Czytasz teraz
Kupuj świadomie – prezentownik dla empatycznych Mikołajów
Polecamy

Kupuj świadomie – prezentownik dla empatycznych Mikołajów

Devils Claws, fot. zxlifeofmyownxz, mat. promocyjne

Czy tego chcemy czy nie, kiedy tylko zabrzmią pierwsze akordy nieśmiertelnego hitu Mariah Carey, coś wewnętrz nas uruchamia azymut na prezenty. Jeśli czujecie przesyt klasycznymi propozycjami, a rodzina skompletowała przez lata pełną biblioteczkę planszówek, może w tym roku sięgniecie po prezenty w nieco inne miejsca?

Specjalnie dla Was przejrzeliśmy oferty małych lub średniej wielkości inicjatyw. Takich, które działają na zasadach fair trade, dzielą się owocami swojego hobby albo mają swoje pracownie w domu. Takich, które swoje zyski przekazują potrzebującym. I takich, które każdego dnia działają na rzecz ulepszania świata, w którym żyjemy. Pomagając im utrzymać się na powierzchni, nie tylko zyskujemy satysfakcję z dobrego uczynku, ale możesz również podarować bliskim wyjątkowe przedmioty czy zdrowe i pyszne smakołyki.

FUEGROzaangażowana kawa

fot. materiały prasowe
fot. FUEGRO / Facebook

FUEGRO to warszawski kolektyw, którego celem jest wspieranie producentów kawy z Ameryki Środkowej. Działają jako organizacja niehierarchiczna. Nie pobierają też wynagrodzenia za swoją pracę. Prowadząc inicjatywę, skupiają się na jakościowych i sprawiedliwych kontaktach z pośrednikami i dystrybutorami. Zyski przekazują na wsparcie antysystemowych kooperatyw, których członkowie działają na rzecz poprawy warunków bytowania, praw osób wykluczonych, dostęp do edukacji. 

Na stronie fuegro.pl można znaleźć kawy z Meksyku, Hondurasu i Kostaryki, a także duży wybór herbat. Każdy z produktów ma swoje znaczenie dla lokalnych społeczności. W wielu przypadków stoją za nimi antysystemowe kooperatywy, których członkowie działają na rzecz poprawy warunków bytowania, równouprawnienia i edukacji. 

Kooperatywa Dobrze 

fot. Kooperatywa „Dobrze”

Michael Scott – bohater serialu The Office – wierzył, że najlepszą formą na wyrażenie pozytywnych emocji wobec drugiej osoby jest… kosz prezentowy. Jeśli masz ochotę na tę formę czułości – może spróbujesz skompletować własny zestaw, używając produktów dostępnych w sklepie internetowym Kooperatywy Dobrze? Znajdziesz tu mnóstwo organicznych i sprawiedliwych produktów. Nie dość, że etyczne to jeszcze… przepyszne. Naszą uwagę zwrócił krem daktylowy i czekolada na gorąco Pizca Del Mundo. 

“Dobrze” to warszawska spółdzielnia, która prowadzi dwa sklepy non-profit ze zdrową żywnością, które stanowią alternatywę wobec sieciówek, marketów i przedrożonych sklepów ekologicznych. Ich najmocniejszą stroną jest współpraca z ok. 30 lokalnymi gospodarstwami rolnymi i 30 małymi firmami. W czasie pandemii sklep przy Wilczej 29a służy jako punkt odbioru zamówień internetowych. 

Notesy z Łukowa

Piękne, ekologiczne, trwałe i… pomocne! Ręcznie szyte notesy wykonane są z papieru recyklingowego i srebrzystych opakowań po kawie przez mieszkanki Ośrodka dla Cudzoziemców i Cudzoziemek w Łukowie. Głównym celem projektu, który powstał z inicjatywy artystki Pameli Bożek, jest wsparcie finansowe dla osób, które uciekły przed opresją w swoich ojczyznach i obecnie oczekują wraz z rodzinami na przyznanie przez polską administrację ochrony międzynarodowej. Z założenia tymczasowa sytuacja często przedłuża się do miesięcy albo lat. 

Obecnie kolektyw tworzą: Zaira Avtaeva, Zalina Tavgereeva, Liana Borczaszvilli, Makka Visengereeva i Ajna Malcagova. Notesy możecie kupić przez stronę sklep.dlaziemi.org (stowarzyszenie wspiera projekt od strony organizacyjnej) lub na stronie księgarni Zachęty – Narodowej Galeria Sztuki. 

Lula Pink

fot. lulapink.pl

Lula Pink to niezwykłe miejsce w polskim Internecie. To sklep z zabawkami erotycznymi i blog, tworzone przez osoby, których głównym celem jest oswajanie ludzi z własną seksualnością. Łącząc hedonizm z aktywizmem, wykonują na tym polu kawał świetnej roboty. Walczą z dyskryminacją, wykluczeniem i brakiem tolerancji. Pokazują, że – niezależnie od naszej identyfikacji – możemy świadomie i radośnie czerpać przyjemność z naszych ciał. Kategorie na stronie pozwalają dobrać produkt zgodny z naszymi potrzebami bez krzywdzących binarnych podziałów.

Oprócz dużych marek są tu produkty start-upów feministycznych oraz wspierających LGBTQ+, a także printy i koszulki młodych artystów i artystek. 5% dochodów ze sprzedaży produktów z działu “promocje” trafia do wybranych organizacji i fundacji, działających na rzecz analogicznych celów. 

Królowa matka

fot. Królowa Matka / Facebook

Na szczycie mokotowskich fortów w Warszawie – blisko ogródków działkowych – bzyczą pszczoły. Działa tam Królowa matka – malutka hobbystyczna pasieka. W ofercie mają miód wielokwiatowy oraz propolis na spirytusie – świetne remedium na bakterie, wirusy i grzyby. Warto śledzić stronę na Facebooku, bo ilości są limitowane! Dodatkowym bonusem są zamieszczane tam materiały video, prezentujące codzienne życie w ulach – fani pszczół będą z pewnością ukontentowani.

Zobacz również
Lado w Mieście 2024

Oto mydło

fot. Oto mydło / Facebook

Domowa manufaktura. Jak sami mówią: mydło testowane na ludziach z najbliższego otoczenia i zaangażowane w ludzkie sprawy. Oto mydło! Produkty powstają na bazie naturalnych i ekologicznych olejów. Jeśli olej palmowy to wyłącznie freegański. Poza tym: oliwa z oliwek, olej kokosowy, rycynowy, laurowy i rzepakowy. Jeśli mydełka są kolorowe – w użyciu znalazły się wyłącznie naturalne barwniki. 

Oprócz klasyków, znajdziemy tu też pozycje nietypowe. Dużym powodzeniem cieszą się m.in. mydła zastępujące szampon do włosów. Wszystkie produkty pakowane są ekologicznie zgodnie z zasadami zero-waste. Zamówienia można składać przez stronę na Facebooku – tam też znajduje się aktualna oferta.

Devils Claws

fot. Devils Claws / Facebook

Marka tworzona przez Izabellę Wolf. Jej prace są inspirowane naturą, pogańskimi legendami i wierzeniami. Pokazują kobiety, często czarownice, czerpiące z własnej siły, niezależne, tajemnicze. W ofercie znajdują się ilustracje i ceramika – talerze ozdobne i użytkowe, kubki, miseczki, podstawki. Wszystkie zdobione jej niepowtarzalną kreską, ozdobione i wypalone ręcznie.

Artystka wsparła również Strajk Kobiet, tworząc wyjątkowy projekt graficzny, który ozdobił koszulki. Dochód z ich sprzedaży został przeznaczony na Aborcyjny Dream Team.

Śledźcie wszystkie newsy na jej stronie na Facebooku.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony