Czytasz
Rumunia oskarża Louis Vuitton o przywłaszczenie dziedzictwa kulturowego

Rumunia oskarża Louis Vuitton o przywłaszczenie dziedzictwa kulturowego

Louis Vuitton

Louis Vuitton zaprezentował kolekcję, w której pojawiła się bluzka łudząco podobna do tradycyjnego rumuńskiego elementu garderoby. Wpisano go na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Francuski dom mody nie odpowiada na zarzuty

Tradycyjna bluzka z ręcznie wykonanym haftem umieszczonym na ramieniu to jeden z elementów rumuńskiego i mołdawskiego stroju ludowego dla kobiet i mężczyzn. W 2022 roku ta misternie wykonana część garderoby została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Dwa lata później okazało się, że jeden z francuskich domów mody prawdopodobnie zapożyczył tradycyjny motyw i wykorzystał go do produkcji własnej odzieży.

Budzącą kontrowersję bluzkę z nowej kolekcji Louis Vuitton zauważył kolektyw La Blouse Roumaine, który zajmuje się promowaniem haftowanej rumuńskiej koszulki znanej jako ia. Projekt giganta został uznany za zapożyczenie, które nie zostało wcześniej skonsultowane. Oznacza to, że miało dojść do kradzieży dziedzictwa kulturowego. W sprawę włączył się minister kultury Rumunii. Poinformował, że zwróci się do LV z prośbą o przyznanie się do inspiracji. Jak na razie dom mody milczy i nie odpowiada na zarzuty.

Hiszpańskie Platja d’Aro walczy z obscenicznymi kostiumami. To plaga na wieczorach kawalerskich

Louis Vuitton nie był pierwszy

W 2017 roku skrytykowano amerykańską projektantkę Tory Burch. Chodziło o to, że niektóre elementy odzieży sygnowanej jej nazwiskiem przypominają tradycyjny rumuński płaszcz. Co więcej, okazało się, że projekty wchodzące w skład kolekcji promowano jako inspiracje zaczerpnięte z kultury afrykańskiej.

W sytuację zaangażowała się spora część rumuńskiego społeczeństwa. Burch uznała inspirację płynącą z ich dziedzictwa kulturowego i stwierdziła, że przeoczono wzmiankę o tradycyjnym rumuńskim płaszczu.

Sprawdź też
Miss AI

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone