Czytasz
Nasze wrażenia po odsłuchu Romantic Psycho, nowego albumu Quebonafide

Nasze wrażenia po odsłuchu Romantic Psycho, nowego albumu Quebonafide

Quebonafide Romantic Psycho Going. zostaje w domu

Quebonafide od zawsze podkreślał, że jedną z największych inspiracji była dla niego twórczość i wizerunek Maca Millera. Na Romantic Psycho doszła do tego zajawa na artystyczną wolność, popową przebojowość i dziwaczne pomysły à la Tyler, the Creator.

Przez ostatnie tygodnie wszyscy byliśmy świadkami jednej z najbardziej dziwacznych i zarazem spektakularnych akcji promocyjnych (do której też dołożyliśmy swoja cegiełkę). Nie ma jednak sensu dłużej się nad nią rozwodzić, chociaż z pewnością będziemy jeszcze wielokrotnie do niej wracać i porównywać kolejne działania raperów do tego, co zrobił na początku 2020 Quebonafide.

Przyciskamy fast forward i zaczynamy odsłuch właściwej płyty ciechanowskiego rapera. Wczoraj rano wleciał nowy klip do SZUBIENICAPESTYCYDYBROŃ, w którym Quebo zrzucił dotychczasowe szaty, nawinął w mega czilerskim stylu, wypunktował kilka postaci i zakończył to całe Truman Show. Wieczorem na streamingach wylądował Romantic Psycho i musimy powiedzieć, że chociaż spodziewaliśmy się, że po pierwszym, dostępnym tylko w wersji fizycznej albumie, nadejdzie czas “normalnego” wydawnictwa, to nie sądziliśmy się, że aż tak nam przypadnie do gustu.

Gdzie kucharek dwanaście

Po zaskakującej przebojowości i popowych inklinacjach, kolejnym elementem, którego nie da się pominąć słuchając Romantic Psycho są featuringi. A te mocno odbiegają od standardowych gościnnych występów na rapowych numerach. Jasne, znajdziemy tutaj hajpowane nazwiska pokroju Maty, Taco Hemingwaya, Bedoesa czy Sokoła. Normalna sprawa. Większą ciekawość wzbudzają artyści z tzw. “mainstreamowej alternatywy” – Daria Zawiałow, Ralph Kaminski, Vito czy Mrozu (przy trzech ostatnich nie wzdrygaliśmy się na dźwięk ich głosu, jak robimy to zazwyczaj). To nie koniec – na utworze AJETLAGTOMÓJNOWYDRAG słyszymy naszego ulubieńca Kiełasa, który odpowiada za muzyczną warstwę znakomitego projektu LSO. Dla fanów Tatuażyku mamy dobre info – na Romantic Psycho znajdziecie też autotjunowe zwroty Sentino. Największym zaskoczeniem jest obecność Smarkiego Smarka, który po wydaniu kultowego albumu Najebawszy zniknął ze sceny na kilkanaście lat, a tu dał się namówić na kilka linijek. Czy to zwiastun wielkiego powrotu?

Podobnie ma się sprawa w kwestii bitowej. Duit, Kixnare (!!), Mr. Krime, Emade, wspomniany wyżej Kiełas, czy stały współpracownik Quebo – FORXST. Jest różnorodność, jest warsztatowa solidność, miks na wysokim poziomie, siedzi to.

Przyjemność w zestawie

Romantic Psycho trwa prawie godzinę, na całość składa się 16 numerów, a więc całkiem sporo, a mimo to, tego albumu słucha się bardzo przyjemnie. To muzyka z kategorii easy listening i wcale nie oznacza to, że pełno tu muzaków, wypełniaczy i braku charakteru. Quebo romansuje nie tylko z emocjami i melancholią, ale właśnie z muzyką popularną, piosenkową, że śpiewem i przebojowością.

Większość numerów to naprawdę solidna robota – w kwestii bitów nie ma się do czego przyczepić, flow Quebo się zgadza, a słuchając tekstów nie dostawaliśmy ciarek wstydu, jak przy większości “popisów” polskich raperów. Zresztą, artysta rozlicza się w nich nie tylko z byłych miłości, uczuciowych niepowodzeń, czy generalnie rzecz biorąc, rozczulających tematów sercowych. Sporo miejsca poświęca też prawdopodobnie najważniejszej sprawie w swoim życiu – rapowi. I nie ma się co dziwić.

Najnowszy album Quebonafide nie zawodzi, nie jest rewolucją i na pewno ma sporo mankamentów, ale generalnie rzecz biorąc – nikomu krzywdy nie wyrządza i znajdziemy tu momenty, w których wybija się na zdecydowanie ponadprzeciętny poziom. To było całkiem nieźle spędzone 59 minut.

Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to teraz bardzo istotne sprawy. Poniżej przeklejamy Wam ważną informację:

– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody

Sprawdź też
raperzy pieski

– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem

– zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą i kichają

– unikaj dużych zgromadzeń i skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi

Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590

Nie panikujcie, uważajcie!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone