Czytasz teraz
Tajemnicza fikcja i złowroga rzeczywistość – sprawdzamy premiery listopada | MORE Książkowe
Polecamy

Tajemnicza fikcja i złowroga rzeczywistość – sprawdzamy premiery listopada | MORE Książkowe

Fragment okładki "Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi", mat. promocyjne

W listopadzie sięgniemy po poetycką austriacką prozę, japońską grozę oraz lokalne społeczno-polityczne analizy. Sprawdźcie selekcję Going. z najciekawszymi premierami książkowymi miesiąca.

Dłuższe i chłodniejsze wieczory (a także zamknięte instytucje kultury) sprawiają, że coraz więcej czasu przeznaczamy na książki. Stosik zaplanowanych lektur szybko traci na objętości, dlatego z odsieczą nadciągają nowości od Going. Spośród propozycji, które przyszykowały dla nas wydawnictwa, polaryzujemy nasze wybory. Z jednej strony uciekamy w świat fikcji, a więc możecie liczyć w naszym zestawieniu na opowieści stworzone w wyobraźni pisarzy i pisarek bądź fabularyzowane wspomnienia. Z drugiej, pogłębiamy wiedzę na temat rzeczywistości, w której funkcjonujemy, zatapiając się w szczegółowe społeczno-polityczne analizy.

Ludowa historia polski | Adam Leszczyński

Szykuje się świetna lektura na czas politycznego rozbudzenia. To opowieść o Polsce, napisana z perspektywy mieszkańców naszego kraju, którzy nie mieszczą się w nielicznej, uprzywilejowanej grupie i nie są autorami obowiązującej społecznej narracji. Dolne 90 procent często pada ofiarą przemocy elity posiadającej władzę. Leszczyński przybliża historię zinstytucjonalizowanej eksploatacji uboższych warstw społecznych, ale też i historię ich buntów i oporu. Czy ta książka stanie się inspiracją do naszych własnych protestów? Dowiemy się po lekturze. Na pewno spodziewamy się książki uświadamiającej mechanizmy, którym podlegamy na co dzień i pozwalającej nam spojrzeć na samych siebie z perspektywy analitycznej. Premiera już 12 listopada nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Pierścienie Saturna | W.G. Sebald

Erudycyjna praca z pamięcią i przeszłością jest znakiem rozpoznawczym W.G. Sebalda. Po świetnie przyjętym Austerlitz, tłumaczka Małgorzata Łukasiewicz sięga po Pierścienie Saturna. Powieść wypełniają zapomniane historie i krainy, przez które niespiesznie meandrujemy z fikcyjnym alter ego narratora. Celem tej podróży jest sama wędrówka – przez prywatne wspomnienia, zniekształcone historyczne wydarzenia i migawki przeżytych emocji. Czas płynie tu umownie – przeszłość to widmowy rezerwuar, którego elementy docierają do nas poprzez skojarzenia, a nie chronologiczną ciągłość. Sebald to jeden z tych autorów, których lektura sprawia przeogromną przyjemność na poziomie samego języka. Jego zdania są jednocześnie misterne i delikatne. Zdaje się więc, że nie p i s z e swoich powieści, lecz wyplata je z czułością i troską. Premiera 16 listopada nakładem Wydawnictwa Ossolineum.

Dziennik upadku | Michel Laub

Pierwsza pozycja w katalogu Pauzy, tłumaczona z języka portugalskiego, to Dziennik upadku Michela Lauba. Spośród 7 powieści brazylijskiego autora, ta zdobyła największe uznanie. Narrator powieści w przeszłości skrzywdził swojego rówieśnika. Po latach, walcząc z poczuciem winy i znosząc konsekwencje swojego działania, bohater dokonuje bolesnego rozliczenia. Obserwując relacje w swojej rodzinie, rekonstruuje trudne losy swojego ojca i dziadka. Zastanawia się, jaki wpływ ma człowiek nad własną egzystencją, w jaki sposób pracuje nasza pamięć, gdzie kończy się nasza sprawczość. Przede wszystkim jednak przepracowuje błędy, które sam popełnił. Książkę przetłumaczył Wojciech Charchalis. Premiera 18 listopada nakładem Wydawnictwa Pauza.

Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi | Joanna Krakowska

Czym jest odmieńcza rewolucja? To redefinicja kategorii takich jak: piękno, stosowność, bezpieczeństwo, siła. To queerowa energia, pozwalająca na przekroczenie zastanych granic, wyzwolenie z okowów szarej codzienności poprzez własną wyobraźnię. Miejsce akcji znajduje się w Nowym Jorku, konkretnie na Manhattanie, z jego piwnicami, ulicami i klubami pełnymi papierosowego dymu. Narracja koncentruje się na okresie od lat sześćdziesiątych po dziewięćdziesiąte. Całość stanowi punkt wyjścia do analizy narzędzia performance’u, który pozwala na indywidualne formy ekspresji i łącznie wszystkich sztuk na styku komercji i niezalu. Autorka nie trzyma się sztywno tematu, zaglądając również w przyszłość i podpatrując, co dzieje się w Polsce. Premiera 22 listopada nakładem Wydawnictwa Karakter.

Zobacz również

Grobowa cisza, żałobny zgiełk | Yōko Ogawa

U fanów Wydawnictwa Tajfuny nazwisko Yōko Ogawy wywołuje bardzo przyjemne skojarzenia. To autorka bestsellerowego Ukochanego równania profesora – historii pełnej ciepła i czułości. Ci zaś czytelnicy, którzy sięgnęli po Memory Police – powieść, która zaprowadziła Ogawę do finału tegorocznej nagrody Bookera, odkryli jej inną twarz – mroczniejszą, tajemniczą. W listopadzie Tajfuny wydadzą Grobową ciszę, żałobny zgiełk. Trzynaście opowieści, składających się na tom to mroczne historie o zazdrości i śmierci. Zgodnie z zapowiedzią, od słonecznego dnia i tortu z truskawkami, zabiorą nas do pracowni kaletnika, szyjącego torbę na ludzkie serce, do ogródka pełnego marchewek w kształcie ludzkich dłoni i do muzeum tortur. Misterna szkatułka odkrywa coraz groźniejsze tajemnice, ale wszystkie opowieści – niezależnie od wywoływanego przez nie przerażenia  – niezmiennie cechuje przede wszystkim piękno. Za tłumaczenie odpowiada Anna Karpiuk. Premiera 24 listopada nakładem Wydawnictwa Tajfuny.

Wieczne strapienie | Jacek Leociak

Autor Młynów Bożych, nominowanych do nagrody Nike w 2019 roku, wraca z kolejną pozycją, rozliczającą pozycję Kościoła w Polsce. Jacek Leociak spisuje swoje uwagi na temat roli pełnionej przez religię na wielu płaszczyznach społeczeństwa i aktywności politycznej. Wytyka, budzące jego zdziwienie i irytację, hipokryzję i kłamstwo. Rozczarowanie autora życiem publicznym w kraju nie przekłada się na apatię. Zamiast tego, stara się konfrontować z rzeczywistością – cytując: wytykać ją surowo i jasno – mówić o swoim oburzeniu, wyrażać niezgodę na zastany system i poprzez swoje działanie przywracać szacunek i porządek społeczny. Premiera 25 listopada nakładem Wydawnictwa Czarne.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony