Czytasz
Lado w Mieście 2024: wiemy, kto zagra tego lata nad Wisłą!

Lado w Mieście 2024: wiemy, kto zagra tego lata nad Wisłą!

Lado w Mieście 2024

Uwielbiany przez warszawiaków cykl plenerowych koncertów obchodzi w tym roku 15. urodziny. Sprawdźmy, co znalazło się w jego programie!

Stołeczną inicjatywę zainaugurowano w 2010 roku, jeszcze za czasów funkcjonowania niezależnej wytwórni Lado ABC. Początkowo była niczym innym, tylko koncertową, cotygodniową prezentacją przynależących do niej artystów. Z czasem na scenie zaczęli towarzyszyć im twórcy spoza labelu. Dziś Lado w Mieście to autonomiczna, rozpoznawalna w wielu kręgach marka. Skupia wykonawców z Polski i zagranicy, reprezentujących różne gatunki: od muzyki eksperymentalnej i jazzowej, przez hip-hop, aż po elektronikę.

W ubiegłym roku podczas cyklu Lado w Mieście wystąpił choćby zespół Remont Pomp / fot. Anna Chojnacka

Urozmaicać miejski krajobraz

Dużym atutem cyklu jest jego inkluzywność. Wstęp na wydarzenia organizowane przez Stowarzyszenie Plan B nie kosztuje ani grosza. Są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami i poruszających się na wózkach inwalidzkich. Poza tym odbywają się w imprezowym centrum miasta. Popularny Plac Zabaw na bulwarach wiślanych to przestrzeń sprzyjająca wakacyjnej labie i muzycznym uniesieniom. – Naszym celem i największą satysfakcją jest przybliżanie odważnej, niezależnej i często niełatwej w odbiorze twórczości osobom, które wcześniej z podobnym podejściem do muzyki nie miały szansy się zetknąć. Wierzymy, że dzięki temu otwieramy głowy, inspirujemy i urozmaicamy miejski krajobraz – piszą organizatorzy.

Grafika promująca Lado w Mieście 2024 / aut. @under_the_big_black_sun

Lado w Mieście 2024: od basowego mroku do tropikalnej krainy

Jak łatwo policzyć, w tym roku Lado w Mieście odbywa się już po raz 15. Taki jubileusz wypadało uczcić wyjątkowym i eklektycznym line-upem. Pomysłodawcom cyklu na szczęście znów udało się stanąć na wysokości zadania. Hip-hop w programie reprezentują Saalfrat Alarhaji, Cichoń, Krenz, Piernikowski i STRATA – wspólny projekt Hadesa, Kosiego i producenta 2K88. O niepokorny jazz zadbają świeżo upieczeni laureaci plebiscytu Sanki z kwartetu Kosmonauci. Basowy mrok wpuszczą Jan Piasecki i Wojciech Bąkowski, czyli duet GERDA. Solidną dawkę elektroniki zapewnią hermeneia i przedstawiciele wytwórni Recognition Records obchodzącej ćwierćwiecze istnienia. Usłyszymy także post-punkowców z kresów, entuzjastów psychodelii z Javva oraz indie-popową wokalistkę Ewę Sad. Czarnym koniem w stawce może okazać się zaś występ zespołu Jantar, który debiutancką płytą Turnus przenosi słuchaczy do wyimaginowanej tropikalnej krainy.

Jantar – Bulwary

Zagraniczne gwiazdy

Lado w Mieście 2024 to także okazja do usłyszenia artystów spoza Polski. Na pierwszy ogień pójdzie meksykański sekstet Descartes a Kant, w którego twórczości przeplatają się odniesienia do dance punku, metalu i shoegaze’u. Trzy tygodnie później z Kitty Sarcasm wystąpi kenijska raperka Nah Eeeto, sprawnie odnajdująca się zarówno w afrobeacie, jak i w trapie. W sierpniu usłyszymy z kolei Phelimuncasi, Los Baby Jaguars i Clemantaum w formule DJ setu. Znakiem rozpoznawczym pierwszego z zespołów, który stacjonuje w południowoafrykańskim Durbanie, jest energetyczny, rozpędzony gqom. Druga z formacji ochoczo wraca myślami do muzyki z lat 60. Dużo u nich odniesień do cumbii i funku. Trzecia artystka odwiedzi Warszawę na zaproszenie ekipy Laboratorio Tropical Crew. Oznacza to tyle, że powinniśmy nastawić się na szalony, świeży miks baile, favela funku, dembow i innych gatunków z Ameryki Łacińskiej oraz Południowej.

Descartes a Kant – Graceless (Official Video)

Sporo publiczności mogą przyciągnąć występy 18 lipca. U boku kwartetu Kurek / Shakul / Zemler / Ziółek DJ seta zagra wówczas Brian Shimkovitz. Ze świecą znaleźć osobę, która zrobiła więcej dla popularyzacji afrykańskiej muzyki niż on. Perełkami znalezionymi na sahelskich targach najpierw dzielił się na łamach bloga Awesome Tapes From Africa. Pod tym samym szyldem zaczął organizować imprezy i powołał do życia renomowaną wytwórnię płytową. W labelu drugą młodość przeżyli ghański wokalista Ata Kak, zaangażowana społecznie Malijka Nahawa Doumbia albo senegalska Aby Ngana Diop.

Koncerty odbywają się w czwartki, chwilę po 20:00. Więcej szczegółów na temat wydarzenia znajdziecie na Facebooku. Going. MORE jest patronem medialnym imprezy.

Sprawdź też
Bambi Margaret

Lado w Mieście 2024: pełen program

04.07, / Javva | Saalfrat Alarhaji, Cichoń, Krenz: Nowy Materiał (feat. Ziomcy, ynaynska, GWAN)
11.07. / Descartes a Kant | Ewa Sad
18.07. / Awesome Tapes DJ set | Kurek / Shakul / Zemler / Ziółek
25.07. / Kosmonauci | Nah Eeto + Kitty Sarcasm
01.08. / 25 lat Recognition Records: Charlie live, Escape From Warsaw live, Jacek Sienkiewicz live/ DJ

Azja po wegańsku. Niezwykłych roślinnych rzeczy spróbujecie w nowo otwartej restauracji Vesna!

08.08. / Phelimuncasi / Sw@da x Niczos / Clemantaum DJ set
15.08. / Jantar / Los Baby Jaguars
22.08. / GERDA / kresy
29.08. / HOLY SPELLS / Piernikowski
05.09. / hermeneia DJ set | STRATA (2K88 x Hades x Kosi)

Plakat Lado w Mieście 2024 / aut. @under_the_big_black_sun / materiały prasowe
Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone