Czytasz
Kolokwium z Taylor Swift? To możliwe na studiach z psychologii!

Kolokwium z Taylor Swift? To możliwe na studiach z psychologii!

Taylor Swift Travis Kelce

Nowy kurs na Uniwersytecie Stanowym Arizony bada, czego psychologia może się nauczyć dzięki karierze Taylor Swift.

Kurs o nazwie Psychology of Taylor Swift – Advanced Topics of Social Psychology będzie oferowany już od tej jesieni. Doktorantka Alexandra Wormley zajmie się prowadzeniem przedmiotu. – Ten semestralny kurs zasadniczo wykorzystuje Taylor Swift jako przykład różnych zjawisk – plotek, relacji, zemsty. Zajęcia bynajmniej nie są seminarium na temat tego, jak bardzo ją lubimy lub nie. Chcemy być w stanie uczyć się na przykładzie tego fenomenu o psychologii – komentuje uczona.

Co więcej, dodała, że będzie łączyć tematy z różnych albumów Swift z psychologią, podając jako przykład Reputation z 2017 roku. – Szósty album Taylor, Reputation, to jej powrót po zniknięciu z centrum uwagi z powodu konfliktów z Kim Kardashian i Kanye Westem. Zemściła się na nich – i szerszym krajobrazie medialnym – wydając niezwykle udany album wraz z trasą koncertową – wyjaśnia. – Uczniowie to wiedzą – ale czy wiedzą, dlaczego lubimy zemstę? Czy wiedzą, jak dokonujemy zemsty? Psychologia społeczna może nam to wyjaśnić.

Kurs Taylor Swift

Studiowanie kariery Taylor na porządku dziennym

Swift jest coraz częściej tematem studiów na wielu uniwersytetach w całym USA. Na początku lutego 2022 roku nowojorski Clive Davis Institute of Recorded Music uruchomił pierwsze w historii zajęcia poświęcone gwieździe prowadzone przez dziennikarkę Rolling Stone’a Brittany Spanos. W sierpniu ubiegłego roku University of Texas w Austin uruchomił nowy kurs sztuk wyzwolonych zatytułowany Literary Contests and ContextsThe Taylor Swift Songbook. W jego ramach twórczość piosenkarki i autorki tekstów była studiowana obok Chaucera, Szekspira, Wyatta, Coleridge’a czy Keatsa.

Ponadto niedawno Stanford ogłosił zimowy kurs kwartalny All Too Well. Obiecuje on dogłębną analizę emocjonalnych tekstów hitu nr 1, prowadzonych przez absolwentkę Nonę Hungate. Innymi słowy, kariera Taylor Swift dawno przestała być jedynie fenomenem popkulturowym, a zaczęła być pełnoprawnym, wartym dogłębnego analizowania zjawiskiem psychologicznym.

Sprawdź też
Paris Hilton

Przeczytajcie więcej o Taylor Swift!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone