Czytasz teraz
Człowiek tworzył sztukę już ponad 50 tysięcy lat temu. Odkryto najstarsze malowidło jaskiniowe
Kultura

Człowiek tworzył sztukę już ponad 50 tysięcy lat temu. Odkryto najstarsze malowidło jaskiniowe

malowidło jaskiniowe

Około 51200 lat temu na suficie wapiennej jaskini na indonezyjskiej wyspie Sulawesi powstała historia sztuki. Wiele wskazuje na to, że to tam powstało pierwsze malowidło jaskiniowe.

Dziką świnię namalowano surowym czerwonym pigmentem. Stoi ona spokojnie obok trzech ludzkich postaci. To nowo odkryte dzieło sztuki jest już obecnie uznawane za najstarsze znane malowidło jaskiniowe. Wiemy to z badania opublikowanego w czasopiśmie Nature.

Przeczytajcie więcej o starożytnych fenomenach!

Malowidło jaskiniowe: sztuka starsza niż cywilizacja

Naukowcy opracowali nowy sposób na określanie wieku malowideł jaskiniowych.

Metoda ta stanowi znaczną poprawę w stosunku do innych metod i powinna zrewolucjonizować datowanie sztuki naskalnej na całym świecie – powiedział agencji Reuters Maxime Aubert, archeolog z Griffith University w Australii i jeden z głównych autorów badania.

Scena w jaskini Leang Karampuang w regionie Maros-Pangkep w prowincji Sulawesi Południowa przedstawia świnię o wymiarach 36 na 15 cali. W jaskini znaleziono również kilka mniejszych wizerunków świń. Datę ich powstania określa się podobnie, bo dzięki laserowi. Wykorzystuje się go do oceny kryształu zwanego węglanem wapnia, który rozwija się organicznie na pigmencie. Niezależnie od przyszłych odkryć obrazy stanowią najwcześniejszy przykład narracyjnego opowiadania historii w sztuce wizualnej.

Pradawna świnka

Trzy postacie podobne do ludzi i świnię wyraźnie nie przedstawiono w odosobnieniu – powiedział w oświadczeniu archeolog z Uniwersytetu Griffith, Adam Brumm, kierownik badania. Związek między humanoidami a świnią jest jednak nadal nieznany.

Malowidło jaskiniowe

Dwie z tych postaci trzymają jakieś przedmioty, a co najmniej jedna postać wydaje się sięgać w kierunku twarzy świni. Inna postać znajduje się bezpośrednio nad głową świni w pozycji do góry nogami – dodał Brumm.

Zobacz również
Dua Lipa Camden

Niewiele wiadomo za to o ludziach, którzy ozdobili ścianę jaskini w Sulawesi. Liderzy badania przypuszczają jednak, że datowanie radiowęglowe może ujawnić ich jako pierwszych homo sapiens. Mają to być jednostki, które przeszły przez ten region podczas migracji z Afryki do Australii, około 65 tysięcy lat temu.

Opowiadanie historii mamy w DNA

W badaniu dodano, że malowidło Leang Karampuang jest starsze niż słynne malowidła jaskiniowe w Europie. Najstarsze z nich znaleziono w El Castillo w Hiszpanii i stworzono je około 40800 lat temu.

To odkrycie bardzo starej sztuki jaskiniowej w Indonezji pokazuje, że Europa nie była miejscem narodzin sztuki jaskiniowej. Sugeruje również, że opowiadanie historii było znacznie starszą częścią historii ludzkości – dorzucił Brumm.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony