Czytasz teraz
Will Smith uderzył Chrisa Rocka. Policzek dla słabych żartów? [OSCARY 2022]
Newsy

Will Smith uderzył Chrisa Rocka. Policzek dla słabych żartów? [OSCARY 2022]

Aktor spoliczkował prowadzącego tegoroczną galę za żart o jego żonie.

W tym roku z decyzji Akademii Oscary trwały krócej, co miało na celu utrzymać gasnące zainteresowanie ceremonią. Jednak nic tak nie podziałało na to, że Oscary znów są na ustach wszystkich, jak jedno wydarzenie. Will Smith niespodziewanie wyszedł na scenę i uderzył komika Chrisa Rocka:

Piękne, mierzone uderzenie na pewno wygrałoby w kategorii plaskacz roku, gdyby taka istniała.

will smith uderzył
Fibonacci byłby dumny.

Dlaczego Will Smith uderzył Chrisa Rocka?

Historia skandali na Oscarach jest długa. Jednym z najbardziej symbolicznych momentów był bojkot ceremonii w 2015 roku. Nominacje, które otrzymali w ogromnej większości biali mężyczyźni, wywołały oburzenie – w akcji znanej pod hasztagiem #OscarsSoWhite uczestniczyli też zresztą Will Smith i Jada (a Chris Rock również z tego zażartował). Tegoroczny skandal może nie jest tak symboliczny, jednak skłania do refleksji na temat tego, gdzie są granice żartu.

Kawał Chrisa Rocka w stosunku do Jady Smith dotyczył jej przykrej choroby – łysienia plackowatego. Aktorka otwarcie dzieliła się swoją walką z dolegliwością na mediach społecznościowych. I za to szacunek. Czy reakcja jej męża sprawiła, że rodzina Smithów okazała się zwycięska (jak w tytule filmu, który właśnie wygrał Oscara) dzięki temu uderzeniu? Jaden nie ma wątpliwości.

Oczywiście pojawiają się głosy, że cała akcja była ustawką mającą sprawić, że Oscary będą na ustach wszystkich (wobec słabnącego zainteresowania galą). Wydaje mi się, że na poniższym video dobrze widać, jak bardzo realny był plask.

Will Smith naprawdę uderzył Chrisa Rocka.

Te ciosy nie pozostawiają wątpliwości – amatorski wrestling w Polsce

Z jednej strony, to w pewien sposób ożywcze, że takie akcje wciąż mogą zdarzyć się podczas wielkiej gali, gdzie każdy ruch, uśmiech i skurcz mięśni jest wyreżyserowany. Z drugiej, oprócz żartów, które z każdym rokiem coraz bardziej przypominają potyczki na 4chanie czy Wykopie, dochodzą teraz przekraczające granicę (ręko)czyny. Oglądamy Oscary czy program Potyczki Jerry’ego Springera?

Zobacz również
ikony motoryzacji

Na pewno żart był na tyle mocny, że emocje Willa wyglądają na adekwatne. Jego przemówienie w trakcie odbierania statuetki również nie pozostawia co do tego wątpliwości. Bo co jest dobrego w takim dowcipie? Jak mogła poczuć się Jada Smith? Oraz tysiące osób zmagające się z tą chorobą?

Argument o przemocy Willa nie do końca mnie przekonuje – jestem pewien, że większy ból sprawiła jego żonie przykra docinka, niż jej autorowi ten ceremonialny, filmowy plask ze strony aktora. Rokrocznie podczas gali (nie tylko Oscarów) celebryci siedzący na widowni przyjmują werbalne ciosy od prowadzących – wspomnijmy choćby tyradę Ricky’ego Gervaisa podczas Złotych Globów w 2020 roku. Skoro więc nikogo to nie dziwi (bo przecież to taka formuła), to czy host też nie może oberwać w ramach tej samej konwencji? Jak się bawimy, to się bawimy. Sprzedanie przysłowiowej lepy na ryj nie jest moim zdaniem niczym bardziej hardkorowym, niż naśmiewanie się z czyjejś choroby.

will smith uderzył

Pytanie, czy Smitha ręka swędziała na tyle, że nie mógł poczekać do końca gali… A wtedy zaczaić się na Chrisa Rocka i wymierzyć mu sprawiedliwość. Tylko po co? Jesteśmy w Hollywood. Może plaskacz Smitha okaże się przestrogą dla kolejnych osób prowadzących ceremonię? Zobaczymy. Na pewno dobrze by mieć co roku przy każdych Oscarach (czy innych galach) takiego Willa, który będzie pilnował hostów przed przekroczeniem granicy dobrego smaku.

Oscary 2022 – wyniki:

Najlepszy film – CODA
Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa – Jessica Chastain (Oczy Tammy Faye)
Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy – Will Smith (King Richard. Zwycięska Rodzina)
Najlepsza Aktorka Drugoplanowa – Ariana DeBose (West Side Story)
Najlepszy Aktor Drugoplanowy – Troy Kotsur – (CODA)
Najlepszy Reżyser – Jane Campion – (Psie pazury)
Najlepszy Scenariusz Oryginalny – Belfast
Najlepszy Scenariusz Adaptowany – CODA
Najlepsza Piosenka – No Time To Die

Najlepsza Charakteryzacja i Fryzury – Oczy Tammy Faye
Najlepsza Scenografia – Diuna
Najlepsze Kostiumy – Cruella
Najlepsze Zdjęcia – Diuna
Najlepsze Efekty Specjalne – Diuna
Najlepszy Montaż – Diuna
Najlepsza Muzyka Oryginalna – Diuna
Najlepszy Dźwięk – Diuna
Najlepszy Film Międzynarodowy – Drive My Car
Najlepsza Pełnometrażowa Animacja – Nasze magiczne Encanto
Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski – The Long Goodbye
Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany – The Windshield Wiper 
Najlepszy Pełnometrażowy Dokument – Summer of Soul 

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony