Ile dałbym, by pamiętać cię? André Holland walczy z amnezją w zwiastunie filmu „The Actor”

Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach…
Zapomnienie swoich kwestii na scenie czy przed kamerą to największy koszmar każdego aktora. U Paula Cole’a, głównego bohatera produkcji Duke’a Johnsona, problem jest jeszcze większy.
Zrządzenie losu, niefart, nieszczęśliwy zbieg okoliczności? Niezależnie od tego, jak nazwiemy sytuację, w której wszystko idzie nie tak, jak powinno, jedno jest pewne – książka Memory Donalda E. Westlake’a w takowej się znalazła. Autor poczytnych kryminałów i historii gangsterskich ukończył powieść w 1963 roku. Redaktorzy oceniali ją raczej pozytywnie, ale żaden z wydawców nie był zainteresowany przedstawieniem jej czytelnikom. Później sam autor odrzucił ofertę wynegocjowaną przez agenta Henry’ego Morrisona, twierdząc, że jest zbyt przestarzała. Memory trafiło na kilkadziesiąt lat do archiwów. Dopiero w 2009 roku, już po śmierci Westlake’a, ujrzało światło dzienne.

The Actor: po animacji poklatkowej…
Po długiej hibernacji książka wychodzi z cienia także za sprawą adaptacji filmowej. Na warsztat wziął ją Duke Johnson, reżyser znany dotąd przede wszystkim z animacji poklatkowej. Amerykanin ma na koncie dwie nagrody Annie za reżyserię odcinków seriali Community i Mary Shelley’s Frankenhole. W 2015 roku pokazał światu swój pełnometrażowy debiut, czyli napisaną z Charliem Kaufmanem Anomalisę. Opowieść o mężczyźnie borykającym się z zespołem Fregoliego przyniosła mu nominację do Oscara i Wielką Nagrodę w Jury w Wenecji.
… pora na aktorstwo
Dekadę później Johnson, już bez wsparcia Kaufmana, a z pomocą scenarzysty Stephena Cooneya, zdecydował się na pracę z prawdziwymi aktorami. W głównej roli początkowo miał obsadzić Ryana Goslinga, jednak ostatecznie padło na André Hollanda. Szersza publiczność może kojarzyć go z ról w Selmie, Moonlight i serialu The Knick. Poza nim w The Actor występują m.in. Gemma Chan (Bajecznie bogaci Azjaci, Eternals), May Calamawy (Gladiator II, Moon Knight) oraz Fabian Frankel (Ród smoka).
Nieuchwytny czas i rozproszona tożsamość
W Anomalisie ważnym elementem historii była próba odzyskania swojej podmiotowości przez bohatera. Szuka jej w ubarwieniu codzienności, która raz po raz przytłacza rutyną. The Actor uderza w podobne tony, choć punkt wyjścia historii jest nieco inny. Główny bohater, Paul Cole, budzi się wśród lekarzy, żeby niczym w Człowieku bez przeszłości Akiego Kaurismäkiego zorientować się, że nic nie pamięta. Małe, senne miasteczko, do którego trafił, staje się pułapką. Mężczyzna z pomocą Edny, lokalnej kostiumografki, usiłuje odnaleźć drogę do domu i zrozumieć, co robił w przeszłości. Wygląda na to, że powrót do tytułowej profesji przysporzy mu wiele problemów. – W końcu co dobrego kryje się w aktorze, który nie potrafi nawet zapamiętać swoich kwestii? – słyszy któregoś dnia.
Naomi Watts i wielki dog niemiecki. W filmie Przyjaciel łączy ich żałoba
Amerykańską dystrybucją filmu zajmuje się NEON. Firma ma nosa do jakościowego artystycznego kina. Wcześniej wypuściła na duży ekran m.in. Anorę, Perfect Days, Anatomię upadku i Całe to piękno i krew. Premierę The Actor wyznaczyła poza obiegiem festiwalowym, wprowadzając nowość bezpośrednio do kin. Stanie się to 14 marca.

Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach „newonce", „NOIZZ", „Czasopisma Ekrany", „Magazynu Kontakt", „Gazety Magnetofonowej" czy „Papaya.Rocks". Mieszka i pracuje w Warszawie.