Czytasz
Sztuka dla Ukrainy, czyli kolekcjonowanie i pomaganie w jednym [AKTUALIZOWANE]

Sztuka dla Ukrainy, czyli kolekcjonowanie i pomaganie w jednym [AKTUALIZOWANE]

Artyści i artystki łączą siły, by walczyć przeciwko rosyjskiej agresji w Ukrainie. Powstaje coraz więcej kiermaszy benefitowych, gdzie możecie kupić szeroko pojętą sztukę – od obrazów, przez fotografie aż na rękodziele kończąc – wspierając jednocześnie ogarnięty wojną kraj.

Przygotowaliśmy listę wydarzeń, z których cały dochód ze sprzedaży przeznaczany jest na pomoc Ukrainie. Materiał będzie sukcesywnie aktualizowany, więc szykujcie się na kolejną porcję charytatywnych inicjatyw zarówno z oficjalnego artworldu, jak i tych wyrastających z oddolnych projektów. Sztuka dla Ukrainy to ciekawa i potrzebna forma pomocy.

Sztuka dla Ukrainy

Devils Claws dla scary.ltd

A może gustowne skary z mocnym politycznym stejtmentem? Devils Claws, znana ze swoich grafik i ceramiki inspirowanej m.in. tematyką ezo, tym razem weszła we współpracę ze scry.ltd. Skary w słusznej sprawie wyprzedają się jak ciepłe bułeczki. Śpieszcie się: towar limitowany! Cały zysk z ich sprzedaży jest przeznaczany na pomoc dla Ukrainy.

Zdjęcia do dokumentów dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy i nie tylko | Nowy Teatr i Galeria Centrala | Warszawa i Poznań

To nie jest wystawa ani kiermasz. Warto jednak wspomnieć o specjalnej akcji, która ogarnia coraz więcej polskich miejscówek (nie tylko) artystycznych. Niedawno w Nowym Teatrze grupa fotografów i fotografek bezpłatnie wykonywała zdjęcia do dokumentów osobom uchodźczym. Z eventu dostępna jest relacja i wywiad na Going. MORE. Teraz podobne wydarzenie odbywa się w sposób ciągły w poznańskiej galerii Centrala. 12.03 kolejna akcja zapowiadana jest w warszawskim Nowym Teatrze. Chcecie pomóc w organizacji? Nie, nie musicie fotografować, przydadzą się ręce do pracy chociażby przy roznoszeniu plakatów. Szczegóły w naszym wywiadzie.

Śpiewamy dla Ukrainy | Solatorium i Zaczarowany Ogród | 4.03 | Warszawa

Na wsparcie dzisiaj na Jazdowie będą mogły liczy wszystkie osoby uciekające przed wojną, niezależnie od pochodzenia i koloru skóry. Oprócz koncertów ukraińskich pieśni tradycyjnych zespołu “Głośno” w Solatorium czeka Was również kiermasz. W Zaczarowanym Ogrodzie będziecie mogli kupić nie tylko coś do jedzenia, ale i dzieła sztuki przekazane przez różnych artystów i artystki w spontanicznej akcji pomocowej. Na miejscu znajdziecie szeroko pojętą sztukę i rękodzieło, od grafik po czapeczki na szydełku. Widzimy się już dzisiaj 4 marca!

Aukcja benefitowa na pomoc Ukrainie | Klub SPATiF | 6.03 | Warszawa

Swój kiermasz organizuje również Klub SPATiF. Najbliższą niedzielę możecie spędzić buszując wśród projektów jednych z najbardziej HOT nazwisk szeroko pojętego designu i nie tylko. Na miejscu znajdziecie m.in. futurystyczno-trashowe torebki marki Holy Spells, którymi niedawno zachwycała się sama Margaret. Koniecznie sprawdźcie też wystrzelone, przesycone mocnymi kolorami projekty Samsara Acid Notes.

Kiermasz Fotografii dla Ukrainy | Galeria Centrala | 7-11.03 | Poznań

Kto był na wystawie “Wyimaginowana architektura dla wyśnionych społeczności” w galerii Centrala ten na pewno pamięta doskonałe prace ukraińskich fotografów i fotografek. Teraz możecie mieć je w domu! A przy okazji wesprzeć wybrane przez autorów i autorki cele pomocy dla Ukrainy. Więcej zdjęć i informacji znajdziecie na stronie FB wydarzenia.

Slava Ukraini! – wystawa i aukcja | Galeria Czwartek | 10.03 | Warszawa

Jak reagować na wojnę? Jak radzić sobie ze strachem? Jak przetrwać niepewność? – pyta grupa stojąca za warszawską galerią Czwartek. Wystawa i aukcja dzieł sztuki 20 młodych fotografów i fotografek z Ukrainy Slava Ukraini! to spontaniczna akcja będąca próbą odpowiedzi na ostatnie wydarzenia, wyrazem solidarności. I jednocześnie realną formą pomocy. Podczas wystawy i później online będzie można zakupić prace w limitowanej edycji 100 sztuk w cenie 300 zł. Zebrana kwota przeznaczona zostanie w całości na cele wspierające pomoc humanitarną ofiar wojny w Ukrainie.

Tatuaże dla Ukrainy Bolesława Chromrego | Studio Lunatyk | 13 i 20.03 | Warszawa

Dla tych, którzy wolą sztukę kolekcjonować nie na ścianie, a swoim własnym ciele mamy nie lada gratkę. Znany rysownik i komentator życia społecznego Bolesław Chromry przygotował serię tatuaży dla Ukrainy. Razem z Magdą Sawicką z warszawskiego Lunatyk Studio zbierają hajsy na wsparcie działań Polskiej Akcji i Humanitarnej. Który najbardziej Wam się podoba?

DESA Unicum na rzecz Ukrainy | 9 i 18.03 | DESA Unicum | Warszawa

DESA Unicum to zdecydowanie najbardziej znany dom aukcyjny w Polsce. Mająca wieloletnią tradycję instytucja postanowiła włączyć się w akcje pomocowe dla Ukrainy organizując specjalny open call na aukcję charytatywną dla Ukrainy. Ponoć ilość zgłoszeń przeszła wszelkie oczekiwania! Dwie sesje licytacyjne odbędą się już 9 i 18.03. Wypatrujcie znaków na stronie FB Desy.

A może chcesz wystawić swoją sztukę i pomóc Ukrainie?

sztuka dla ukrainy
SZTUKA DLA UKRAINY
Takie prace ukraińskiej artystki Maryny możecie licytować do 6.03. Więcej informacji tutaj.

Mamy tu jakichś artystów i artystki? Wasze dzieła też mogą wspomóc heroiczną walkę w Ukrainie – i wcale nie musicie zgłaszać się do domu aukcyjnego. Na Facebooku powstało wiele grupek, w których prywatne osoby mogą oferować na licytację swoją “radosną twórczość”. Przykładem tego jest chociażby jedna z tych największych, czyli Aukcje sztuki dla Ukrainy, gdzie znajdziecie dosłownie wszystko – od ręcznie robionych zabawek, przez grafikę aż na modzie kończąc. Dla przedstawicielek i przedstawicieli polskiego designu powstała grupka Rzemieślnicy dla Ukrainy, gdzie znajdziecie nie tylko przedmioty, ale i oferty przestrzeni, którą można wynająć, poprzez licytację, np. na warsztaty. Jeśli dobrze poszukacie, znajdziecie mnóstwo innych dedykowanych, oddolnych internetowych marketplace’ów, gdzie możecie podzielić się swoimi szeroko rozumianymi zasobami.

Jeśli natomiast bardziej widzicie się w roli kolekcjonera czy kolekcjonerki, możecie brać udział w licytacji pod konkretnym postem. Pieniądze są wpłacane bezpośrednio na konkretną, wymienioną w regulaminie inicjatywę, co uniemożliwia przywłaszczenie sobie $$$ przez nieznaną Wam osobę. Grupki działają na zasadzie wzajemnego zaufania, więc nie jesteśmy niestety w stanie zagwarantować, że wylicytowany przedmiot dojdzie do swojego nowego właściciela czy właścicielki. Mamy jednak nadzieję, że ludzie nie będą wykorzystywać wojny do finansowych przekrętów – szczególnie na tak małą skalę. Jedno jest pewne – takie grupki to ekstra okazja dla wszystkich szperaczy, którzy uwielbiają znajdować swoje wymarzone perełki w gąszczu przeróżnych, niekiedy zaskakujących przedmiotów. No i oczywiście sposób na podzielenie się swoją kreatywnością.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone