Czytasz
Nadlatuje Sputnik – co zobaczymy na festiwalu filmów rosyjskich online?

Nadlatuje Sputnik – co zobaczymy na festiwalu filmów rosyjskich online?

Kadr z filmy "Sankt Petersdrag", mat. promocyjne

Najciekawsze kino rosyjskie zawitało do Polski – festiwal Sputnik powrócił w formule online. Od 12 do 20 grudnia będziemy mogli zobaczyć filmy w aż 8 kategoriach. Jest z czego wybierać!

W sztuce ważne są emocje, a nie aluzje. Liczy się to, czy człowiek płacze, śmieje się, czy jest wstrząśnięty. Po spektaklu zaczyna wtedy myśleć nie o tym, kto wziął łapówkę lub został premierem, tylko na czym polega sens życia – mówił Andriej Konczałowski w wywiadzie przeprowadzonym przez Janusza Wróblewskiego dla tygodnia POLITYKA.

Organizatorzy 14 odsłony festiwalu filmów rosyjskich Sputnik nad Polską uczynili go mottem przewodnim tegorocznej edycji. Obrazy, które zobaczycie pomiędzy 12 a 20 grudnia w formule online na platformie MojeKino.pl z pewnością wzbudzą wiele emocji. Stojąca za festiwalem ekipa tworząc program edycji 2020 postawiła przede wszystkim na różnorodność i jakość. W ramach 8 oddzielnych kategorii zobaczycie historie, które z pewnością nie pozostawią Was obojętnymi. My wybraliśmy dla Was zaledwie kilka z nich.

Wielorybnik | reż. Filip Jurjew

Pełnometrażowy debiut Filipa Jurjewa został nagrodzony m.in. na prestiżowych festiwalach filmowych w Wenecji (najlepszy film w sekcji Giornate degli Autori) oraz Kinotawrze w Soczi (m.in. nagrody za reżyserię i najlepszą rolę męską). To opowieść o zderzeniu dwóch odmiennych rzeczywistości – gdy do rybackiej osady na na Półwyspie Czukockim dociera Internet, Liosza i Kolian wykorzystują go głównie do pzesiadywania na erotycznych czatach. Tak poznają HollySweet999 – dziewczynę z Detroit, która staje się wkrótce obsesją jednego z chłopców. Co wyniknie z tej konfrontacji kulturowej?

MILKFORMADNESS | reż. Siergiej Kawtaradze 

Co wypijamy wraz z symbolicznym mlekiem matki? Jak wpływa to na naszą osobowość? W ramach filmy MILKFORMADNESS obserwujemy powracającego po wojnie w Afganistanie żołnierza. Żylin z trudnością adaptuje się do nowej sytuacji, co doprowadza do nałogów, aż wreszcie do umieszczenia go w szpitalu psychiatrycznym. Paradoksalnie w świecie bez wojny czuje się jeszcze bardziej zagubiony. Polecamy zwrócić uwagę na ścieżkę dźwiękową!

Sankt Petersdrag | reż. Iwan Wydumliew

Młody reżyser Iwan Wydumliew filmuje Sankt Petersburg z perspektywy drag queens. Z niezwykłym ciepłem i humorem pokazuje gwiazdy świata nocnych klubów, takich jak Cabaret, Malewicz czy Blue Oyster. Sankt Petersdrag to 4 historie i 6 bohaterów, opowiadające o tym, jaką cenę płaci się za realizację własnych, często stojących w opozycji do oczekiwań rodziny, marzeń.

Sprawdź też

Bardzo damskie historie | zestaw krótkometrażówek

Natasza Mierkułowa, Anton Bilżo, Oksana Michiejewa, Lika Jatkowska i Anna Saruchanowa zapraszają na pełną humoru i zwrotów akcji produkcję, którą śmiało można nazwać “filmowym patchworkiem”. Na Bardzo damskie historie składa się bowiem parę krótkometrażowych filmów, które opowiadają oczywiście o kobietach. Miłość, samorozwój, rodzina, seks – te i inne tematy poruszane są w wielowątkowych obrazach, które składają się na pełen niuansów obraz współczesnej rosyjskiej kobiety.

O wszystkich filmach przeczytacie tutaj.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone