Jesteśmy na Targach Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka”. Też musisz tam być
Jesteśmy na Targach Książki Dziecięcej “Przecinek i Kropka” w Centrum Praskim „Koneser”. Pierwsze wrażenia? Niesamowita energia będąca efektem najlepszego rodzicielstwa z możliwych. Daj swojemu dziecku książkę, a otworzysz je na świat. Ten nasz i każdy z wyimaginowanych, potrafiących wytłumaczyć nawet najbardziej skomplikowane emocje i zjawiska. Targi trwają do jutra. Jeśli nie planowaliście się na nie wybrać, te plany koniecznie trzeba zmienić. Atmosfera jest niesamowita.
Co o targach mówią ich bohaterowie? Spotkaliśmy Kropkę – “Jestem od super zakończeń każdego zdania, zdanie mam na każdy temat, chociaż dzisiaj zabrakło mi odrobiny natchnienia. Na szczęście dzieci przyszły z pomocą.” Pomagali jej też Przecinek i redaktor Książeczka, bo jak kropka nie potrafi skończyć zdania, to – jak trochę kąśliwie rzucił Przecinek – staje się klopsem. Czego dowiedzieli się od dzieci? Historie, które ich interesują są bardzo różne – zabawne, tajemnicze, o podróżach i o zwierzętach. “Powodów, żeby czytać książki jest tysiąc.” Na targach spotkacie też Kicię Kocię, bohaterkę stworzoną przez Anitę Głowińską. Kicia Kocia budzi niesamowite emocje nie tylko u małych dzieci – zachwyceni są także ci duzi, tak jak Igor, który zajmuje się u nas Instagramem.
Dla fanów zwierząt świetna będzie ostatnia książka Andrzeja Kruszewicza, który zachęcał do niej osobiście, podpisując egzemplarze. Na czytelników czeka również jutro od godziny 11. Książka to “Czy podloty to nieloty?”. Ta propozycja skupia się na pytaniach, dlatego znajdziemy w niej odpowiedzi mogące zadowolić niejednego młodego adepta ornitologii. Czy ptaki mają zęby? Po co ptakom dziób? Jak ptaki śpią? Który ptak ma najdłuższe skrzydła? Pytań jest aż 45! Oficyna wydawnicza MULTICO zajmuje się polską przyrodą. Ten temat budzi niesamowite zainteresowanie najmłodszych czytelników. Dlatego strzałem w dziesiątkę było spotkanie z Adamem Wajrakiem, działaczem na rzecz przyrody i dziennikarzem. Pan Adam zdradzał przed małymi odbiorcami tajemnice lasu. “Wiecie ile lat ma taka huba?” Możemy dowiedzieć się, że każdy z poziomów pojawiający się na hubie to jeden rok życia. Huba z którą zdjęcie zrobił sobie Pan Adam była starsza niż większość publiczności.
Zwierzęta to jeden z najchętniej opisywanych w książkach tematów. Postaci zwierzątek często z większym powodzeniem potrafią też mówić o sprawach trudnych. Związane z teatrem dla dzieci wydawnictwo Tashka zbiera teksty autorów zaznajomionych z dramatopisarstwem. W tej chwili ich najczęściej kupowaną książką jest “A niech to gęś kopnie” Marty Guśniowskiej, bohaterką której jest gęś poszukująca sensu życia. Życie w ciekawy i silnie edukacyjny sposób przedstawia Akademia Inteligentnego Malucha. To seria książek spajająca porady psychologiczne. “Dochodzimy do wniosku, że ważna jest zarówno treść dla dzieci, jak i pewne przesłanie dla rodziców.” Każda z ich książek ma na celu wytłumaczenie jakiegoś problemu – czegoś, z czym dzieci muszą się skonfrontować. Przykład? Kłamstwo – AIM tłumaczy, dlaczego dzieci kłamią i jak ten problem rozwikłać.
Do edukacji można też podejść od strony społecznej i światopoglądowej. Seria “Kosmos dla dziewczynek” to dwumiesięcznik nie tylko dla dziewczyn, ale dla całego świata. “Nie znajdziecie tam działu Uroda”. Pismo pokazuje, że dziewczynki mogą absolutnie wszystko. “Kreujemy środowisko wolne od stereotypów, dbamy o świetne treści i świetne ilustracje.” Jedną z nich, Marysię Mazurowską, mogliśmy spotkać przy kosmicznym stoisku.
Targi “Przecinek i Kropka” to jednak nie tylko produkty. To również spotkania, warsztaty, zabawy, wspólne czytanie, teatrzyk (np. z panem Książeczką, Przecinkiem i Kropką). Wśród jutrzejszych atrakcji jest spektakl “Elmer”, spotkanie ze znanym pisarzem Tomaszem Jastrunem czy też światowej sławy ilustratorem Bohdanem Butenką. Na małych czytelników czekają również Michał Rusinek i Michał Zawadka. Na koniec koncert zespołu “Budyń Julka Tuwima” i dyskoteka. Nie możemy się doczekać.
Wśród wszystkich innych atrakcji są np. gry planszowe. Rodzice mogą pograć ze swoimi dziećmi w specjalnej strefie. Jest np. seria nawiązująca do znanego niejednemu pokoleniu “Było sobie życie” czy też “Był sobie człowiek”. To gry skupione na edukacji i nauce poprzez zabawę. Wielką frajdą wydaje się być taka nauka o kosmosie.
– Gra jest super, bardzo dużo uczy, chociaż może dla nas jest jeszcze troszkę za poważna – mówi pani Basia siedząca z dwiema córkami o „Był sobie kosmos”, która wymaga od uczestników wiedzy na temat kosmosu. – Odpowiadając na pytania zbiera się kryształki, które są minerałami z poszczególnych planet. No i zbiera się oczywiście wiedzę. Jest super.
Książka to potęga i jak to powiedział amerykański prawnik i pisarz Louis Nizer – “mają tę przewagę nad wszelkimi mówiącymi wykładowcami, że są gotowe powtarzać lekcje tak często, jak tego zechcemy”. Lekcje, które czekają nas na targach “Kropka i Przecinek” są niesamowite, pełne kolorów, historii i ciekawości świata. Musisz tu być! Wejściówki na jutro złapiesz u nas, ale czekamy też z nimi na miejscu.