Odkrycia Empiku 2024 w kategorii Książka: nowe, zaskakujące głosy

Szefowa działu kreatywnego Going. Pisze i rozmawia o książkach, feminizmie…
Oto autorki i autorzy, którzy powalczą o tytuł Odkrycia Empiku 2024. Ich książki fascynowały złożonym językiem, wiodły nas na emocjonalne manowce albo zaskakiwały zwrotami akcji. Budziły w nas wzruszenie, zaciekawienie lub smutek. Ich wspólny mianownik jest jeden: wszystkie starały się wprowadzić do literatury nowe jakości.
Odkrycia Roku to integralna część Bestsellerów Empiku. Podczas gdy w głównej części konkursu nagradzane są sukcesy sprzedażowe (każdy zakup jest bowiem jednym głosem!), one stawiają z kolei na wyłapywanie nieoczywistych perełek. Wszystkich zwycięzców poznamy podczas gali 18 lutego. Nim zasiądziemy przed ekranami telewizorów i komputerów, by na żywo śledzić wyniki, przyjrzyjmy się książkom, które podbiły serca jurorów.
Sprawdźcie też nominacje do Odkryć Empiku w kategorii Film
Marta Hermanowicz

Nominowana książka: Koniec, Wydawnictwo ArtRage
ArtRage specjalizuje się w nieoczywistych książkach prozatorskich, które pozyskuje z całego świata. Nie zapomina jednak o lokalnym podwórku i proponuje czytelnikom także powieści autorek i autorów z Polski. Jedną z nich jest właśnie Marta Hermanowicz, która splotła Koniec ze skrawków snów i wspomnień.
Uzasadnienie jury: Malwina, bohaterka książki Hermanowicz, żyje współcześnie, ale śniąc sny swojej babki, jednocześnie przeżywa też trudną polską przeszłość – pełną grozy, głodu, przesiedleń i gwałtowności wojny. Język jest tu gęsty, konkretny, a zarazem utkany ze skojarzeń i odniesień do pieśni, literatury czy ludowych porzekadeł. Żywioł literatury spotyka się z dźwiganiem traum, na których zbudowany jest polski los. Warto zmierzyć się z tym dybukiem. (Marcin Maćkiewicz)
Odkrycia Empiku 2024: Książka. Jul Łyskawa

Nominowana książka: Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców, Wydawnictwo Czarne
Krótko po wydaniu Prawdziwej historii niektóre osoby czytające zastanawiały się, czy to nie jest jakiś literacki szwindel. Jakim cudem Łyskawa debiutuje tak dojrzałą formalnie powieścią? I jak udało mu się tak świetnie oddać niuanse amerykańskiej popkultury? Spotkania autorskie rozwiały wszelkie podejrzenia: to niezwykle utalentowany i skromny pisarz, który szlifował swoją powieść przez długie lata, podjadając w tym czasie placek wiśniowy i zapijając go kawą.
Uzasadnienie jury: Polska powieść, która nie dzieje się w Polsce i nie korzysta z żadnych polskich tropów kulturowych. Eklektyczne puzzle, nad którymi czuwa duch Davida Lyncha, a które układają się w powieść wciągającą jak najlepszy thriller. (Radek Rak)
Jadwiga Malina

Nominowana książka: Przysłona, Wydawnictwo Cyranka
W przeciwieństwie do Łyskawy, w Przysłonie Maliny wiele jest polskich tropów. Gdy żyjąca na wsi babcia drżącymi dłońmi pokaże Emilii zapomniane zdjęcie, nada jej życiu inną trajektorię. Doświadczenie migracji zarobkowej zyska nieoczekiwany wymiar – bohaterka znajdzie się bowiem na tropie troskliwie chronionej tajemnicy, zahaczającej o wojenną przeszłość.
Uzasadnienie jury: Znów proza autorstwa poetki, co słychać w rytmie i kompozycji. To na pierwszy rzut oka jeszcze jedna opowieść o tajemnicy z przeszłości i trudnych relacjach rodzinnych, ale w Przysłonie porusza coś jeszcze – zmęczenie, zgaszenie postaci, które mają siebie wzajemnie dość, których życia nie spełniły się, ale dziwna konieczność trzyma je razem. Cień obietnicy – specjalność Jadwigi Maliny. (Olga Drenda)
Odkrycia Empiku 2024: Książka. Maciej Pisuk

Nominowana książka: Staniemy się tacy jak on. Głosy z przeklętej ulicy, Wydawnictwo Cyranka
Jeśli chodzi o odkryciowe nominacje, to ten rok zdecydowanie należy do Cyranki. Z pięć książek aż dwie zostały opublikowane właśnie w tym butikowym wydawnictwie. Maciej Pisuk wciela się w rolę kronikarza ulicy Brzeskiej. Wyłapuje głosy, szepty i jęki, które słychać w mieszkaniach i bramach. Troszczy się jednak o to, by książki nie czytać jak safari po złych zakątkach stolicy.
Uzasadnienie jury: Poruszające historie mieszkańców ul. Brzeskiej – miejsca o trudnej przeszłości, kiedyś symbolu owianej złą sławą warszawskiej Pragi Północ. Dojmujące, niewygodne i poruszające opowieści o życiu, które większość z nas zna z tylko z opowieści i którego nie chcielibyśmy zaznać. Historie tragiczne, ale też bardzo prawdziwe, bo pokazujące, że w nawet w najbardziej beznadziejnej sytuacji jest miejsce na miłość, przywiązanie i poświęcenie. (Joanna Marczuk)
Stanisław Syc

Nominowana książka: Suplementy siostry Flory, Wydawnictwo Znak Literanova
Nie można odmówić autorowi brawury w operowaniu słowem. Stanisław Syc spiętrza powtórzenia, tworząc w ten sposób barwne wodospady. Świat sióstr zakonnych jest tu punktem wyjścia do zupełnie innej – bo językowej – przygody.
Uzasadnienie jury: To powieść jakby wymierzona wbrew istniejącym modom, przewrotna, zabawna, obrazoburcza. Bohaterem jest tu też język i to jak radzi sobie w świecie. Syc prowadzi ten język odważnie, bawi się nim i używa, żeby pod płaszczykiem ironii, żartu, mówić o rzeczach istotnych i – niestety – stale aktualnych: strukturach, które rodzą wyzysk i wzmacniają hierarchie oparte na władzy. (Małgorzata Lebda)
Szefowa działu kreatywnego Going. Pisze i rozmawia o książkach, feminizmie i różnych formach kultury. Prowadzi audycję / podcast Orbita Literacka. Prywatnie psia mama.