Czytasz
Wskazano najdroższe miasta do życia. Na czele Singapur i Zurych

Wskazano najdroższe miasta do życia. Na czele Singapur i Zurych

Agencja analityczna Economic Intelligence Unit przyjrzała się także temu, jak dziś kształtują się globalne koszty utrzymania. Niespodzianek raczej nie ma.

W czerwcu najlepszym miastem do życia okrzyknięto Wiedeń. Stolicę Austrii wyróżniono za niezrównane połączenie stabilności, dobrej infrastruktury, usług edukacyjnych i zdrowotnych, a także dużej ilości kultury i rozrywki. Najbezpieczniejszą metropolią jest ponoć Tokio, zaś najbardziej zanieczyszczoną – pakistańskie Lahore. Eksperci z grupy Economic Intelligence Unit, która ma swoje biura w Londynie, Hongkongu i Dubaju, uszeregowali z kolei rozsiane po całym świecie miejscowości według innych kryteriów. Analityków znów interesowało, gdzie mieszka się najdrożej, a gdzie najtaniej. Tegoroczny raport trafił właśnie do sieci.

Opera w Wiedniu: mieście, które zostało uznane za najlepsze do życia

Co kupujemy? Oto jest pytanie

W przypadku takich rankingów warto zwrócić szczególną uwagę na ich metodologię. Aby wybór nie był zanadto arbitralny, należy uwzględnić jak najwięcej danych. Każdy z badaczy otrzymał dlatego listę 200 określonych wcześniej produktów i usług niezbędnych do życia. Są na niej m.in. produkty spożywcze, środki higieny i czystości, odzież oraz artykuły gospodarstwa domowego. Sekundują im opłaty za media, czynsz mieszkaniowy, a także koszty leczenia, edukacji albo transportu. Wykaz, po raz pierwszy opracowany w 1986 roku, zmienia się w czasie, uwzględniając różne trendy konsumenckie. W końcu trzy dekady temu nie płacono za dostęp do Internetu albo nie zamawiano jedzenia na dowóz za pośrednictwem aplikacji mobilnych.

Stałym gościem w rankingu Economic Intelligence Unit jest Hongkong / fot. @Wilfredor / Wikipedia

Stałe wahania na globalnych rynkach

W tym roku badanie przeprowadzono między 14 sierpnia a 11 września. Z analiz wynika, że ceny na całym świecie wzrosły ogółem o 7,4%. Choć to tendencja spadkowa względem ubiegłego roku, czkawką nadal odbijają się obostrzenia handlu związane z COVID-19, a także inwazja Rosji na Ukrainę. Eksperci spekulują, że wkrótce możemy spodziewać się kolejnych podwyżek w związku z potencjalną eskalacją wojny palestyńsko-izraelskiej i powrotem niechlubnego El Niño. Wydarzenia te zachwieją rynkiem żywności i energii elektrycznej.

Cambridge Dictionary wytypowało anglojęzyczne słowo roku. Ma wiele wspólnego ze sztuczną inteligencją!

W zasadniczej części rankingu, który nieodpłatnie pobierzecie ze strony EIU, nie zaszły większe zmiany. Najdroższe miasta do życia to wciąż metropolie z Azji Południowo-Wschodniej i Europy. Pierwsze miejsce zajęły ex aequo Singapur i Zurych. Ten pierwszy to szósty największy rynek finansowy na świecie i siedziba wielu świetnie prosperujących firm z pogranicza technologii, przemysłu oraz logistyki. Drugi stanowi kluczowy ośrodek dla rozwoju szwajcarskiej gospodarki. Kto uplasował się za nimi? Genewa, Nowy Jork i Hongkong. Grube portfele muszą mieć także mieszkańcy Kopenhagi i Paryża.

Sprawdź też

Po drugiej stronie rankingu

Analitycy podzielili się też nazwami miast, które zajęły ostatnie miejsca, a co za tym idzie, ceny produktów i usług są tam najniższe. Mimo dewaluacji waluty oraz pomniejszenia dotacji rządowych koszty życia pozostają niewielkie w Damaszku (Syria), Teheranie (Iran), Trypolisie (Libia) i Karaczi (Pakistan). Najwyższą inflację odnotowano za to w stolicy Wenezueli, Caracas. Za obiad albo paliwo zapłacimy tam 4,5 raza więcej niż w zeszłym roku.

These are the world’s most expensive cities in 2023 / Reuters

Najdroższe miasta do życia – pierwsza dziesiątka

  1. Singapur (Singapur)
  2. Zurych (Szwajcaria)
  3. Genewa (Szwajcaria)
  4. Nowy Jork (Stany Zjednoczone)
  5. Hongkong (Hongkong/Chiny)
  6. Los Angeles (Stany Zjednoczone)
  7. Paryż (Francja)
  8. Kopenhaga (Dania)
  9. Tel Aviv (Izrael)
  10. San Francisco (Stany Zjednoczone)
Nowy Jork uplasował się na czwartym miejscu w zestawieniu najdroższych miast do życia / fot. Oto Godfrey / Wikipedia

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone