Paszporty POLITYKI to jedne z najważniejszych nagród w świecie polskiej kultury – nominowani to zaś osoby, które szczególnie wyróżniały się w mijającym roku.
W oczekiwaniu na styczeń
Już 14 stycznia dowiemy się, którzy nominowani otrzymają Paszporty POLITYKI. Jak zapewniają organizatorzy 32. edycji konkursu, biorą pod uwagę jedynie najbardziej utalentowane osoby ze świata naszej kultury.
W tym roku o wygraną w kategorii Scena powalczą Gruba i Głupia (Patrycja Kowańska i Dominika Knapik), Wojciech Grudziński i Katarzyna Minkowska. Marta Hermanowicz, Jul Łyskawa i Joanna Wilengowska zawalczą o statuetkę w kategorii Książka. Monika Drożyńska, Daniel Kotowski i Ala Savashevich to już nominowani w kategorii Sztuki wizualne. Gabriela Legun, Maciej Skrzeczkowski, Antoni Wrona zmierzą się Muzyce poważnej. Critical Hit Games, NAFO (North Atlantic Fella Organization) i Jacek Nagłowski są zaś nominowani w Kulturze cyfrowej.
Jeśli chodzi natomiast o kategorię Film, szanse na wygraną mają Sandra Drzymalska, Kamila Tarabura oraz Jakub Rużyłło, czyli Muflon – autor scenariusza do serialu 1670, współtwórca drugiego sezonu Sexify i… zwycięzca WBW w 2006 i 2008.
Kuba Więcek zagra m.in. z Livką. Bilety znajdziecie tutaj!
Paszporty POLITYKI: nominowani w Muzyce popularnej
Do kategorii Muzyka popularna zgłoszeni zostali m.in. Kosmonauci, Kacperczyk, Daria Zawiałow, Nene Heroine czy TONFA. Nominacje trafiły jednak do Kuby Więcka, Darii ze Śląska i Kasi Lins.
Pierwszy z nich w 2017 roku za swój debiutancki album, który pojawił się w serii Polish Jazz, zdobył Fryderyka. W ostatnich miesiącach często mogliśmy go usłyszeć choćby w ramach Jazz Cats w warszawskim klubie Jasmine. Kariera Darii ze Śląska rozpoczęła się w programie Must Be The Music, gdzie występowała w duecie The Party Is Over. W tym roku premierę miał jej świetnie przyjęty krążek Na południu bez zmian. W twórczości Kasi Lins doświadczymy natomiast wiele nawiązań do innych tekstów kultury. Ostatnio pisaliśmy również o jej niespodziewanym duecie z Pezetem.
W wyborze nominacji brały łącznie udział 52 osoby. Głosować za to mogą m.in. subskrybenci Polityki.