Czytasz teraz
Odkrycia według Coals – duet nominowany w Bestsellerach Empiku 2020 wybiera swoje hity
Opinie

Odkrycia według Coals – duet nominowany w Bestsellerach Empiku 2020 wybiera swoje hity

Coals na planie teledysku do utworu "Pearls" z płyty "Docusoap", fot. Piotr Michalak

Znamy już nominowanych w kategorii Odkrycia muzyczne w ramach plebiscytu Bestsellery Empiku 2020. Wśród nich znalazł się duet Coals. Redakcja Going. MORE poprosiła ich o wskazanie swoich własnych odkryć minionego roku.

Nominowany przez Dominika Sadowskiego duet Coals pochodzi ze Śląska. Eksplorujący ocean posinternetowych inspiracji, elektronicznych brzmień i melancholijnych wokali zespół to jedna z najlepszych rzeczy, jaka przydarzyła się polskiej muzyce ostatnimi czasy. Ta bezpretensjonalna dwuosobowa formacja to spójny wizualno-muzyczny koncept, który zaskakuje eklektyczną mieszanką brzmień. Do tej pory Coalsi współpracowali m.in. z shafterem, Piernikowskim, Hatti Vatti, Dianką czy Bellą Ćwir, redefiniując jednocześnie takie gatunki jak pop, rap i elektronika.

Kacha i Łukasz na zaproszenie Going. MORE tym razem weszli w rolę jury i wskazali swoje Odkrycia 2020. Sprawdźcie, jakie były ich typy.

Kacha

polski lub zagraniczny utwór roku: polski – Margaret Nowe Plemię / zagraniczny – Oklou god’s chariot

najbardziej inspirujący/a artysta/ka roku: Arca

film / serial roku: Joe Exotic

jedzenie roku: bigos według przepisu Jadłonomii

wydarzenie roku: yung lean live @ the back of the truck

osobowość roku: Maja Staśko 

fenomen roku: Zbigniew Stonoga

Łukasz

polski lub zagraniczny utwór roku: Sevdaliza – Oh my god

najbardziej inspirujący artysta roku: Kubi Producent

jedzenie roku: portugalski mus czekoladowy w proszku ze sklepu, który w logo ma latającego robaka

przypał roku: rozwaliłem sobie ulubionego klapka na stopniu w drzwiach

wydarzenie roku: Travis Scott w Fortnite

Coalsi zaczynali od wydanej w 2014 roku, folkowej EP-ki Homework. Szybko jednak „skręcili” w bardziej ambientowo-elektroniczne klimaty, jako swoje inspiracje wskazując m.in. reprezentantów nowej fali rapu: Spooky Blacka czy Yung Leana. Tak w 2017 roku powstał ich debiutancki album Tamagotchi nawiązujący do popularnej w latach 90. zabawki w postaci elektronicznego zwierzątka. Płyta stanowiła sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa, ale na próżno szukać tam sielankowych melodii i przesłodzonych, nostalgicznych klisz. To raczej przepojona weltszmercem wyprawa w czasy minione, do których dostęp został na zawsze utracony. Mroczna retromania doskonale spełnia się w pozornie obojętnym wokalu Kachy, której czuła apatia oddaje słodko-gorzki posmak tęsknoty. Od 8-bitowej stylistyki albumu Tamagotchi duet stopniowo kierował się ku onirycznym, rapowym zwrotkom, co dobrze słychać na wydanej pod koniec 2019 roku EP-ce Klan. Na płycie aż roi się od hip-hopowych kolaboracji. W Entele, pentele Piernikowski deklamuje coś na kształt dziecięcej rymowanki, a w utworze Blue shafter zabiera nas w klubowe rewiry, gdzie LED-owe lampy oświetlają mieniące się parkiety.

Następnie przyszedł czas na najnowsze „mroczne dziecko” duetu – album Docusoap swoją premierę miał w 2020 roku. Termin docusoap oznacza telenowelę dokumentalną, łączącą w sobie realistyczne wątki z charakterystycznymi dla telewizyjnych tasiemców egzaltacją i teatralnością. W myśl tytułu płyty artyści coraz bardziej mieszają rzeczywistość z fikcją. Widać to chociażby w zapowiadającym album teledysku do Pearls, w którym pałacowe sesje w ping-ponga i taneczne układy przerywają przebitki ukazujące duet w czymś na kształt anachronicznego, gamingowego laboratorium. W towarzystwie ekranów, laptopów i kamer Kacha i Łukasz zdają się podłączać pod wirtualną rzeczywistość, w której pałacowy quest wydaje się być zaledwie jednym z odcinków surrealistycznej gry. Motyw gry i snu zapowiadało już wideo do Sleepwalker (Lunatyk), w którym komputerowe awatary artystów tańczyły na platformie zawieszonej w monumentalnym basenie. Docusoap dodatkowo promowała wykonana jeszcze w 2019 roku sesja Jakuba Owczarka, w której Kacha i Łukasz występowali w… szlafrokach. Czy więc życie to tylko jeden wielki sen? Docusoap z pewnością nie daje jednoznacznej odpowiedzi.

Zobacz również

Po swoim debiucie w 2019 roku, w ramach plebiscytu Bestsellery Empiku 2020, powraca sekcja Odkrycia. Oprócz najpopularniejszych twórców i twórczyń, Empik postanowił nagrodzić również tych, którzy często wymykają się tradycyjnym kategoriom, wyznaczając nowe kierunki rozwoju rodzimej kultury. Pionierskie i oryginalne pomysły, spójna artystyczna wizja i wyprzedzanie trendów – to cechy, które charakteryzują wybranych przez jury artystów i artystki. Królowa Beata Kozidrak, wszechstronny Tomasz Organek, „pani od kultury” Agnieszka Szydłowska, szef działu Muzyki Empiku Dominik Sadowski oraz współtwórczyni Going. – Anna Maria Żurek postawili na świeżość, świadomość i odwagę. Nominowani przez nich twórcy i twórczynie doskonale operują swoim artystycznym instrumentarium, udowadniając, że w polskiej muzyce nadal dużo się dzieje. Pełną listę sprawdzisz na oficjalnej stronie Bestsellerów.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony