Czytasz teraz
Rave przy kopalni – poznajcie stowarzyszenie AsID z Bytomia
Newsy

Rave przy kopalni – poznajcie stowarzyszenie AsID z Bytomia

Impreza organizowana przez ASID, źródło: Facebook ASID

Nie od dziś wiadomo, że techno świetnie odnajduje się w postfabrycznych przestrzeniach. Doskonale wiedzą o tym założyciele AsID, którzy skupiają się na popularyzacji przemysłowej architektury i młodych muzycznych talentów. Stowarzyszenie organizuje również wideosety – kolejny już dziś o 20.

Warszawski M25 na Pradze, Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu, łódzka Manufaktura, kompleks Tytano w Krakowie – możemy się pochwalić całkiem pokaźną liczbą industrialnych przestrzeni. Niektóre z tych miejsc zyskały nowe życie, jak XIX-wieczny zbiornik wodny we Wrocławiu, który dzisiaj pełni rolę centrum edukacji Hydropolis. Inne, jak historyczne hale Soho Factory w Warszawie, zostały zburzone. Przemysłowe budynki i założenia, bez względu na ich losy, nadal inspirują. Tak jak inspirują stowarzyszenie AsID, które postanowiło połączyć zamiłowanie do tego typu architektury z miłością do… techno.

Wnętrze Szyb Krystyna, źródło: Facebook AsID

Przywracamy do życia tereny poprzemysłowe, organizujemy imprezy i koncerty oraz promujemy młodych artystów, bo chcemy być częścią pełnej architektonicznej i społecznej rewitalizacji wyjątkowych miejsc na mapie Polski – czytamy na profilu Facebook AsID.

Ekipa ze Śląska organizuje imprezy przy Szybie Krystyna w Bytomiu. Ich współorganizatorem jest INQbator klub, który swoją działalność na dobre zakończył w lutym tego roku. Monumentalne, ceglane konstrukcje przypominają te dokumentowane niegdyś z zapałem przez małżeństwo Becherów. Bernd i Hilla Becher w latach 60. zaczęli swój życiowy projekt, skupiając się na dokumentacji znikających budynków niemieckiej architektury przemysłowej. Ich fotografie podkreślają niezwykłe, intrygujące piękno fabrycznych struktur, które przywodzi na myśl dzieła kubistów. Gdyby Bernd i Hilla Becher zobaczyli Szyb Krystyna z pewnością stałby się częścią ich wystawy.

Podobnie jak Becherowie, tak i AsID dostrzegają piękno w pozostałościach po nieczynnych już fabrykach, czego przykładem są imprezy organizowane przy wieży wyciągowej nieczynnej kopalni Szombierki na Śląsku. Trudno się nie zgodzić – geometryczne kształty i skala budynku robią wrażenie.

Zobacz również
Bambi koncerty

Zaczęło się od imprez na wolnym powietrzu. Zaproszeni mogli czuć się wszyscy. Pierwsza w okolicy wieży Szybu Krystyna odbyła się 4 września, zaraz po wakacjach. W industrialnej scenografii wystąpili wówczas m.in. Saeuer, Bexa, Seraph i Niedobri. AsID chce bowiem wspierać debiutujących artystów – każda impreza jest okazją do wypromowania zarówno ich, jak i dziedzictwa śląskiego (i nie tylko) przemysłu. Obecnie, ze względu na sytuację epidemiologiczną, AsID przerzucił się na wypuszczanie nagranych wcześniej materiałów, które udostępniają w swoich social media. W każdy piątek o godzinie 20 na ich kanale Youtube możecie oglądać kolejnych DJ-ów i DJ-ki – a to wszystko w postindustrialnych przestrzeniach, których w Polsce nie brakuje. Udowadniają to również nowe działania stowarzyszenia. Ekipa AsID zaczęła podróżować po Polsce, odwiedzając podobne lokalizacje – niedawno w Schronie i katowickim P23 nagrali aż 15 wideosetów, w tym m.in. z Anją Kraft. Efekty możecie zobaczyć już dzisiaj o 20!

Na pierwszym streamie zagrała Saeuer.

Wideosety AsID dostępne są tutaj.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony