Czytasz
WATCH DOCS dla Ukrainy – oglądaj dokumenty o Ukrainie na NH VOD

WATCH DOCS dla Ukrainy – oglądaj dokumenty o Ukrainie na NH VOD

Dzisiaj 11.03 WATCH DOCS i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty ruszają ze specjalnym przeglądem filmów dokumentalnych o Ukrainie. Produkcje będą dostępne na platformie NH VOD do 20.03.

Jeśli ominęły Was dokumenty o Ukrainie z poprzednich edycji festiwalu WATCH DOCS teraz możecie nadrobić zaległości. Międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych , który w tym roku upływać będzie pod hasłem “Prawa człowieka w filmie”, przygotował specjalny przegląd produkcji przedstawiających złożoną historię kraju, który dziś ogarnięty jest regularną wojną.

Całkowity wpływ ze sprzedaży dostępów zostanie przekazany organizatorom kijowskiego festiwalu DocuDays UA, którzy w ramach akcji DOCU/HELP pomagają ukraińskim reżyserom i reżyserkom dokumentującym sytuację w Ukrainie w obliczu rosyjskiej inwazji.

Co będziemy mogli zobaczyć przez następne 10 dni na platformie VOD Nowych Horyzontów?

W okopach Loupa Bureau

Debiut francuskiego reżysera Loupa Bureau, który swoją premierę miał na festiwalu w Wenecji w 2021 roku. W okopach pokazuje codzienne życie na pierwszej linii frontu w Donbasie – bez upiększeń, bez górnolotnych komentarzy. Długie, czarno-białe ujęcia podkreślają marazm wojennej rzeczywistości. Brutalność wojny staje się czymś zwyczajnym i to ta powszedniość śmierci i strachu najbardziej przeraża.

Przesunąć granice Lesi Kordonets

WATCH DOCS DLA UKRAINY

Na skutek rosyjskiej agresji w 2014 roku ukraińscy paraolimpijczycy zostają pozbawieni nowoczesnego ośrodka treningowego. Reżyserka przygląda się długofalowym skutkom wojny śledząc losy poszczególnych bohaterów i bohaterek. Tytułowe “granice” stają się nie tylko granicami w sensie politycznym, ale i granicami ludzkiej wytrzymałości – zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej.

Mój tata jest bratem mamy Wadima Ilkowa

Film Ilkowa to opowieść o gwieździe queerowej, undergroundowej sceny muzycznej Kijowa – Toliku. Muzyk pełni jednocześnie rolę przybranego ojca małej Katii, córki jego siostry, która boryka się z chorobą psychiczną. Reżyser w czuły i uważny sposób porusza kwestie takie jak twórcza pasja, zdrowie psychiczne i nienormatywny obraz rodziny.

Bez wyraźnych objawów Aliny Gorłowej

WATCH DOCS DLA UKRAINY

Alina Gorłowa śledzi losy Oksany zmagającej się ze skutkami wojny w Donbasie. Z jej konsekwencjami psychicznymi konfrontuje się już w zaciszu swojego kijowskiego mieszkania w postaci PTSD. Bez wyraźnych objawów opowiada o ranach, które na pierwszy rzut oka mogą być niewidoczne, jednak na długo (jeśli nie przez całe życie) pozostają otwarte.

Sprawdź też

Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie jest organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka.

Zachęcamy do zapoznania się ze stanowiskiem HFPC w sprawie inwazji na Ukrainę. 

Więcej info o WATCH DOCS

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone