Czytasz
Najlepsze miasta do życia w Polsce. Lider może zaskoczyć

Najlepsze miasta do życia w Polsce. Lider może zaskoczyć

Znamy wyniki drugiej odsłony szeroko dyskutowanego rankingu portalu Business Insider. Ku zaskoczeniu niektórych stolica ponownie nie znalazła się na szczycie.

Poszukiwanie najlepszego miasta do życia może wydawać się misją niemożliwą do wykonania. W głowie od razu rodzą się pytania, dlaczego daną metropolię uznamy za idealną, a inną spiszemy na straty. Kryteria nie są jednoznaczne, a ich dobór zawsze pozostaje częściowo arbitralny. Serwis Business Insider, wiedząc o takich metodologicznych ograniczeniach, postanowił zdywersyfikować aspekty oceny rodzimych miejscowości. Pod uwagę wziął trzy wskaźniki ekonomiczne: poziom bezrobocia, średnią wysokość wynagrodzenia oraz dostępność mieszkań. Uwzględniono także aspekty istotne dla ogólnego zadowolenia z życia. Wskazano, że są nimi dostępność służby zdrowia, skala przestępczości oraz jakość powietrza.

Można spekulować, że niski poziom bezrobocia czy spadająca inflacja sprawiają, że młodzi ludzie nie narzekają na aspekty finansowe. Niestety, jest inaczej. Spływające na nasze konta pensje nie ułatwiają podjęcia decyzji o kupnie własnego mieszkania, a to odbija się na jakości życia w polskich miastach.

Najlepsze miasta do życia. Warmiński czarny koń

Na wstępie warto zaznaczyć, że z przeprowadzonej analizy wynika, że nie istnieje idealne miasto wojewódzkie. W każdym z szesnastu kandydatów pojawiły się jakieś mankamenty. Mimo wszystko istnieją liderzy, którzy zmietli z planszy największe ośrodki – Warszawę albo Kraków.

Olsztyn widziany z drona.

Numerem jeden okazał się Olsztyn, w którym mieszkańcy mogą cieszyć się względną jakością powietrza, sporym poziomem bezpieczeństwa i dobrą dostępnością mieszkań. Tuż za nim uplasował się Lublin, który może pochwalić się sprawnie funkcjonującym NFZ. Na podium znalazły się także dwa miasta z identyczną liczbą punktów – Poznań i Gdańsk.

Co ze stolicą?

Mimo tego, że Warszawa zaliczyła duży awans względem ubiegłorocznego rankingu, wciąż daleko jej do czołówki. Mieszkańcy stolicy nadal narzekają na ceny oraz dostępność mieszkań i nie mogą liczyć na wysoki poziom bezpieczeństwa. Poprawiła się za to jakość powietrza oraz wysokość wynagrodzeń.

Szacuje się, że Warszawę zamieszkuje dziś ok. 1,8 miliona osób.

Powodów do dumy nie mają natomiast Kraków, Białystok i Opole. Stolica Małopolski być może oferuje wiele atrakcji turystycznych, ale życie nie jest tam usłane różami. Mieszkańcy grodu Kraka skarżą się na dużą przestępczość, wysokie ceny mieszkań oraz tragiczną jakość powietrza. Mało ciekawą sytuację mają również mieszkańcy Kielc, którzy od lat mierzą się z bezrobociem. Czy nadchodzące wybory samorządowe doprowadzą do pożądanych zmian i rotacji w rankingu? Czas pokaże.

W Going. znajdziecie wejściówki na koncerty w całej Polsce. Już teraz zaplanujcie kolejne wyjście na miasto!

Najlepsze miasta do życia w 2024 roku – ranking

Im mniejsza liczba punktów, tym wyższa pozycja danej miejscowości na liście.

  1. Olsztyn (32)

2. Lublin (41)

3. Gdańsk ex aequo z Poznaniem (42)

5. Katowice (44)

6. Bydgoszcz (45)

7. Warszawa (46)

8. Rzeszów (50)

Sprawdź też

9. Szczecin (53)

10. Wrocław ex aequo z Gorzowem Wielkopolskim (55)

12. Łódź (57)

13. Kraków (59)

14. Opole ex aequo z Kielcami (64)

16. Białystok (65)

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone