro, Polska czasów PRL-u czy surrealistyczne wizje z lat 90. – polskie teledyski czerpały z różnych stylistyk. My wybraliśmy dla Was parę najciekawszych. A jeśli chcecie doświadczyć polskiej muzyki na żywo, skorzystajcie z naszych specjalnych zniżek na koncerty polskich artystów i artystek. Wśród nich m.in. Maria Peszek, Happysad. czy Ørganek. Promocja zaczyna się już dzisiaj!

Promocyjne kody w ramach Tygodnia Polskiej Muzyki znajdziesz tutaj.

Beata Kozidrak – Siedzę i myślę

Zaczynamy od naszej ulubionej diwy, czyli Beaty Kozidrak, która niedawno wystąpiła na finale plenerowego cyklu Lato na Pradze. W przypadku teledysku do piosenki Siedzę i myślę mamy do czynienia z tak zwanym combo, ponieważ zarówno klip, jak i tekst piosenki bezsprzecznie stanowią ikoniczne dzieło polskiej popkultury. Beata Kozidrak śpiewająca z wierzchołka pomarańczy to widok, na który nie zasługiwaliśmy… Warto wspomnieć, że w jednej ze scen możemy zobaczyć także córkę artystki, Agatę. Wnętrze pokoju w którym rozgrywa się akcja teledysku jest chyba każdemu znane i przypomina ówczesne mieszkania z katalogów Ikei. Kozidrak kieruje swoje słowa do nieco skołowanego, długowłosego mężczyzny i prezentuje się w coraz to nowych stylizacjach. W łóżku, na huśtawce czy przy lusterku – zawsze wygląda zjawiskowo. Naszą ulubioną sceną jest jednak ta, w której możemy zobaczyć Kozidrak grającą na harmonijce – niestety zostaje ona przerwana przez nadciągające kłęby dymu z papierosa. Klip jest kwintesencją klimatu lat dziewięćdziesiątych i pochodzi z pierwszej solowej płyty wokalistki zatytułowanej Beata. Warto przy tej okazji zaznaczyć, że album nagrywany był zarówno w Polsce, jak i  w studiu muzycznym w Danii, w którym pracowały takie sławy jak George Michael czy Elton John. Beata od zawsze mierzyła najwyżej jak się da

Ścianka  – Białe Wakacje

Płynnie przechodzimy od Beaty Kozidrak do rockowego zespołu Ścianka. Białe wakacje – promujący album pod tym samym tytułem – to jeden z 8 teledysków w 26-letniej karierze zespołu. Letni odpoczynek pokazany jest tu w wykrzywionym zwierciadle. W powietrzu czuć przesyt nocnym życiem i dziennym skwarem. W świadomość powoli wpełza już jesień, biały podniszczony kabriolet sunie przez bezdroża, a między ścianami pokrytymi łuszczącą się farbą obserwujemy osobiste dramaty tajemniczych bohaterów. Dzieci grają w piłkę, hipnotyzująca femme fatale wodzi na pokuszenie, a starsza pani kroczy ulicami w wielu warstwach odzieży. W klipie zobaczymy Jerzego Nasierowskiego, Ninę Roguż oraz zespół Ścianka… oprócz perkusisty, który nie dojechał na plan zdjęciowy. Jego miejsce zajmuje manekin o głowie z dyni, palący beztrosko papierosa na tylnym siedzeniu auta.  
Ścianka to zespół poruszający się w szerokim polu rocka alternatywnego, nieraz jednak zaskakujący swoich słuchaczy. Z łatwością przeskakiwali od jazgoczących gitar przez blues po subtelne pejzaże dźwiękowe. Na koncertach grywali swoje interpretacje utworów Lou Reeda i Velvet Underground, Sonic Youth, Chrisa Isaaka i Sławę Przybylską. Jeśli macie ochotę sprawdzić, jakie brzmi Ścianka w 2020 roku, koniecznie zajrzyjcie na jeden z koncertów.

Ścianka zagra 2 koncerty w Pogłosie – bilety na oba znajdziesz w Going.

Majka Jeżowska – Marzenia się spełniają 

Od gitarowych klimatów przechodzimy do szalonego świata Majki Jeżowskiej, która już 2 grudnia wystąpi wraz z zespołem w Progresji. Artystka jest  niezaprzeczalnie jedną z ważniejszych postaci w polskiej branży muzycznej. Ma na swoim koncie sporą ilość albumów studyjnych i masę hitów, spośród których kilka potrafi zaśpiewać chyba każdy szanujący się rodak. My chcielibyśmy przypomnieć Wam jedną z piękniejszych piosenek Jeżowskiej – Marzenia się spełniają. Piękny tekst, teledysk oraz stylizacje wokalistki powodują, że można oglądać go bez końca. Choć początkowo wydaje się, że oglądamy reklamę aspiryny, bądź innego leku ratującego nas przed bólem głowy, to chwilę później olśniewa nas cała masa kolorów i pełen przekrój efektów specjalnych. Klip jest przegięty, szalony do granic możliwości oraz pełen udziwnień i chyba właśnie tak bardzo go lubimy. Majka sprawdza się perfekcyjnie w roli Szalonego Kapelusznika – jest to jedno z lepszych wcieleń artystki ever.

Bilety na koncert Majki Jeżowskiej znajdziesz w Going.

Molesta Ewenement – Wiedziałem, że tak będzie

Esencja Molesty – kolorowe zdjęcia przeplatane minimalistycznymi kadrami w czerni i bieli, zima pełna zasp, migawki z życia na blokowisku – od bitwy na śnieżki i spacerów w pustce po konfrontacje z policją. Codzienność nie poddawana ani romantyzacji, ani transformacji na potrzeby budowania wizerunku. Szara, zwyczajna, szczera. Singiel “Wiedziałem, że tak będzie” został wydany w 1998 roku jeszcze pod nazwą Mistic Molesta. Za produkcję odpowiadał DJ 600V (wówczas V.O.L.T.). Album “Skandal”, z którego pochodzi utwór, doczekał się statusu złotej płyty. 

2 października do kin wszedł dokument Skandal. Ewenement Molesty, portretujący twórczość i codzienność artystów. To gratka nie tylko dla fanów – obraz pozwala zajrzeć za kulisy ich bogatej historii, poznać twórców i oczywiście, przypomnieć sobie kultową muzykę. Jeśli jednak zamiast zanurzać się w nostalgii, wolicie patrzeć w przyszłość, koniecznie sprawdźcie najnowszy projekt Włodiego z producentem 1988. Ich wspólny album “W/88” – z featami od Okiego, Jetlagz czy chłopaków z Tonfy – pokazuje, że w rapie jeszcze nie wszystko zostało powiedziane.

KULT – Polska

Jeśli kultowe polskie teledyski, to nie możemy nie wspomnieć o Kulcie i ich teledysku do klasyka gatunku, czyli Polski, który często wykonywany jest na koniec koncertów ze specjalną oprawą. Legendarna rodzima formacja spod znaku alternatywnego rocka powstała na początku lat 80. Wokalista i saksofonista Kazik Staszewski oraz basista Piotra Wieteska połączyli siły, by stworzyć zespół, który “wychował” wiele współczesnych polskich muzyków czerpiących z punka czy rocka psychodelicznego. Do dziś słuchają go różne pokolenia – od równolatków Kazika, przez młodych buntowników, dla których utwory Kultu nie straciły na aktualności. 

Zobacz również
Rave

Utwór Polska powstał w okresie PRL-u, zaledwie dwa lata przed upadkiem komunizmu, czyli w 1987 roku. Do 1989 roku był wstrzymany przed publikacją przez Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk. Zespół wydał ją na albumie koncertowym Tan pod innym już tytułem Mieszkam w Polsce (tytuł często wracał też do swojej pierwotnej formy). 

Charakterystyczny, utrzymany w stylistyce lo-fi teledysk do Polski został nagrany w 1992 roku. Widok Trójmiasta kręcony kamerą analogową przerywają przebitki śpiewającego Kazika. Teledysk kręcony był na zasadzie improwizacji. Snapshotowe kadry pokazują dobrze znany nam Gdańsk – widok Dworca Głównego przed remontem, ulicę Długą, dworzec SKM-ek.

Bilety na występy Kultu znajdziecie w Going.

Teledyski wybierali dla Was i opisywali: Jagoda Gawliczek, Igor Kozak, Milena Soprowska

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony