Czytasz teraz
Philip Glass i Marcin Masecki na 82. urodzinach Dwójki
Opinie

Philip Glass i Marcin Masecki na 82. urodzinach Dwójki

1 marca radiowa Dwójka obchodzi 82. urodziny i z tej okazji organizuje koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W tym roku będziemy mieli okazję usłyszeć utwory jednego z najważniejszych amerykańskich kompozytorów II połowy XX wieku Philipa Glassa, a także Trio Jazzowe Marcina Maseckiego.

Muzykę Glassa często opisuje się jako minimalistyczną, choć sam o sobie mówi, że tworzy “muzykę o strukturach repetytywnych”. Jego nazwisko jest wymieniane obok takich osobistości jak La Monte Young, Terry Riley czy Steve Reich, którzy jako pierwsi opracowali techniki kompozytorskie wykorzystujące minimalistyczne podejście.

Urodzony w 1937 roku w wieku sześciu lat zaczął uczyć się gry na skrzypcach, a w wieku ośmiu na flecie. Ukończył matematykę i filozofię na uniwersytecie w Chicago, a następnie postanowił zostać kompozytorem i wstąpił do Juilliard School w Nowym Jorku. Uzyskał stypendium, dzięki któremu mógł kontynuować naukę w Paryżu pod okiem znakomitej pedagog Nadii Boulanger. Tam poznał muzykę indyjską, która wywarła duży wpływ na jego twórczość. Glass w wyjątkowy sposób łączy muzykę europejską z dalekowschodnią wykorzystując fascynację mistycyzmem.

Swoją technikę wykonawczą opiera na połączeniu tradycyjnej orkiestry i chóru z nietypowymi instrumentami, bogatą perkusją oraz elektroniką. W swoim dorobku posiada liczne opery, symfonie, koncerty, dzieła teatru muzycznego, utwory kameralne oraz partytury filmowe. Został trzykrotnie nominowany do Oscara za kompozycje do filmów Kundun – życie Dalaj Lamy (1997), Godziny (2002) oraz Notatki o Skandalu (2006).

W piątkowy wieczór usłyszymy sześć utworów z Songs of Liquid Days z 1986 roku skomponowane przez Glassa do tekstów Laurie Anderson, Suzanne Vegi, Davida Byrne’a i Paula Simona. Sam kompozytor wypowiada się na temat tego projektu: Słowa są najważniejsze. Z nich stworzyłem zestaw sześciu piosenek, które razem tworzą cykl tematów od refleksji o naturze po klasyczne romantyczne scenerie. Po napisaniu muzyki  – wraz z producentem Kurtem Munkacsi i dyrygentem Michaelem Riesmanem – rozpoczęliśmy długi i trudny proces „castingu” śpiewaków dla poszczególnych piosenek. Czuliśmy, że interpretacja, jaką wokalista wnosi do utworu, jest ogromnym wkładem w jego charakter – wnoszenie własnej osobowości do utworu.

Wykonanie jakie zaprezentują muzycy podczas urodzin rozegra się w lekko zmienionej formie. Pieśni – głównie na syntezatory – opracowali: Jacek Kita i Jerzy Rogiewicz. Nie zabraknie też innych instrumentów i wyjątkowych głosów. W skład urodzinowego zespołu Elektro Camerata Varsoviensis wejdą przyjaciele Dwójki.

Zobacz również
questlove książka

Zanim jednak oddamy się dźwiękowym pejzażom Glassa, trio w składzie Marcin Masecki (klawisze), Jerzy Rogiewicz (perkusja), Piotr Domagalski (kontrabas) przeniesie nas w sentymentalną, jazzową podróż. Zapowiada się wspaniały wieczór dla fanów instrumentalnego brzmienia.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony