Czytasz
Tauron Nowa Muzyka z kolejnymi ogłoszeniami. Jest dobrze!

Tauron Nowa Muzyka z kolejnymi ogłoszeniami. Jest dobrze!

Tłusty czwartek zobowiązuje – katowicki festiwal przekazuje dziś iście wysokokaloryczne informacje. Na Śląsk przyjadą trzy postacie, bez których współczesna muzyka elektroniczna byłaby znacznie uboższa.

Tauron Nowa Muzyka 2023 odbędzie się dopiero w czerwcu, ale spora część jego programu została już ogłoszona. Festiwal audiowizualnym setem w siedzibie NOSPR-u rozpocznie Max Cooper. Oprócz niego do Polski przyjadą m.in. Röyksopp, William Basinski, Clark, Mykki Blanco, Tangerine Dream i Sudan Archives. Jeszcze mało? To spójrzcie, kto właśnie dołączył do line-upu imprezy. Każdy z zapowiedzianych właśnie artystów to gwarancja jakości potwierdzona wieloletnim stażem estradowym i zaufaniem dziesiątek tysięcy fanów z całego świata.

Jeszcze przed ogłoszeniami przypomnijmy sobie, jak wyglądała Tauron Nowa Muzyka w 2022 roku. Główną gwiazdą wydarzenia był Moderat. Oprócz niego w Katowicach wystąpili wtedy m.in. Rival Consoles, Andy Stott oraz Red Axes.

Trzy dekady doświadczenia

Do Katowic przyjadą niekwestionowane legendy brytyjskiego clubbingu. Paul i Phil Hartnollowie występują jako Orbital od przełomu lat 80. i 90. Niedawno świętowali zresztą trzy dekady od wydania debiutanckiego albumu, na którym znalazły się ponadczasowe klasyki pokroju Belfast, Midnight i Chime. Twórcy, gatunkowo orbitujący wokół elektro, breakbeatu i techno, nie odcinają jednak tylko kuponów od tego, co udało im się już osiągnąć. Nadal niestrudzenie dopieszczają swoje brzmienie i poszerzają własne horyzonty. W ubiegłym roku skomponowali ścieżkę dźwiękową do netfliksowego serialu Pentawerat Mike’a Myersa. Za chwilę wydadzą też kolejną, dziesiątą płytę studyjną. Optical Delusion już jutro trafi do sklepów i na streamingi. Czeka tam wiele niespodzianek i gatunkowych wolt, w tym duety z post-punkowcami ze Sleaford Mods oraz z orkiestrą Mediæval Bæbes.

Halcyon On and On to jeden z najpopularniejszych utworów grupy Orbital.

Wirtuoz eksperymentów

Polskę po raz pierwszy od dłuższego czasu odwiedzi również Oneohtrix Point Never. Daniel Lopatin, bo tak naprawdę nazywa się producent, to jeden z najoryginalniejszych artystów działających na polu muzyki elektronicznej. Jego drugim imieniem jest eksperyment. Nieustannie przekracza granice gatunkowe, łącząc mainstreamowe tropy z syntezatorowymi niszami. Vaporwave i sampling stawia w jednym rzędzie z ambientem, kolażami dźwiękowymi i ilustracyjnymi brzmieniami. Amerykanin manifestuje taką swobodę twórczą na solowych albumach, ale równie chętnie współpracuje z innymi twórcami. Na przestrzeni lat działał z FKA twigs, Jamesem Blake’iem, Iggym Popem i The Weekndem. Ten ostatni powierzył mu funkcję dyrektora muzycznego pamiętnego show podczas finału Super Bowl.

W 2021 roku Oneohtrix Point Never nagrał piosenkę z Elizabeth Fraser, wokalistką Cocteau Twins.

Oprócz tego Oneohtrix Point Never dobrze sprawdza się w świecie kina. Jego eklektyczny, złożony styl nadał sznytu filmom Good Time oraz Nieoszlifowane diamenty braci Safdie. Zgodnie z zapewnieniami organizatorów artysta ma dać „hipnotyzujące show oparte na dynamicznych przeróbkach utworów z całego katalogu, któremu towarzyszy oszałamiające oświetlenie i wizualizacje”. Czujemy się zaintrygowani.

Sprawdź też

Energia z Niemiec

Zestaw dzisiejszych ogłoszeń zamyka Helena Hauff. Niemiecka DJ-ka zdobyła szerszą popularność, szlifując umiejętności za deckami hamburskiego klubu Golden Pudel. Już wtedy interesowały ją mocniejsze odcienie elektroniki, którym hołduje do dziś. Nadal najbardziej kręcą ją acid house, EBM i zbasowane elektro. Upust tym fascynacjom daje zarówno podczas intensywnych setów, jak i na płytach. Ostatnią z EP-ek, muśniętą oldschoolowym klimatem Living with Ladybirds, wydała w ubiegłym roku. Mamy nadzieję, że artystce zostanie oddany nocny slot czasowy na którejś z lepiej nagłośnionych scen. Jej selekcja po prostu zasługuje na jak najlepsze warunki akustyczne. Zresztą co będziemy pisać – posłuchajcie, jak poradziła sobie na holenderskim festiwalu Dekmantel. To niezbity dowód na to, że umie budować napięcie i wykorzystywać w praktyce swoje techniczne umiejętności.

Helena Hauff podczas holenderskiego festiwalu Dekmantel zarejestrowała set z serii Boiler Room.

Tauron Nowa Muzyka odbędzie się w dniach 8-11 czerwca. Festiwalowiczów tradycyjnie ugości Strefa Kultury w samym sercu Katowic. Koncerty znów odbędą się zarówno wewnątrz gmachu NOSPR-u i Międzynarodowego Centrum Kongresowego, jak i na zewnątrz. Szykuje się gorące rozpoczęcie muzycznego lata, a przypomnijmy, że to jeszcze nie wszystkie ogłoszenia! Sylwetki wszystkich zapowiedzianych artystów znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej imprezy.

Bilety na Tauron Nowa Muzyka 2023 znajdziecie w Going.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone