Czytasz
Wyskakuj z dresów – TOP5 projektantek, które bawią się modą

Wyskakuj z dresów – TOP5 projektantek, które bawią się modą

W ramach Tygodnia Kobiet przyglądamy się różnym dziedzinom, w których dziewczyny zmieniają naszą rzeczywistość (spoiler alert: w każdej!). Dużo mieszają też w modzie, prezentując śmiałe wizje nowoczesnych outfitów.

Wybraliśmy 5 różnych projektantek, które sprawiają, że chcemy wyskoczyć z domowego dresu i pobawić się ciuchami. Każda z nich ma trochę inną wizję kobiecości. Każda inaczej widzi codzienną modę, czerpiąc inspirację z innych źródeł. Łączy je jedno – to bezkompromisowe wizjonerki.

Marine Serre

Młoda francuzka oszołomiła świat swoim nowatorskim podejściem do ciała. Wizytówką marki są przylegające ubrania w księżycowy deseń, łączące sportowy komfort z dystopijnym sznytem. Każda kolejna kolekcja podnosi kwestię aktualnych zagrożeń cywilizacyjnych, opowiadając o współczesnych lękach i tęsknotach. W ciągu kilku modowych sezonów Marine Serre zdobyła uznanie modowych krytyków (zgarniając jedną z najbardziej prestiżowych nagród w biznesie, czyli LVMH Prize for Young Fashion Designers). Jej projekty noszą gwiazdy takie jak Beyoncé, Kylie Jenner czy Dua Lipa. 

Simone Rocha

Tiul, perły, duże kołnierze, kokardy – Simone Rocha nie boi się sięgania po tradycyjnie kobiece środki ekspresji. Z każdą kolejną kolekcją udowadnia, że na tym gruncie nadal czeka na nas mnóstwo ekscytacji. Delikatność w jej wydaniu ma lekko gotyckie zabarwienie. Nawet jej najbardziej śmiałe projekty mogą być noszone bez wielkiej okazji. Już jutro premierę ma kolekcja przygotowana przez młodą projektantkę we współpracy z H&M. Znajdziemy tam wszystkie kluczowe elementy DNA marki – rozszerzane spódnice, koronkowe detale i tiulową ekstrawagancję. Nie możemy się doczekać! 

Pierre Davis

Założycielka marki No Sesso celebruje czarną i queerową społeczność za pomocą projektów, które mieszają awangardę z codzienną wygodą. Komfort nie musi być kompromisem wobec efektu wow. Davis zaciera w modzie płciowe podziały. Tworząc kolekcje, przy poszczególnych elementach sięga po wsparcie licznych współpracowników_czek z najbliższego otoczenia, przenosząc doświadczenia własnego środowiska na proces twórczy. Pierre była pierwszą trans projektantką debiutującą w ramach tygodnia mody w Nowym Jorku. To ważny i potrzebny przełom. 

Robyn Fenty – Rihanna

Tak, my też chcielibyśmy kolejnego albumu Rihanny. Ale nie ma co marudzić. W przerwie od tworzenia muzyki, piosenkarka bynajmniej nie próżnuje, tworząc inkluzywne kolekcje bielizny pod szyldem Savage x Fenty. Marka przeciwstawiła się kultowi szczupłych, przeważających w branży białych ciał, do których ofertę kierowały konkurencyjne marki. Zamiast tego zaproponowała kolekcje, w których każde ciało znajdzie coś dla siebie – niezależnie od rasy, tożsamości czy wymiarów. 

Sprawdź też
grzyby

Miuccia Prada

Niewiele rzeczy ekscytuje nas tak bardzo jak nowości. Nośnikiem innowacji nie muszą być jednak osoby młode. Miuccia Prada udowadnia, że również 70 letnia kobieta, będąc aktywna zawodowo, może ustanawiać trendy i przesuwać granice. Projektantka, aktywistka feministyczna i szefowa dwóch domów mody (Prada i Miu Miu) – w branży pracuje od 1979 roku. W swoich kolekcjach pokazuje siłę kobiet, różnorodność ich pasji, bogactwo osobowości i kolejne, niesztampowe sposoby na bycie sexy.

Sprawdźcie inne teksty powstałe w ramach Tygodnia Kobiet.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone