Powraca BAZARCH. To targi książki architektonicznej [WARSZAWA]
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach…
Frank Zappa przyrównał pisanie o muzyce do tańczenia o architekturze. A co z czytaniem? Odpowiedź na to pytanie padnie na jesiennej odsłonie warszawskiego BAZARCH. W centrum wydarzeń będą tam książki o najrozmaitszych budynkach, miastach, zabytkach i urbanistyce.
Wieczory stają się coraz dłuższe i chłodniejsze. Nadszedł więc idealny moment dla wszystkich jesieniar i jesieniarzy, którzy wreszcie mogą bez krępacji zaszyć się pod kocem z kubkiem kakao i ulubionymi książkami. Te ostatnie będzie można zdobyć na kolejnej odsłonie popularnego wydarzenia organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury. Tej jesieni impreza odbędzie się w dniach 22-23 października.
Architektura i lektura. To się rymuje!
Co w najbliższy weekend czeka gości budynku przy Elektoralnej 12? Najlepiej podsumowują to sami organizatorzy. – BAZARCH to targi gromadzące wydawców książek o architekturze, zarówno tych specjalizujących się w tym temacie, jak i tych, dla których architektura jest jednym z elementów wydawniczego portfolio. Są to wydawnictwa duże, komercyjne, jak również niszowe, autorskie, a także instytucje – muzea czy galerie – opowiadają. Poza publikacjami wszyscy zainteresowani zdobędą tam plakaty i specjalne gadżety.
Poszerzyć perspektywę
Stoiska oficyn przybywających do Warszawy z różnych części Polski to nie wszystko. Mazowiecki Instytut Kultury przekonuje, że architektury można doświadczyć na różne sposoby – rozmawiając i słuchając o niej, chodząc na spacery, a nawet oglądając spektakle. O swoich książkach opowiedzą Błażej Ciarkowski, dr Joanna Jurga oraz Czesław Bielecki. W niedzielę (23 października) o 18:00 odbędzie się z kolei performatywne czytanie komiksu Pierre’a Christina i Oliviera Baleza. Autorzy nakreślili w nim historię Roberta Mosesa – kultowego amerykańskiego urbanisty, za sprawą którego Nowy Jork wygląda dziś tak, a nie inaczej. W kluczowym momencie swojej kariery piastował aż 15 stanowisk kierowniczych.
22 października o 12:00 pisarz Grzegorz Piątek zaprasza zaś na spacer po Warszawie. Wycieczka promuje najnowszą publikację MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa. Opisano w niej ponad 60 najbardziej charakterystycznych budynków w popularnej dzielnicy. Dzień później Aleksandra Stępień-Dąbrowska pokaże, jak zmieniła się przestrzeń miejska w latach 90. Opadnięcie żelaznej kurtyny otworzyło drogę do wielu postmodernistycznych eksperymentów – odważnych, ale niekiedy i kuriozalnych. Uzupełnieniem oprowadzania ekspertki może być lektura jej przewodnika Jakby luksusowo.
Wydarzenie dla wszystkich
Na tegorocznej edycji BAZARCH nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. Dzieci w wieku 7-12 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach z budowania miasta. Wraz z edukatorką zastanowią się nad tym, jak powinna wyglądać idealna przestrzeń do życia. Do nieco starszych (13+) są zaś adresowane estetyczno-urbanistyczne zajęcia Bloki. Na obie aktywności należy uprzednio zarejestrować się mailowo.
Słyszeliście o Restaurant Week? To najsmaczniejsze wydarzenie tej jesieni!
Więcej informacji o targach znajdziecie na ich oficjalnej stronie internetowej. Co ważne, Mazowiecki Instytut Kultury zapewnia dostępność imprezy osobom z niepełnosprawnościami.
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach „newonce", „NOIZZ", „Czasopisma Ekrany", „Magazynu Kontakt", „Gazety Magnetofonowej" czy „Papaya.Rocks". Mieszka i pracuje w Warszawie.