„Słodkie oczekiwanie jest podróżą”. Paolo Sorrentino zapowiada instalację na włoskich targach designu

Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach…
– Być może powinniśmy przemyśleć sposób, w jaki czekamy, żeby przynosił mniej bólu – prowokuje do myślenia pracą La dolce attesa reżyser.
Fani Paolo Sorrentino mają w najbliższym czasie wiele powodów do zadowolenia. Trzy lata po świetnie przyjętym To była ręka Boga Włoch powrócił z nowym dziełem. Bogini Partenope przedpremierowo zobaczyli goście ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Teraz produkcja stopniowo trafia do dystrybucji w kolejnych krajach. 14 marca dzięki Monolith Films zasili repertuary polskich kin.
Czego możemy się po niej spodziewać? Twórca po raz kolejny składa hołd Neapolowi – miastu, gdzie się wychował. W roli głównej obsadził debiutującą na dużym ekranie Celestę Dalla Porte. 27-latka gra mieszkankę wyspy Capri, która przyciąga spojrzenia mężczyzn w różnym wieku i o różnym statusie społecznym. Kobieta konsekwentnie odrzuca jednak ich propozycje: nade wszystko ceni wolność i możliwość decydowania o sobie samej.
Paolo Sorrentino: był Neapol, pora na Mediolan
Niecały miesiąc po polskiej premierze Bogini Partenope Paolo Sorrentino podzieli się kolejnym rezultatem wielomiesięcznych prac. Tym razem nie będzie to film, a instalacja artystyczna. Twórca zaprezentuje ją w dniach 8-13 kwietnia na kolejnej odsłonie Salone del Mobile Milano. To jedno z najważniejszych wydarzeń w branży projektowania wnętrz i designu. Do Mediolanu zjeżdżają przedstawiciele firm z całego świata, którzy podzielą się swoimi pomysłami na meble i dekoracje. Program wydarzenia uzupełniają wystawy, prelekcje i dyskusje.
Przeciwko nerwowej antycypacji
Instalacja Sorrentino nosi nazwę La dolce attesa, co można dosłownie przetłumaczyć jako słodkie wyczekiwanie. Włoski reżyser uważa, że to jeden z najważniejszych i najbardziej nieuchronnych elementów życia, któremu należy przyglądać się nieco uważniej. – To jedno z największych nieszczęść. Mówimy choćby o czekaniu na wyniki badań albo konsultację medyczną. Poza nią nie pozostaje nam nic innego. (…) Być może cała czynność powinna nieco mniej boleć – twierdzi Sorrentino. Stąd właśnie słodkie wyczekiwanie: zupełne zaprzeczenie nerwowej antycypacji i świadome wypatrywanie zmian, na które często nie mamy wpływu. A może ostatecznie pozytywnie nas zaskoczą?
Pamela Anderson błyszczy w The Last Showgirl. Film w kwietniu zobaczymy w polskich kinach!
Strach czy pragnienie?
Wizualizacje instalacji, która stanie w pawilonach 22-24, nie trafiły na razie do sieci. Z informacji udostępnionych przez organizatorów Salone del Mobile Milano wynika za to, że przed gośćmi swoje podwoje otworzy swego rodzaju poczekalnia. Nad jej kształtem pracuje Margherita Palli, włoska scenografka teatralna i filmowa. – To ponadczasowa przestrzeń. Niewidzialny most między teraźniejszością a przeszłością, gdzie pragnienie przeplata się ze strachem przed wypełnieniem przeznaczenia. Pustka do wypełnienia lub szansa do wykorzystania – przeczytamy w zapowiedzi La dolce attesta.
Pozostając w temacie… Czekamy na jedno. Mamy nadzieję, że po sukcesie wystawy w Mediolanie Paolo Sorrentino zdecyduje się pokazać ją w innych miastach. Skoro udało mu się w świecie kina, istnieją spore szanse na to, że podołałby dłużej także na polu sztuki współczesnej.
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach „newonce", „NOIZZ", „Czasopisma Ekrany", „Magazynu Kontakt", „Gazety Magnetofonowej" czy „Papaya.Rocks". Mieszka i pracuje w Warszawie.