Czytasz
Najlepsze restauracje na świecie? W nowej odsłonie rankingu króluje Hiszpania

Najlepsze restauracje na świecie? W nowej odsłonie rankingu króluje Hiszpania

najlepsze restauracje

Warszawskie U Fukiera Magdy Gessler? A może zakopiańska Drukarnia Smaku? Nie tym razem. Właśnie poznaliśmy tegorocznych zdobywców kulinarnych Oscarów.

Wiadomo, że nic nie przebije kebaba o trzeciej rano po melanżu, ale nie samym mieszanym w tortilli człowiek żyje. Świat właśnie obiegła kolejna odsłona prestiżowej lisy 50 najlepszych restauracji na całym świecie. Przedstawieniu wyników i wręczeniu nagród towarzyszyła uroczysta gala w Wynn Las Vegas, a na ceremonii byli obecni wybitni przedstawiciele świata kulinarnego. Wydarzenie sponsorował producent wód mineralnych San Pellegrino i Acqua Panna. Ani on, ani żadne inne przedsiębiorstwo nie wpłynęło na ostateczny kształt rankingu.

O tym, które miejsce w rankingu The World’s 50 Best Restaurants zajmie dany lokal, decydowała grupa 1080 ekspertów branży restauracyjnej z całego globu. Członkami każdego regionalnego jury byli dziennikarze, krytycy kulinarni, szefowie kuchni, restauratorzy oraz pasjonaci jedzenia, którzy musieli przynajmniej raz w ciągu 19 miesięcy zjeść w restauracji, na którą oddali głos. Tyle z informacji-przystawek, pora na danie główne. Co podpowiedziały głosującym kubki smakowe?

Kolacja na sześć rąk. W restauracji Bristolu szykuje się wyjątkowa kulinarna uczta!

Najlepsze restauracje świata: kto na podium?

Tym razem w zestawieniu zwyciężyła trzygwiazdkowa restauracja Disfrutar znajdująca się w Barcelonie. Prowadzi ją trzech szefów kuchni: Oriol Castro, Eduard Xatruch i Mateu Casañas. Jury doceniło zarówno kunszt gotujących, jak i sposób podawania dań oraz samo menu. – Pomysłowe dania przygotowywane są z wyjątkowymi umiejętnościami technicznymi i podawane w najbardziej cieszący oko możliwy sposób – czytamy w opisie uzasadniającym werdykt. Goście knajpy ponoć koniecznie powinni spróbować w niej pączka z kawiorem i kwaśną śmietaną. Duże wrażenie na pewno robi też poniższe mrożone ciastko z parmezanem.

Disfrutar nie jest jedyną hiszpańską restauracją w rankingu. Na drugim miejscu uplasowała się znajdująca się w baskijskim miasteczku Atxondo Asador Etxebarri. Zaraz za nią widnieje francuska Table by Bruno Verjus, która dotarła tak wysoko dzięki obsłudze, bogatej selekcji win i wyborowemu jedzeniu.

Sprawdź też
LinkedIn gry

Tegoroczny ranking zdecydowanie zdominowała Hiszpania. Kraj na Półwyspie Iberyjskim może pochwalić się w sumie aż sześcioma najlepszymi restauracjami. To ogromna zmiana względem ubiegłych lat, kiedy topowe miejsca przypadły w udziale krajom nordyckim. Czterokrotnie na liście pojawia się Paryż i Bangkok, Tokio – trzykrotnie, a Nowy Jork – dwukrotnie. Świetnie poradziły sobie także knajpy z Ameryki Południowej: Brazylii, Meksyku i Peru. A co z Polską? Niestety, rodzime restauracje znów obeszły się smakiem. Miejmy jednak nadzieję, że po ostatnich wyróżnieniach przyznanych przez inspektorów Michelin zostaną dostrzeżone i w tym rankingu.

Najlepsze restauracje świata wg jury World’s 50 Best Restaurants

  1. Disfrutar / Barcelona (Hiszpania)
  2. Asador Etxebarri (Atxondo, Hiszpania)
  3. Table by Bruno Verjus (Paryż, Francja)
  4. Diverxo (Madryt, Hiszpania)
  5. Maido (Lima, Peru)
  6. Atomix (Nowy Jork, Stany Zjednoczone)
  7. Quintonil (Meksyk, Meksyk)
  8. Alchemist (Kopenhaga, Dania)
  9. Gaggan (Bangkok, Tajlandia)
  10. Don Julio (Buenos Aires, Argentyna)

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone