Czytasz
Korytarze techno czy sypialnie soulu? Dla nas najlepszy jest Salon Ambientu!

Korytarze techno czy sypialnie soulu? Dla nas najlepszy jest Salon Ambientu!

salon ambientu

Każdy, kto chociaż raz był na Up To Date Festival, wie, czym jest Centralny Salon Ambientu. Za sprawą Jędrzeja Dtekka Dondziły taka muzyka zaczęła wypełniać wnętrza nie tylko białostockich klubów, ale także warszawskich, wrocławskich czy poznańskich.

Dtekk salon ambientu
Jędrzej Dtekk Dondziłło – twórca Salonów Ambientu

Ambientem być

W styczniu 1975 roku miałem wypadek samochodowy. Nie byłem ciężko ranny, ale musiałem leżeć w łóżku na wznak i byłem unieruchomiony. Moja przyjaciółka, Judy Nylon, odwiedziła mnie wtedy i przyniosła płytę z XVIII-wieczną muzyką na harfę. Kiedy już wyszła, z wielkim trudem nastawiłem płytę i położyłem się z powrotem. Okazało się, że wzmacniacz nastawiony był na minimalną głośność i jeden kanał był kompletnie głuchy. Ponieważ nie miałem siły, by się podnieść i wyregulować głośność, dźwięki dochodzące z głośnika były na granicy słyszalności. Wtedy zdałem sobie sprawę, iż można słuchać muzyki w zupełnie inny sposób: traktować ją jako element otoczenia, w ten sam sposób, co kolor światła i dźwięk deszczu.

Te słowa wypowiedział Brian Eno, prekursor współczesnego ambientu. To dobra definicja muzyki, na której można się skupić i dać się jej pochłonąć lub przeciwnie – słuchać jej nieświadomie, odbierając słyszane dźwięki jako jedną ze składowych otaczającej nas przestrzeni. I tak jak każdy element tworzący otulającą nas aurę, ma wpływ na nasze samopoczucie.

Już zachęceni? Łapcie bilety na Szesnasty Warszawski Salon Ambientu!

Białystok, gdzie wszystko się zaczęło…

nadrzeczny salon ambientu
Nadrzeczny Salon Ambientu

Polskie spotkania miłośników ambientu to inicjatywa starsza, niż mogłoby się wydawać. Pierwszy Salon Ambientu odbył się w 2014 roku. Na przestrzeni tych ośmiu lat Dtekk wraz z ekipą konsekwentnie poszerzali horyzonty myślowe odbiorców nie tylko pod względem muzycznym, ale przede wszystkim kulturowym. Wydarzenia z tego cyklu odbywały się w takich miejscach jak choćby Uniwersyteckie Centrum Kultury i Muzeum Pamięci Sybiru.

Do najbardziej szalonych pomysłów należą Nadrzeczny Salon Ambientu na cyplu w Wasilkowie oraz Latający Salon Ambientu, charytatywny lot balonem połączony z oprawą muzyczną w formie setu Dtekka. Przyznaję, że to doświadczenie na zupełnie innym poziomie niż normalny Salon. Mam nadzieję na powtórkę w 2023!

Przestrzeń klubowa jako świątynia spokoju

UTDF salon ambientu

W kolejnych latach inicjatywa stała się ogólnopolskim fenomenem. Kolejne edycje w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu pokazują, że w całym kraju są rzesze miłośników spokojnej elektroniki. Co ciekawe, bardzo często okazują się to dokładnie te same osoby, które spotykamy w ciemnych i dusznych przestrzeniach klubów na imprezach z mocnym techno.

Muszę jednak zaznaczyć, że odbywający się w trakcie UTDF Centralny Salon Ambientu to kompletnie inne przeżycie. Duży udział w tym ma barokowe otoczenie Pałacu Branickich. Coroczne spotkania w zabytkowych wnętrzach są ukoronowaniem tej inicjatywy. Jeśli nie byliście nigdy w Białymstoku, to Up To Date Festival jest ku temu najlepszą okazją. Polecam z całego serca, bo to festiwal inny, niż wszystkie. Zresztą przeczytajcie sami.

Latający Salon Ambientu

Domowy Salon Ambientu? Czemu nie!

Tak naprawdę wystarczą dywan i poduszka lub ulubiony wygodny fotel. Przydatny będzie jeszcze spokojny, głęboki i miarowy oddech. Niezbędną rzeczą będzie włączenie trybu samolotowego w telefonie. No, powiedzmy: kliknięcie ikonki Nie przeszkadzać.

Jeśli chcecie skupić się lepiej na muzyce, dobrym pomysłem będzie ściemnienie lub całkowite wyłączenie świateł. Dodatkowo można zamknąć oczy. Istnieje wtedy ryzyko zaśnięcia. Choć to przecież jest super! Nie wypada się na siebie gniewać za małą drzemkę, prawda?

Skoro wszystko już gotowe, pozostaje tylko wybrać soundtrack, który będzie towarzyszył wam przez następną godzinę. No właśnie, kojarzycie ten moment, kiedy tak długo wybieracie film do obejrzenia w trakcie kolacji, że jedzenie na talerzu w końcu wam stygnie? My też. I bardzo tego nie lubimy. Dlatego stroną muzyczną zajęliśmy się za was. Poprosiliśmy Jędrzeja Dtekka Dondziłę, organizatora Up To Date Festival, twórcę legendarnego kolektywu Technosoul i pomysłodawcę Salonów Ambientu o przygotowanie specjalnej playlisty zawierającej jego ukochane utwory tego nurtu. Miłego seansu!

Playlistę, którą przygotował
Jędrzej Dtekk Dondziło, znajdziecie tutaj!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone