Czytasz teraz
Odkrycia Empiku 2024 w kategorii Książka: nowe, zaskakujące głosy
Kultura

Odkrycia Empiku 2024 w kategorii Książka: nowe, zaskakujące głosy

Oto autorki i autorzy, którzy powalczą o tytuł Odkrycia Empiku 2024. Ich książki fascynowały złożonym językiem, wiodły nas na emocjonalne manowce albo zaskakiwały zwrotami akcji. Budziły w nas wzruszenie, zaciekawienie lub smutek. Ich wspólny mianownik jest jeden: wszystkie starały się wprowadzić do literatury nowe jakości.

Odkrycia Roku to integralna część Bestsellerów Empiku. Podczas gdy w głównej części konkursu nagradzane są sukcesy sprzedażowe (każdy zakup jest bowiem jednym głosem!), one stawiają z kolei na wyłapywanie nieoczywistych perełek. Wszystkich zwycięzców poznamy podczas gali 18 lutego. Nim zasiądziemy przed ekranami telewizorów i komputerów, by na żywo śledzić wyniki, przyjrzyjmy się książkom, które podbiły serca jurorów.

Sprawdźcie też nominacje do Odkryć Empiku w kategorii Film

Marta Hermanowicz

Odkrycia Empiku 2024 Książka

Nominowana książka: Koniec, Wydawnictwo ArtRage

ArtRage specjalizuje się w nieoczywistych książkach prozatorskich, które pozyskuje z całego świata. Nie zapomina jednak o lokalnym podwórku i proponuje czytelnikom także powieści autorek i autorów z Polski. Jedną z nich jest właśnie Marta Hermanowicz, która splotła Koniec ze skrawków snów i wspomnień.

Uzasadnienie jury: Malwina, bohaterka książki Hermanowicz, żyje współcześnie, ale śniąc sny swojej babki, jednocześnie przeżywa też trudną polską przeszłość – pełną grozy, głodu, przesiedleń i gwałtowności wojny. Język jest tu gęsty, konkretny, a zarazem utkany ze skojarzeń i odniesień do pieśni, literatury czy ludowych porzekadeł. Żywioł literatury spotyka się z dźwiganiem traum, na których zbudowany jest polski los. Warto zmierzyć się z tym dybukiem. (Marcin Maćkiewicz)

Kup na empik.com

Odkrycia Empiku 2024: Książka. Jul Łyskawa

Odkrycia Empiku 2024 Książka

Nominowana książka: Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców, Wydawnictwo Czarne

Krótko po wydaniu Prawdziwej historii niektóre osoby czytające zastanawiały się, czy to nie jest jakiś literacki szwindel. Jakim cudem Łyskawa debiutuje tak dojrzałą formalnie powieścią? I jak udało mu się tak świetnie oddać niuanse amerykańskiej popkultury? Spotkania autorskie rozwiały wszelkie podejrzenia: to niezwykle utalentowany i skromny pisarz, który szlifował swoją powieść przez długie lata, podjadając w tym czasie placek wiśniowy i zapijając go kawą.

Uzasadnienie jury: Polska powieść, która nie dzieje się w Polsce i nie korzysta z żadnych polskich tropów kulturowych. Eklektyczne puzzle, nad którymi czuwa duch Davida Lyncha, a które układają się w powieść wciągającą jak najlepszy thriller. (Radek Rak)

Kup na empik.com

Jadwiga Malina

Odkrycia Empiku 2024 Książka

Nominowana książka: Przysłona, Wydawnictwo Cyranka

W przeciwieństwie do Łyskawy, w Przysłonie Maliny wiele jest polskich tropów. Gdy żyjąca na wsi babcia drżącymi dłońmi pokaże Emilii zapomniane zdjęcie, nada jej życiu inną trajektorię. Doświadczenie migracji zarobkowej zyska nieoczekiwany wymiar bohaterka znajdzie się bowiem na tropie troskliwie chronionej tajemnicy, zahaczającej o wojenną przeszłość.

Uzasadnienie jury: Znów proza autorstwa poetki, co słychać w rytmie i kompozycji. To na pierwszy rzut oka jeszcze jedna opowieść o tajemnicy z przeszłości i trudnych relacjach rodzinnych, ale w Przysłonie porusza coś jeszcze zmęczenie, zgaszenie postaci, które mają siebie wzajemnie dość, których życia nie spełniły się, ale dziwna konieczność trzyma je razem. Cień obietnicy specjalność Jadwigi Maliny. (Olga Drenda)

Kup na empik.com

Odkrycia Empiku 2024: Książka. Maciej Pisuk

Odkrycia Empiku 2024 Książka

Nominowana książka: Staniemy się tacy jak on. Głosy z przeklętej ulicy, Wydawnictwo Cyranka​

Zobacz również
Dojrzewanie Netflix

Jeśli chodzi o odkryciowe nominacje, to ten rok zdecydowanie należy do Cyranki. Z pięć książek aż dwie zostały opublikowane właśnie w tym butikowym wydawnictwie. Maciej Pisuk wciela się w rolę kronikarza ulicy Brzeskiej. Wyłapuje głosy, szepty i jęki, które słychać w mieszkaniach i bramach. Troszczy się jednak o to, by książki nie czytać jak safari po złych zakątkach stolicy.

Uzasadnienie jury: Poruszające historie mieszkańców ul. Brzeskiej – miejsca o trudnej przeszłości, kiedyś symbolu owianej złą sławą warszawskiej Pragi Północ. Dojmujące, niewygodne i poruszające opowieści o życiu, które większość z nas zna z tylko z opowieści i którego nie chcielibyśmy zaznać. Historie tragiczne, ale też bardzo prawdziwe, bo pokazujące, że w nawet w najbardziej beznadziejnej sytuacji jest miejsce na miłość, przywiązanie i poświęcenie. (Joanna Marczuk)

Kup na empik.com

Stanisław Syc

Nominowana książka: Suplementy siostry Flory, Wydawnictwo Znak Literanova

Nie można odmówić autorowi brawury w operowaniu słowem. Stanisław Syc spiętrza powtórzenia, tworząc w ten sposób barwne wodospady. Świat sióstr zakonnych jest tu punktem wyjścia do zupełnie innej bo językowej przygody.

Uzasadnienie jury: To powieść jakby wymierzona wbrew istniejącym modom, przewrotna, zabawna, obrazoburcza. Bohaterem jest tu też język i to jak radzi sobie w świecie. Syc prowadzi ten język odważnie, bawi się nim i używa, żeby pod płaszczykiem ironii, żartu, mówić o rzeczach istotnych i – niestety – stale aktualnych: strukturach, które rodzą wyzysk i wzmacniają hierarchie oparte na władzy. (Małgorzata Lebda)

Kup na empik.com

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony