Czytasz
Festiwal Unsound dokłada do pieca. Kogo jeszcze usłyszymy w Krakowie?

Festiwal Unsound dokłada do pieca. Kogo jeszcze usłyszymy w Krakowie?

Trzeci rzut artystów wygląda całkiem imponująco, a ponadto do sprzedaży trafiły wejściówki na poszczególne wydarzenia. Czego właściwie chcieć więcej?

Powoli żegnamy koncertowe lato, które jak zawsze obfitowało w wiele atrakcji. Podziwialiśmy zachody słońca i ostatkami sił witaliśmy jego wschody, bawiliśmy się na festiwalach i smakowaliśmy uroki spania pod namiotami. Koniec wakacji bynajmniej nie oznacza jednak przerwy od muzyki. Wkraczamy w klubowy sezon jesienny, który zapowiada się równie obiecująco. Na początku października widzimy się w Krakowie, gdzie już po raz 21. odbędzie się Unsound.

Grafika promująca Unsound 2023 / materiały prasowe

Unsound: ucho nastawione na przyszłość

O kolejnej edycji wydarzenia sporo już wiadomo. W tym roku jego hasłem przewodnim jest DADA. To bezpośrednie nawiązanie do dadaizmu – artystyczno-społecznego nurtu ukształtowanego tuż po I wojnie światowej. Stawał w opozycji do kwitnącego kapitalizmu i nacjonalizmu, oferując w zamian radykalizm i wzburzenie. – Ruch ten, dziś mający ponad sto lat, interesuje nas jako siła napędzająca festiwal – deklarował w marcu Mat Schulz, współtwórca i dyrektor artystyczny Unsoundu. – Nie chodzi nam o to, by słuchać lub patrzeć wstecz, szukając pomysłów w przeszłości. Myślimy o dada w kontekście współczesnego świata, z uchem nastawionym na przyszłość, w której wszechobecne są pozaludzkie byty – podkreślał. Przejawem futurystycznej podmiotowości okazał się SIAD – członek zespołu kuratorskiego imprezy. Za enigmatycznym akronimem kryje się Sztuczno-Inteligentna Artystyczna Dyrekcja.

Muzyczne białe kruki

Do wiadomości wcześniej podano też lwią część line-upu. Głównymi gwiazdami festiwalu są bez wątpienia Rob Brown i Sean Booth, czyli duet Autechre. Panowie należą do najważniejszych postaci sceny IDM-owej i glitchowej. Na ich występach, najczęściej skąpanych w egipskich ciemnościach, łatwo wpaść w trans i dotrzeć na rubieże muzyki eksperymentalnej. Poza nimi w Krakowie wystąpią Amerykanie z grupy Negativland, niezwykle rzadcy do złapania improwizatorzy z japońskiego Marginal Consort, coraz popularniejszy producent Nick León (po raz pierwszy w Europie!) oraz Tirzah. O arytmię na tanecznych parkietach zadbają m.in. Blawan, VTSS w formule B2B z Sherelle oraz DJ Babatr. Szczególnie łasimy się też na występy Ziúr, DJ Pythona i Ane Roxanne prezentujących wspólny materiał jako Natural Wonder Beauty Concept oraz 7038634357, u którego za rzędem cyfr stoi połamany, nieoczywisty ambient.

Nick León wystąpił w ramach cyklu Boiler Room w kolumbijskim Medellín.

Gabber z Indonezji, wiolonczela z Korei

Line-up obfitował w wiele wrażeń, ale dziś stał się jeszcze bogatszy. Wraz z pojawieniem się biletów na poszczególne wydarzenia (zwróćcie uwagę na ich nazwy: SKRONKIFY, BLARPTANGLE albo ZIGGLEWUMP mogły być pomysłami sztucznej inteligencji!) światło dzienne ujrzało trzecie ogłoszenie programowe. Po pięciu latach do Krakowa powróci kompozytor muzyki do 1899, Dark i Wychowanego przez wilki, Ben Frost. Tym razem zagra wraz z metalowym gitarzystą Gregiem Kubackim. Koreę Południową będzie reprezentować wiolonczelistka Okkyung Lee, a Indonezję – tamtejszy król gabberu, Hulubalang. Usłyszymy także niekonwencjonalnego gitarzystę Bill Orcutt, Lanarka Artefaxa (na zdjęciu głównym) oraz Mun Singa. Ten ostatni w czerwcu zgotował niezłe show na białostockim Up To Date Festival.

Hulubalang – Sayat.

Unsound tradycyjnie będzie też okazją, żeby sprawdzić, co piszczy w rodzimym undergroundzie. Wcześniej dowiedzieliśmy się, że stolicę Małopolski odwiedzą m.in. Zaumne, Dynasonic, Raphael Rogiński oraz Teoniki Rożynek z Aleksandrą Słyż. Teraz dołączyli do nich m.in. Julek Płoski ze świeżutkim albumem Hotel *****, footworkowy SKI oraz 2K88. Autorem ostatniego z projektów, łączącego nostalgię za hip-hopem, ambient i jungle, jest dobrze znany w rapgrze 1988.

Sprawdź też
Frank Turner

Polski producent Zaumne zaprezentuje materiał ze swojego najnowszego albumu Parfum.

Unsound: A po tańcach czas na dyskusje

Nie zabraknie też okazji do tańczenia. Za konsoletami staną przedstawiciele ugandyjskiego kolektywu Nyege Nyege (raperka Aunty Rayzor oraz DJ Tobzy), hiszpańsko-kubańska Toccororo i JASSS, której znak jakości wystawiliśmy na festiwalu Tauron Nowa Muzyka w 2021 roku. Po całonocnej imprezie co wytrwalsi będą też mogli uczestniczyć w warsztatach, spotkaniach i prelekcjach. Szkolenie dla dziennikarzy poprowadzą redaktorki poczytnego portalu Resident Advisor. Przemysław Witkowski wskaże wyróżniki współczesnego faszyzmu, a Susanna Davies-Crook, Sara Shin i Lyra Pramuk zaprezentują cykl medytacyjnych sesji A Body in the Form of a Planet. Planujcie już urlopy… i widzimy się w Krakowie!

Jedną z gwiazd nocnej odsłony tegorocznego Unsounda będzie Toccororo.

Z całością dzisiejszego ogłoszenia zapoznacie się TU.

Bilety na Unsound 2023 znajdziecie w Going. Polecamy zaopatrzyć się w nie jak najszybciej!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone