Czytasz teraz
Życie na Marsie jak… na Ziemi. A przynajmniej pod Chile!
Kultura

Życie na Marsie jak… na Ziemi. A przynajmniej pod Chile!

życie na marsie

Pod pustynią w Chile znaleziono zbiorowiska bakterii, które mogą liczyć nawet 19 tysięcy lat. Czy jesteśmy bliżej poznania, jak wygląda życie na Marsie?

Życie na Marsie: nowe odkrycie

Suche tereny pustyni Atakama już od jakiegoś czasu służą naukowcom z NASA jako substytut marsjańskiego krajobrazu. Wszystko z powodu znikomej ilości opadów, które występują tam zaledwie raz na 10 lat. To przekłada się na ogromną suchość ziemi. Badacze postanowili zajrzeć w głąb spieczonej powierzchni i dowiedzieć się, co żyje pod pustynną pokrywą.

Nie od dziś wiadomo, że w glebach pustyni położonej na terenie Chile znajdują się różne formy życia. Nigdy wcześniej nie zdecydowano się jednak na przeprowadzenie tak dogłębnych badań. Naukowcy na potrzeby analizy wybrali jedno z najsuchszych miejsc na terenie Atakamy i rozpoczęli wykopaliska na głębokości 4,2 metra pod powierzchnią. Wtedy natknęli się na nagromadzoną sól w postaci gipsu, a także na obecność sodu, wapnia, magnezu czy chlorku.

Dzięki wykorzystaniu analizy DNA w celu zbadania mikrobiomu powierzchni odkryto, że w poszczególnych warstwach pustyni znajduje się mnóstwo różnorodnych drobnoustrojów. Większość z nich sklasyfikowano jako bakterie, wśród których znalazły się archeony, czyli starożytna grupa organizmów.

W Karpaczu żyje się lżej? Ponoć anomalia grawitacyjna sprawia, że przyciąganie jest tam słabsze

Co z tym Marsem?

Jednym z najgodniejszych uwagi wynikiem przeprowadzonych badań jest udokumentowana obecność gipsu, który wspiera wszelkie drobnoustroje żyjące na terenie Atakamy. Naukowcy sugerują, że złoża gipsu mogły odegrać kluczową rolę w dostarczaniu wody lub zwiększaniu jej retencji w najbardziej suchych miejscach pustyni, co przełożyło się na różnorodność drobnoustrojów.

Zobacz również
Bit Golem

Jak wiadomo, na planecie Mars również znajdują się złoża gipsu, co oznacza, że na tamtych terenach również mogłoby rozwinąć się życie drobnoustrojów, które pozyskiwałyby wodę zgromadzoną przez gips. Wygląda na to, że pustynne odkrycie może stać się przepustką do badań dotyczących występowania organizmów żywych na wspomnianej planecie.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony