Czytasz teraz
Niewydany utwór Sinead O’Connor ujrzał światło dzienne. Głównym tematem… azyle magdalenek
Muzyka

Niewydany utwór Sinead O’Connor ujrzał światło dzienne. Głównym tematem… azyle magdalenek

Sinead O'Connor

Kilka dni temu miejsce miał finał serialu The Woman in the Wall, którego historia kręci się wokół kontrowersji dotyczących azylów sióstr magdalenek w Irlandii. W kulminacyjnym momencie sezonu postanowiono umieścić niewydany numer Sinead O’Connor.

Historia łamiąca serce

Utwór The Magdalene Song został stworzony na długo przed śmiercią artystki. Jak podaje The Guardian, niedługo przed tym wydarzeniem producentka serialu Susan Breen skontaktowała się z Davidem Holmesem, producentem albumów Sinead O’Connor. Powiedziała mu o swoim zamiłowaniu do muzyki artystki i serialu, nad którym pracuje. Po przekazaniu tychże informacji piosenkarce i zapewnieniu, że jeszcze nikt nie przedstawił historii azylów magdalenek tak, jak właśnie The Woman in the Wall, legenda odpowiedziała: Wierzę ci. Daj im The Magdalene Song.

Serial pokazuje wpływ okrutnych reżimów panujących w prowadzonych przez Kościół Katolicki irlandzkich domach dla niezamężnych ciężarnych dziewcząt i kobiet. Instytucje te, obecnie nazywane pralniami magdalenek, były prowadzone przez zakonnice, a wiele z nich działało jak religijne obozy pracy.

Pierwsza połowa utworu jest całkowicie rozdzierająca serce, a druga to czysty bunt. Okroiłem piosenkę do samego głosu Sinéad, a następnie pozwoliłem, by w drugiej połowie pojawiła się pełna moc. To niesamowite, jak znaczenie piosenki połączyło się z tą historią. Tak po prostu miało być. Jest pewna magia, gdy muzyka łączy się z emocjonalną historią

Powiedział The Guardian David Holmes

Sinead O’Connor i jej związek z pralniami magdalenek

Sinead O’Connor doświadczyła okrucieństw praktykowanych w azylach sióstr magdalenek, gdy w wieku 15 lat została przyłapana na kradzieży ze sklepu. Wprawdzie opiekunka traktowała ją odpowiednio, ale była świadkiem przemocy wobec jednej z ciężarnych dziewczyn. W publicznym liście napisała: Pewnego poranka obudziłam się i usłyszałam krzyk mojej koleżanki. Wybiegłam z mojej kabiny i zobaczyłam ją otoczoną przez opiekunki. Nie pamiętam dokładnie, ile ich było. Wyrywały dziecko mojej koleżanki z jej rąk.

Zobacz również
Mata Paktofonika

Historia O’Connor idealnie zatem wpasowała się w tematykę serialu, dlatego umieszczony w nim utwór dodatkowo potęguje wagę wydarzeń z XIX i XX wiecznych azyli. Na razie nie wiadomo, czy piosenka The Magdalene Song ukaże się oficjalnie w sieci. Wkrótce rodzina piosenkarki ma również zadecydować, czy jej ostatni album, No Veteran Dies Alone, ujrzy światło dzienne.

Bilety na najlepsze koncerty znajdziecie tutaj

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony