Czytasz
Pewien poznański parapet nawiedził bardzo rzadki orłosęp. Zwierzę było ranne

Pewien poznański parapet nawiedził bardzo rzadki orłosęp. Zwierzę było ranne

Orłosęp w Poznaniu

Orłosęp brodaty, będący jednym z największych ptasich drapieżników w Europie, wywołał niemałą sensację, lądując na parapecie okna w bloku mieszkalnym na osiedlu Winogrady w Poznaniu.

Orłosęp to dzisiaj topowy temat w Poznaniu. Spotkanie z tak ogromnym ptakiem w mieście jest wyjątkowe, ponieważ te zwierzęta zazwyczaj nie zamieszkują Polski na stałe. Po kilkugodzinnych przelotach nad miastem nietypowego gościa schwytano. Obecnie przebywa w poznańskim zoo.

Piąty przypadek w historii

Orłosęp brodaty osiąga imponującą rozpiętość skrzydeł do 2,8 metra. Zaobserwowanie go na osiedlu Wichrowe Wzgórze to zaledwie piąty taki przypadek w historii naszego kraju. Ostatni raz ten gatunek widziano w Tatrach w 2018 roku.

Przeczytajcie więcej o fenomenach świata zwierząt tutaj!

Orłosępy zamieszkują głównie środkową i zachodnią Azję oraz części Afryki, a dawniej były też obecne w południowej Europie. Potem niemalże wymarły. W latach siedemdziesiątych w całej Europie przetrwało jedynie 70 par. Dzięki programom reintrodukcji, jak ten zainicjowany w 1978 roku w Szwajcarii, ich populacje powoli się odbudowują (szczególnie w Alpach i Andaluzji). Bohater dzisiejszej sytuacji również pochodzi z takiego programu. Ma zaledwie dwa lata i został niedawno wypuszczony z Francji, skąd przyleciał aż do nas.

Pojawienie się tego ptaka w Polsce jest niespodziewane, ale jak zauważa prof. Tadeusz Mizera, specjalista od ptaków drapieżnych, orłosępy mają zdolność pokonywania długich dystansów, wykorzystując prądy powietrzne podobnie jak sępy, co tłumaczy ich sporadyczne wizyty w naszym kraju.

Orłosęp w Poznaniu schwytany

Niecodziennego gościa złapano i przetransportowano do poznańskiego zoo. Tak zarządził główny koordynator tego gatunku z Francji. Decyzję podjęto w porozumieniu z Komitetem Ochrony Orłów.

Ptaka schwytano nad Wartą. Najprawdopodobniej zwierzę było wycieńczone. Władze zoo potwierdzają, że ptak znajdował się w złym stanie zdrowia i był mokry po przejściu wtorkowej burzy. Otrzyma kroplówkę, a następnie przejdzie miesięczną kwarantannę przed ewentualnym wypuszczeniem na wolność.

Sprawdź też
Gladiator 2

Co do miejsca jego wypuszczenia, zostanie ono ustalone przez koordynatora. Istnieje możliwość, że ptak zostanie wypuszczony w Polsce, co pozwoli mu na samodzielne wybranie trasy dalszej wędrówki. Alternatywnie nadzorca może zdecydować o zwrocie zwierzęcia Francji, z której przyleciał.

Niezdrowa reakcja mediów na pojawienie się dzikiego ptaka

Sposób, w jaki media opisują tę sytuację, pozostawia wiele do życzenia. Niektórzy dziennikarze określają orłosępa jako najgroźniejszego ptaka świata i opisują jego pojawienie się na parapecie jako upiorną scenę. Tego rodzaju zwierzę, będące w słabej kondycji, wymaga wsparcia, a nie demonizacji jako groźne czy okrutne. Przecież orłosęp należy do gatunku, który jest przedmiotem programu reintrodukcji prowadzonego przez Vulture Conservation Foundation.

Media głównego nurtu powinny zmienić podejście i nie przesadzać aż tak z sensacyjnością tego wydarzenia. Wskazane jest bardziej empatyczne przedstawianie spraw dotyczących zagrożonych zwierząt. Niefrasobliwe malowanie ich jako groźnych czy okrutnych może niepotrzebnie zaostrzać postawy ludzi wobec nich.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone