Czytasz
Polscy pisarze i pisarki, którzy robią to dobrze | MORE Książkowe

Polscy pisarze i pisarki, którzy robią to dobrze | MORE Książkowe

Święto niepodległości w naszym kraju momentami zamienia się w festiwal hejtu i przemocy. W Going. chcemy trochę “odzyskać” ten dzień, celebrując różne przestrzenie, w których to, co biało-czerwone jest powodem do dumy. Dla mnie – obsesyjnej czytelniczki – wybór był prosty. Postanowiłam przyjrzeć się kim są młodzi polscy pisarze i pisarki i jak opowiadają o naszym kraju. 

W cyklu MORE Książkowe prezentuję autorów, pochodzących z rozmaitych kręgów kulturowych – jestem głodna wizji rzeczywistości z perspektywy oczu często bardzo innych niż moje. W zestawieniach są obecni także polscy pisarze i pisarki. To, jak patrzą na rzeczywistość, która wydaje się oswojona i znana, według mnie niesie wielką wartość. 

Więcej artykułów w polskim cyklu 

Dorota Kotas

polscy pisarze i pisarki
Dorota Kotas, fot. Karolina Wybraniec, materiały promocyjne

Pisarka i działkowiczka, z pochodzenia garwolinianka, z wyboru warszawianka. Autorka dwóch powieści – Pustostany (Wydawnictwo Niebieska Studnia), za które otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia i Nagrodę Conrada oraz bestsellerowe Cukry (Wydawnictwo Cyranka), które sezon nagrodowy mają dopiero przed sobą. Dorota z bolesną wręcz szczerością opowiada o swoim życiu – jako osoby neuroatypowej i queerowej. Przybliża czytelnikom niuanse traumatycznego życia rodzinnego, by chwilę później z czułością opowiedzieć o życiu z partnerką. Jeśli macie ochotę poznać ją nieco lepiej, zachęcam do lektury mojej rozmowy z pisarką, którą przeprowadziłam na jej działce ROD latem tego roku. Link TUTAJ

Łukasz Barys

polscy pisarze i pisarki
Łukasz Barys, fot. materiały promocyjne

Kiedy w moje ręce wpadła debiutancka powieść Łukasza Barysa (Kości, które nosisz w kieszeni nakładem Wydawnictwa Cyranka), zachwyciła mnie dojrzałość i empatia autora. Akcja, osadzona w jego rodzinnych Pabianicach, przesiąknięta jest tajemniczą małomiasteczkowością. Rodzinne niesnaski, śmierć babci, bieda, samotność – wszystkie płaszczyzny, na których rozgrywa się ta historia, łączą się ze sobą jak elementy intarsji. Co więcej, Barysowi udaje się coś, co z trudem przychodzi wielu pisarzom. Stworzył postać kobiecą – młodą dziewczynę Ulę – która ma krwi i kości. Jest postacią pełną wrażliwości, troski, zagubienia, pasji, a nie efemerycznym zjawiskiem bez właściwości. Cierpliwie czekam na kolejne teksty prozatorskie Łukasza. 

Anna Cieplak

polscy pisarze i pisarki
Anna Cieplak, Fot. Joanna Nowicka, materiały promocyjne

Pochodząca z Dąbrowy Górniczej pisarka i animatorka akcję swoich powieści często umieszcza na Śląsku. Autorka zdobyła popularność dzięki powieści Ma być czysto, która przyniosła jej liczne nagrody literackie. Widzieliście Ostatni komers Dawida Nickela? Film, opowiadający o nastoletnich perypetiach sercowych i próbach zrozumienia i zaakceptowania własnej tożsamości, powstał właśnie na bazie książki Cieplak. Rozpływaj się (Wydawnictwo Literackie) najnowsza książka Cieplak – zachwyca mieszanką wnikliwej obserwacji i czułości wobec bohaterów. Poznajemy ich historię w przedziale 1999-2019. Losy potomków i potomkiń migrantów zarobkowych tworzą fascynujący splot rozpisany na dwie dekady.

Maciej Topolski

polscy pisarze i pisarki
Maciej Topolski, fot. materiały promocyjne

Maciej Topolski debiutował jako poeta tomikiem Na koniec idą, który przyniósł mu nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Dwa lata później wrócił do czytelników zbiorem Luksus. Bardziej niż wiersze przekonała mnie do autora proza poetycka, którą oczarował mnie w książce Niż (nakładem Korporacji Ha!art). Biorąc na celownik temat pracy kelnera, Topolski opowiada o etosie, wyzysku i zmęczeniu używając języka, który uwodzi melodią. Kontrast piękna tych wersów i wyniszczającego charakteru pracy, tworzą gorzki koktajl. Autor pochodzi z podlubelskiej Łęcznej. Obecnie mieszka, wykłada i uczęszcza na studia doktoranckie w Krakowie.

Sprawdź też

Anna Ciarkowska

Anna Ciarkowska, fot. materiały promocyjne

Muszę Wam się przyznać, że nadal nie doczytałam bestsellerowych Pestek Ciarkowskiej. Uważam jednak, że Dewocje (Wydawnictwo W.A.B.) – najnowsza powieść autorki – idealnie wpisują się w polski odcinek MORE Książkowe. Zaściankowa religijność, sztafaż złożony z Maryjek, obrusików i przydrożnych ołtarzy – to integralna część naszej mentalności czy tego chcemy czy nie. Kiedy kobieta przynosi swojej społeczności nieoczekiwany cud, nikt nie może pozostać obojętny. Komu uda się wyrwać z pokoleniowo dziedziczonego schematu a kto odważy się zanegować zastany porządek? I jak to się skończy dla głównej bohaterki?

Prywatnie autorka jest literaturoznawczynią, filolożką i łodzianką.

Nie tylko polscy pisarze i pisarki. Więcej artykułów o książkach.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone