31 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych. Jako że stanowią one niezwykle istotną tkankę muzycznego środowiska, postanowiliśmy zaprezentować Wam najważniejsze z nich.
Jeśli mielibyśmy wypisać wszystkie artystki, artystów i generalnie ludzi związanych z kulturą, pewnie nie starczyłoby nam na to miejsca. Dlatego skupiliśmy się tylko na muzycznej stronie sztuki – oto postacie, które w ostatnich latach sporo namieszały, wydawały albumy często przełomowe, wymykające się jakimkolwiek klasyfikacjom. Do tego podnosiły głos w ważnych społeczno-kulturowych sprawach, wychodząc mocno poza muzyczne ramy. A zatem, nie przedłużając:
Arca
Wenezuelska artystka stosunkowo niedawno zakomunikowała, że od teraz należy do niej zwracać się w rodzaju żeńskim. Większości z Was pewnie nie musimy jej przedstawiać – w drugiej dekadzie XXI wieku na swój sposób zrewolucjonizowała brzmienie muzyki elektronicznej. Dotychczasowe albumy Arki są uważane za kanon zdekonstruowanej, zglitchowanej, pełnej meta odniesień elektroniki. Poniżej możecie posłuchać jej najnowszego (mega) singla @@@@@, a już niebawem szykujcie się na czwartą studyjną płytę KiCk i, która nadejdzie w tym roku.
Octo Octa i Eris Drew
Dwie znakomite didżejki, które możecie kojarzyć z pełnych radości, ekstatycznych, często hałsowych i brejkowych setów. Wspólnie prowadzą wytwórnię T4T LUV NRG, bardzo często grają w formule b2b, która jest gwarancją nieskrępowanej, dobrej zabawy i znakomitej selekcji. Idealny przykład na to, że da się połączyć miłość i sprawy zawodowe. Piękna sprawa!
Sophie
Podobnie jak Arca, Sophie należy do najważniejszych artystek ostatnich lat. Jej mieszanka popu, eksperymentalnej elektroniki i powykręcanych, dziwacznych bitów sprawiła, że klubowa społeczność oszalała na jej punkcie. Debiutancki album Oil Of Every Pearl’s Un-Insides został zgodnie okrzyknięty popem przyszłości i znakomicie łączył w sobie emocjonalność z klubową surowością. Diwa!
Linn da Quebrada
Brazylijska artystka jest zdecydowanie kontrkulturowym zjawiskiem i otwarcie podnosi głos sprzeciwu przeciwko skrajnie prawicowemu, toksycznemu rządowi Jaira Bolsonaro. Linn da Quebrada jest też aktywistką, której działania mają na celu wsparcie środowisk LGBTQ oraz osób czarnoskórych. To nie tylko wokalistka i autorka tekstów, ale również producentka, aktorka i performerka.
Lotic
J’Kerian Morgan to kolejna osoba, która w ostatnich latach zdeklarowała się jako transseksualna. W trakcie pracy nad albumem Power, który ukazał się w 2018 roku, Morgan zaczęła mówić o sobie w rodzaju żeńskim lub w liczbie mnogiej they/them. Jej muzyka to pełna uczuć i emocji elektronika, a jeśli chcecie odczuć to w najlepszy możliwy sposób, koniecznie wybierzcie się na jej koncert, kiedy tylko skończy się walka z pandemią (lub zobaczcie gdzieś w internetach!).
Anohni
Niegdyś liderka i wokalistka Antony & The Johnsons, później występująca jako Anohni, pod którym to pseudonimem wydała album Hopelessness, nagrany we współpracy z Hudsonem Mohawke i Danielem Lopatinem (Oneohtrix Point Never). Jeden z najpiękniejszych głosów i zarazem bardzo ważna postać, jeśli chodzi o aktywizm wśród muzyków, co zresztą wyraźnie słychać na wspomnianym wyżej albumie. Anohni ochoczo angażuje się w społeczne dyskusje – tematy katastrofy klimatycznej, prowadzonych konfliktów zbrojnych czy obrzydliwe bogatych kapitalistów.
Dorian Electra
Wspaniała muzyczka, jaką tworzą Dorian Electra to nie jedyna zaleta tych wykonawców. Electra określają się jako they/them oraz jako osoby transpłciowe. I trzeba powiedzieć sobie jasno, że nie byłoby tak wspaniałych albumów jak Flamboyant, gdyby nie spuścizna Sophie, PC Music czy Charli XCX. Electra idealnie wpisują się w ten nurt i jednocześnie podkreślają swoją gotowość do wszelkich działań aktywistycznych.
Juliana Huxtable
Wspaniała didżejka, założycielka cyklu Shock Value i aktywistka m.in. na rzecz środowisk queerowych i afroamerykańskich. Nowojorska artystka zajmuje się nie tylko muzyką, ale również innymi formami sztuki. W kręgu jej działalności leżą m.in. performance, literatura, poezja czy sztuki wizualne. Huxtable urodziła się jako osoba interseksualna i rozpoczęła swoją przemianę po okresie college’u. Wyjątkowa postać!
Kim Petras
Niemiecka artystka, o której nasz zaprzyjaźniony portal Poptown.eu napisał: „telewizji zaczęła się pojawiać w 2006 roku, w wieku zaledwie 13 lat, jako najmłodsza (wedle dostępnych danych) osoba na świecie poddająca się zabiegowi zmiany płci”. Po więcej informacji skierujemy Was do całego artykułu, my natomiast dopiszemy tylko, że zdecydowanie warto obserwować Kim Petras, bo jest to perspektywiczna i świetnie się rozwijająca artystka.
Rui Ho
Chińska producentka i didżejka, która jako miejsce swojego zamieszkania wybrała Berlin. Rui Ho identyfikuje się jako osoba niebinarna, queerowa i transpłciowa. Związana z szanghajskim kolektywem Genome6.66Mbp artystka znana jest z odważnego podejścia do elektroniki. Na swoich wydawnictwach z powodzeniem miesza trance, ambient, eksperyment, IDM czy muzykę syntezatorową. W poniższym secie możecie jej posłuchać w nieco bardziej intensywnym wydaniu.
Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to teraz bardzo istotne sprawy. Poniżej przeklejamy Wam ważną informację:
– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody
– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem
To nie wszystko – Dobble mają aż pięć mechanik, więc kiedy jedna się znudzi, można bawić się w kolejną. Gra świetnie uczy sprawnego działania pod presją czasu – może się przydać po powrocie do pracy 🙂
– zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą i kichają
– unikaj dużych zgromadzeń i skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi
Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590
Nie panikujcie, uważajcie!