Czytasz teraz
„Wege kiełbasa” zakazana we Francji. Trybunał Europejski mówi „nie”
Lifestyle

„Wege kiełbasa” zakazana we Francji. Trybunał Europejski mówi „nie”

wege kiełbasa

Produkty wege takie jak choćby kiełbasa, stek i rostbef nie mogą być w ten sposób etykietowane. Tak postanowili francuscy urzędnicy. Europejski Trybunał Sprawiedliwości ma inne zdanie.

Czy to wegetariański raj?

Wydawać by się mogło, że żyjemy w dobrych dla wegetarian czasach. Osoby chcące ograniczyć spożycie mięsa (ze względów zdrowotnych czy światopoglądowych) mają coraz więcej alternatyw, a regały w sklepach aż uginają się pod roślinnymi produktami. Nuggetsy można bowiem zjeść z kalafiora, rybę z selera, a pasztet z fasoli. Dla tych szczególnie tęskniących za smakiem i strukturą prawdziwego mięsa wyszedł niedawno z propozycją izraelski start-up Redefine Meat, który stworzył… wegetariański stek drukowany za pomocą drukarki 3D.

Metoda drukowania 3D daje możliwość precyzyjnego odwzorowania struktury mięsa, łącznie ze ścięgnami czy chrząstkami. Wielu naszych gości jest tym bardzo zaskoczonych, na tyle, że dla niektórych wegan zjedzenie naszych nowych dań stanowiło problem – powiedziała Paulina Markowska, właścicielka gdańskiego lokalu, który ma go w ofercie. Jak się okazuje, we Francji, ze względu na restrykcyjne przepisy, klienci nie mieliby okazji steku nawet spróbować.

Mięso mamuta, czyli dieta Flinstone’ów, która może stać się faktem

Wege kiełbasa na cenzurowanym

Czy zamienniki mięsa mogą być nazywane wegetariańskim stekiem bądź szynką? We Francji nie. W 2021 roku kraj wprowadził ustawę, która zakazuje używania terminów wege burger czy wege kiełbasa. W 2024 roku rozszerzył ją o pojęcia takie jak stek, eskalopki, szynka, filet i rostbef. Jest ona odpowiedzią na skargi ze strony branży mięsnej. Ta twierdzi, że szynka wegetariańska lub kiełbasa wegańska mogą wprowadzić potencjalnych konsumentów w błąd. Za złamanie zakazu obowiązywały spore kary: do 1500 euro dla osób fizycznych oraz do 7500 euro dla firm.

Decyzję francuskich urzędników wziął pod lupę Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Orzekł on, że państwa europejskie nie mogą zabronić producentom żywności etykietowania ich jako wegetariańskie mięso. Oczywiście pod warunkiem że nie będą one klientów dezorientować. Do wyroku przychylił się również sąd niższej instancji, według którego zakaz zaszkodziłby interesom przedsiębiorstw zaangażowanych w przemysł białek roślinnych.

Zobacz również

To naprawdę znaczące zwycięstwo – powiedział przedstawiciel firmy La Vie, produkującej wege mięso. Jej prawnik Guillaume Hannotin stwierdził zaś, że stek roślinny bądź stek warzywny są przecież w użyciu od 40 lat.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony