Myslovitz świętuje 25 lat od premiery „Miłości w czasach popkultury”. Będą koncerty
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach…
W 1999 roku tego albumu słuchali prawie wszyscy. Ćwierć wieku później znów nadarzy się okazja, żeby w całości posłuchać go na żywo i zastanowić się nad tym, czy stracił wiele ze swojej aktualności.
Myslovitz nie przystępowało do nagrywania Miłości w czasach popkultury jako debiutanci. Mieli już na koncie trzy długogrające albumy: self-titled debiut, Sun Machine oraz Z rozmyślań przy śniadaniu. Nabrali wprawy w koncertowaniu i zaczęli występować także poza granicami Polski: w USA, Niemczech i Szwecji. Rozgłosu nabrali również za sprawą singla To nie był film. Piosenka, w której nawiązują do fali brutalnych morderstw popełnianych przez młodocianych przestępców, znalazła się na ścieżce dźwiękowej do Młodych wilków ½ Jarosława Żamojdy.
Konfesje w gitarowym tle
Doświadczenie na różnych polach zaowocowało stworzeniem przemyślanego, spójnego i nośnego albumu. Panowie czerpali pełnymi garściami z gitarowego, melodyjnego brit popu, który święcił wówczas triumfy na Wyspach. Ówczesny lider zespołu, Artur Rojek, ubogacił takie brzmienia niezwykle osobistymi tekstami. Śpiewał o nieszczęśliwej miłości (Dla Ciebie), dojmującym bólu (Zamiana) i dawaniu drugiej szansy (Alexander). Warstwa liryczna piosenek nie jest przy tym osadzona w próżni. Są tu popkulturowe nawiązania (Peggy Sue nie wyszła za mąż), słodko-gorzka oda na cześć stolicy Małopolski (Kraków) i ponura migawka z potransformacyjnej rzeczywistości (Chłopcy).
Zasłużony deszcz nagród
Słuchacze i dziennikarze w trymiga docenili pracę kwintetu. Płyta szybko zyskała status kultowej i okryła się podwójną platyną, a zespół otrzymał za nią cztery Fryderyki. Jeden z nich został przyznany reżyserowi teledysku do piosenki Dla Ciebie, Januszowi Kamińskiego. Dziś nieco się zestarzał, ale wówczas zrobił prawdziwą furorę. Główną rolę zagrała w nim Agnieszka Dygant, dzięki czemu utorowała sobie drogę do dalszej kariery.
Rotacje w składzie
Od premiery Miłości w czasie popkultury w przyszłym roku minie 25 lat. W tym czasie wiele zdążyło się pozmieniać. Artur Rojek odszedł z zespołu i zaczął nagrywać solowo. W 2012 roku zastąpił go Michał Kowalonek. Sześć lat później schedę przejął po nim Łukasz Lańczyk, wokalista Loreen. Obecnie po mikrofon w Myslovitz sięga Mateusz Parzymięso, współzałożyciel zespołu KID A. To on wraz z Wojciechem Powagą, Przemysławem Myszorem oraz Jackiem i Wojtkiem Kuderskimi wkrótce odtworzy kultowy album na żywo.
Chcecie zobaczyć Nocnego Kochanka na żywo? Załapiecie się jeszcze na jego tournée!
Przyszłoroczna trasa 25 lat „Miłości w czasie popkultury” obejmie zasięgiem największe polskie miasta. Rozpocznie się w walentynkowy wieczór w bielskiej Cavatina Hall, a zakończy dwa miesiące później w gdańskim Starym Maneżu. Zespół zagra na niej szlagiery pokroju Długości dźwięku samotności i Nienawiści, zderzając je ze swoją najnowszą płytą Wszystkie narkotyki świata. To nie koniec niespodzianek dla fanów grupy. Krążek obchodzący ćwierćwiecze doczeka się okolicznościowej reedycji z oryginalną okładką. Zawarty na niej kolaż powstał na podstawie zdjęcia wybitnego polskiego fotografa, Ryszarda Horowitza.
Myslovitz / 25 lat Miłości w czasach popkultury
14.02 – Bielsko-Biała / Cavatina
29.02 – Łódź / Teatr Muzyczny
01.03 – Warszawa / Stodoła
02.03 – Lublin / CSK
08.03 – Kraków / Studio
09.03 – Cieszyn / Teatr im. Adama Mickiewicza
15.03 – Katowice / Pałac Młodzieży
16.03 – Olsztyn / CEiK
18.03 – Rzeszów / Filharmonia
21.03 – Bydgoszcz / Filharmonia
22.03 – Szczecin / DK Krzemień
05.04 – Elbląg / Biblioteka Elbląska
06.04 – Poznań / Tama
13.04 – Wrocław / A2
14.04 – Gdańsk / Stary Maneż
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach „newonce", „NOIZZ", „Czasopisma Ekrany", „Magazynu Kontakt", „Gazety Magnetofonowej" czy „Papaya.Rocks". Mieszka i pracuje w Warszawie.