Czytasz teraz
Feminizm, kosmiczne przepływy i sztuka dla AI – zbliża się kolejna edycja Warsaw Gallery Weekend
Kultura

Feminizm, kosmiczne przepływy i sztuka dla AI – zbliża się kolejna edycja Warsaw Gallery Weekend

Ostatni weekend września należy do sztuki współczesnej! Jak co roku, zapraszamy Was na Warsaw Gallery Weekend. W ramach (już!) 12. edycji WGW zobaczymy aż 38 wystaw, którym towarzyszyć będą spotkania z artystami i artystkami, panele dyskusyjne, oprowadzania i wydarzenia specjalne. Gotowi?

Zaliczany do czołowych przeglądów sztuki współczesnej w Europie Środkowo-Wschodniej event jest jednocześnie największym takim w Polsce. Jeśli chcecie wiedzieć, co nowego wydarzyło się w sztuce (nie tylko) rodzimej, koniecznie zarezerwujcie sobie czas pomiędzy 29.09 a 2.10. WGW przygotowało dla Was premierowe wystawy artystów polskich i zagranicznych, których twórczość staje się odpowiedzią na to, co tu i teraz.

Elka Krajewska, Język, akwarela, 2021, mat. promocyjne

Prace komentują i dotykają tego, co obecnie na świecie ważne – od sytuacji politycznej, społecznej, zmian klimatycznych, niepewnej przyszłości do uniwersalnych tematów humanistycznych. 

piszą organizatorzy

Od obrazów wykreowanych dla nie-ludzkiej świadomości Kamila #2 (galeria Śmierć Człowikeka), przez oniryczne, filmowe wręcz kadry Louisy Gagliardi (galeria Dawid Radziszewski), feministyczne manifesty Agaty Zbylut i Iwony Demko (galeria Bacalarte), aż na oszczędnych w formie, industrialnych fotografiach Zuzanny Czebatul kończąc (galeria Import/Export), WGW pokazuje cały przekrój postaw twórczych i idących za nimi formalnych wyborów. W programie znajdziemy ponadto niezwykłą twórczość wyjątkowego duetu Elki Krajewskiej i jej mamy Marii, dla której malarstwo staje się sposobem na walkę z Alzheimerem (galeria lokal_30), jak i werystyczne rysunki Arabola dokumentujące doświadczenie inności poprzez kosmiczne przepływy energii (galeria Szydłowski). A to tylko skromny wybór spośród aż 38 ekspozycji.

Co ważne, WGW nie skupia się tylko na warszawskich inicjatywach. Do grona zaproszonych galerii dołączą te z Poznania, Gliwic i Wrocławia. Dzięki udziałowi samych prywatnych projektów i rozproszonej formule, wydarzenie różni się od typowych wielkich festiwali sztuki.

Zobacz również
najbardziej poważane zawody

Warsaw Gallery Weekend pozwala zobaczyć art world od innej niż instytucjonalna strony, nie przez muzea i centra kultury, ale tam gdzie sztuka jest żywa, a kontakt z twórcami bezpośredni. 

piszą organizatorzy.

W tym roku szczególna uwaga zostanie poświęcona sztuce wideo. Temu wychodzącemu raczej poza typowy rynek sztuki gatunkowi będziemy mogli przyjrzeć się w ramach Środkowo-Europejskiej Platformy Sztuki Współczesnej. Programowi merytorycznemu platformy towarzyszyć będą dyskusje i pokazy filmowe w klimatycznym warszawskim kinie Amondo.

Pełny program WGW 2022 znajdziecie tutaj.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony