Czytasz
Playlista: Avtomat przedstawia słoneczną wizję tańca

Playlista: Avtomat przedstawia słoneczną wizję tańca

Avtomat
https://soundcloud.com/kolekcje/002-avtomat

Już dzisiaj na Barce odbędzie się impreza związana z nową inicjatywą – Radio Kapitał. Z tej okazji, Avtomat przygotował dla nas plejkę pełną radosnego tańca.

Avtomat to pseudonim Kajetana Łukomskiego – producenta, artystę wizualnego i didżeja. Od niedawna jest też związany z kolektywem Oramics, który bardzo aktywnie działa na klubowym polu. Już dzisiaj zagra on na Barce, gdzie odbędzie się impreza poświęcona Radiu Kapitał – zbliżającej się inicjatywie Fundacji Bęc Zmiana i Komuny. Oprócz niego, zagrają m.in. Facheroia, Phatrax, R. Kamionek i Filip Lech.

Radio Kapitał to oddolna inicjatywa tworzona we współpracy Komuna/Warszawa i Fundacja Bęc Zmiana. Celem tego działania jest stworzenie wolnej platformy do wymiany myśli i muzyki. Niezależne radio, bez reklam, oparte na autorskich audycjach i selekcjach. Czy może być coś lepszego dla słuchaczy, którzy znudzeni są już odtwarzaniem w kółko tych samych płyt na Spotify lub Youtubie? To nowa platforma gdzie miejsce znajdą ludzie, którzy chcą rozmawiać o kulturze, sztuce, społeczeństwie, literaturze, zjawiskach internetowych, polityce queer czy feminizmie w akompaniamencie niezależnej muzyki. Start radia odbędzie się 29 czerwca w ramach letniej rezydencji Komuna/Warszawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Potrzebne są tylko środki do powstania tego projektu. Dziś podczas imprezy na Barce będzie można zakupić akcje i które przeznaczone zostaną na zakup sprzętu oraz licencji. Tym samym akcjonariuszka lub akcjonariusz będą mieli możliwość na udział w zebraniach i oraz decydowanie o przyszłości radia. Wspierajmy siebie nawzajem i formujmy razem nowe przestrzenie do twórczej kreacji. W ramach rozgrzewki – badajcie playlistę, którą skleił dla nas Avtomat!

„Tworząc tę listę miałem w głowie dwa główne kryteria – ma być zachęcająca do tańca, ale i wprowadzająca w błogi, przyjemny nastrój. W końcu większość klubowego roku spędzamy w ciemnych pomieszczeniach, słuchając często, jak didżeje (włącznie ze mną) egzorcyzmują się mrocznymi setami z ponurych, zimowych myśli. Czas już wprowadzić trochę beztroski do klubowego świata, a kolejna akcja Radio Kapitał na Barce jest do tego najlepszą okazją.”

Anushka – Mansions

Duet Anushka wydał swojego czasu świetną płytę, ale żaden z zawartych na niej kawałków nie przebił singlowego „Mansions” w kwestii zachęty do wyjścia na parkiet. Porządnie osadzony rytm poparty wobblującym basem i nawołujący do wyrównania ekonomicznych niesprawiedliwości tekst nie tylko przypominają złotą erę brytyjskiej elektroniki, ale i służą każdemu sprytnemu didżejowi jako przysłowiowy as w rękawie.


Poly Chain – Herbal Essences

Jeden z moich ulubionych momentów na oszałamiająco bogatej w diamenty składance kolektywu BAS. Iskrzący arpeggiami i masujący umysł niczym najlepsze nagrania ASMR. Co ciekawe, ta pochodząca z Kijowa producentka jest bardzo mocno związana z polską sceną muzyczną – całe szczęście dla naszych uszu.


Pangaea – Hex

Magda Staniszewska (aka Madikoptah) przypomniała mi ostatnio przy okazji spaceru do metra o istnieniu Pangaea i jego skocznych produkcji. Ona woli „Bone Sucka”, ja za to wróciłem do grania mojego ulubionego „Hex”, którego plemienny rytm i zmasakrowane nożyczkami i efektami wokale są zawsze w stanie wprowadzić mnie w dobry humor do kręcenia tyłkiem.

NKC – Ariana

Od kilku lat trudno jest zagrać lekki, letni set bez pokusy wrzucenia w niego słodziutkiego, krystalicznego głosiku Ariany, ale znany ze znakomitych hard drumów Brytyjczyk NKC oddał mu wiodącą rolę w swoim oszczędnym, perkusyjnym edicie. I’m so into it.


Sophie x TSVI – Safiboy (Avtomat bootleg)

Ten bootleg powstał z mojej wielkiej miłości do wokalu Miragal i trudności z wpasowaniem oryginalnej produkcji TSVI w kontekst klubowy – industrialna szorstkość perkusji Ponyboy i galopujący fragment wokalu wydały mi się świetnymi elementami uzupełniającymi tę triumfalną kompozycję, która sprawdza się jak żadna inna jako zamykający set numer.

Liar – Alpha (Village remix)

Sprawdź też
polska elektronika

To jest numer, który z jakiegoś powodu zagrzał sobie miejsce w moich setach na wiele lat. Może dlatego, że pasuje zarówno do euforycznego powitania świtu na Wiśle jak i wmiksowania w mroczny, połamany set jako pompująca odmiana? Dodatkowe punkty dla tego, kto zgadnie z którego znanego utworu r’n’b pochodzi powtarzający się sampel wokalu.


Cher – Believe (AM97 Feel Something remix)

Sam Air Max ’97 zamieścił ten kawałek w sieci od razu z przeprosinami, ale ja za umieszczenie go na tej liście nie będę przepraszał. W końcu podobno sam Kanye dziękował wokalistce za wprowadzenie autotune do mainstreamu. Z kolei Air Max z tego potworka późnych lat 90. (który do dzisiaj doprowadza niektórych do szału) wykręcił wyjątkowo przyjemnie płynący klubowy numer.


Jakub Lemiszewski – Świat Zagadek

Stawkę zamyka utwór z najnowszej kasetki Jakuba Lemiszewskiego wydanej w zasłużonej na scenie polskiego niezalu oficynie Pointless Geometry. „Świat Zagadek” doskonale łączy radość z poszukiwań w muzyce z beztroskim klimatem, który kojarzy się wszystkim letnim klubowiczom z BarKą.


Impreza Radia Kapitał odbędzie się już dzisiaj – wpadajcie na BarKę!

Zobacz komentarze (0)

Odpowiedz

Your email address will not be published.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone