Czytasz
Topy TikToka: 5 piosenek, które rozwaliły system

Topy TikToka: 5 piosenek, które rozwaliły system

Kadr z teledysku Megan Thee Stallion - "Body", źródło: YouTube

Flagowa apka Generacji Z – TikTok. Rozgłos zyskują dzięki niej nie tylko osoby typu Charli D’Amelio, która w 7 miesięcy zyskała 50 mln followersów…

TikTok, mimo wielości różnorodnych wyzwań i mnogości hasztagów, opiera się przede wszystkim na muzyce. Są takie utwory, które dzięki krótkim nagraniom zawirusowały młode głowy i osiągają uznanie również poza apką. Można nie lubić mało wyrafinowanych układów choreograficznych, których stała się wylęgarnią, ale jedno trzeba jej przyznać – to znakomita forma reklamy.

Poznajcie subiektywny wybór pięciu piosenek, które dzięki TikTokowi zyskały na popularności. Wygenerowały one nie tylko liczne odsłony, ale również nowe trendy, stając się często emocjonalną formą wsparcia dla (nie tylko) młodego człowieka.
Prom Queen | Beach Bunny

Emo zespół Beach Bunny szybko awansował z chicagowskiej sceny DIY do grona najlepszych wschodzących gwiazd tego gatunku. Szczere teksty frontmanki – Lili Trifilio – o nastoletnich wahaniach nastrojów, trafiają do szerokiego grona odbiorców. Piosenki takie jak Prom Queen, krytykujące obecne standardy piękna, które mogą być (pisząc łagodnie) niesprawiedliwe, szybko zyskują na popularności w świecie, w którym rządzi Instagram. Nic więc dziwnego, że utwór inspiruje użytkowników TikToka do tworzenia filmików niosących przesłanie samoakceptacji. Be yourself, be unique, be you! A rodzicie nie muszą wszystkiego wiedzieć. Prosty myk na tatuaże poniżej:

Dreams | Fleetwood MacTa piosenka to przykład tego, jak hit z 1977 roku może zaistnieć na nowo. Wszystko za sprawą jednego z tiktokerow Nathana Apodacę, który stworzył błogiego wirala. Po prostu słucha piosenki podczas jazdy na deskorolce i popija Ocean Spray. Efekt? Jesienią minionego roku piosenka ponownie pojawiła się na listach przebojów – po raz pierwszy od dziesięcioleci!


Lottery | K Camp


Ten rapowy traczek autorstwa artysty z Atlanty, K Campa, może być bardziej znany z kontrowersji wokół tanecznego wyzwania na TikToku – tzw. „Renegade dance” – niż swoich walorów muzycznych. Hasztag do tej pory zarezerwowany dla producenta Reazy’ego Renegade’a rozpowszechniła autorska choreografia Jalaiah Harmon, 14-latki z Georgii.  

Dzięki piorunującej popularności, autorka tańca została zaproszona do wykonania go na żywo podczas występu samego K Campa. Zdumiewające jest również to, że choreografia z TikToka zainspirowała popularną grę Fortnite do stworzenia nowej emoty – postaci tańczącej Jalaiah.


Sprawdź też
Body | Megan Thee Stallion


Megan Thee Stallion tworzy doskonałe hity na TikTok. Utwór Body z jej debiutanckiego albumu Good News stał się swoistym w hymnem pozytywności ciała. I mimo, że niektórzy zarzucają bodychallenge osłabienie poczucia pewności siebie, większość traktuje piosenkę i klip jako środek do pokazania, że czują się świetnie i wyjątkowo w swoim ciele, niezależnie od rozmiaru i innych cech odbiegających od sprzedawanego nam przez media wzorca. Zobaczcie sami polinezyjską parę. W swoich ciałach, strojach tradycyjnych czy piżamkach – mają tak samo dobrą zabawę!
Drivers license | Olivia Rodrigo

Piosenka pojawiła się jakby znikąd na początku 2021 roku i od razu zaczęła bić rekordy, zdobywajac chociażby tytuł najczęściej odtwarzanej piosenką na Spotify w ciągu jednego dnia. Ta popowa ballada to debiut Olivii Rodrigo, aktorki znanej wśród nastolatków z High School Musical. Utwór równie szybko rozprzestrzenił się dzięki TikTokowi, zyskując status hymu Generacji Z. Drivers license idealnie wyraża skrajne emocje zawodów miłosnych, a także melancholii związanej z mijaniem domu już byłej „drugiej połówki”. Emocjonalny rollercoaster świetnie pokazuje taniec Charli D’Amelio – 17-letniej amerykańskiej tancerki. Jej wideo zostało obejrzane ponad 6 miliona razy.

Copyright © Going. 2020 • Wszelkie prawa zastrzeżone