Czytasz teraz
14 polskich wydawnictw i księgarni niezależnych, które warto wspierać nie tylko w Światowy Dzień Książki
Opinie

14 polskich wydawnictw i księgarni niezależnych, które warto wspierać nie tylko w Światowy Dzień Książki

Tajfuny wydawnictw niezależne księgarnie i wydawnictwa Światowy Dzień Książki Czarne Karakter Going.

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Książki i tak się złożyło, że w tym roku ma on szczególne znaczenie. Wiele wskazuje na to, że ludzie czytają podczas lockdownu więcej książek i jest to jeden z kilku pozytywnych skutków fizycznej społecznej izolacji. Jednakże, jak ze wszystkim, tutaj też jest druga, ciemniejsza strona medalu.

I mamy tu na myśli wszystkie wspaniałe niezależne wydawnictwa i księgarnie, które z wiadomych przyczyn musiały zawiesić swoją działalność lub ograniczyć ją do niezbędnego minimum. A takie wydawnictwa zatrudniają kilka lub kilkanaście (a czasami więcej) osób, są to małe i większe przedsiębiorstwa, które muszą w jakiś sposób egzystować i mieć z czego opłacać wszystkie ponoszone miesięcznie koszta. Nie pomaga w tym obecna sytuacja, odwołane targi książek, czy pozamykane lokale. Dlatego też, obchodząc Światowy Dzień Książki, postanowiliśmy przybliżyć Wam kilkanaście polskich wydawnictw i księgarni niezależnych, które warto wspierać w tych trudnych dla wszystkich czasach. Zamawiajcie od nich książki, czytajcie je, polecajcie znajomym, napiszcie kilka dobrych słów, po prostu pomagajcie!

Tajfuny

Zlokalizowana na Chmielnej, obok nieistniejącego już Super Salonu księgarnia i wydawnictwo Tajfuny to jedna z lepszych rzeczy, jakie przytrafiły się polskiemu księgarstwu w ostatnich latach. A wszystko z inicjatywy japonistki Karoliny Bednarz, autorki Kwiatów w Pudełku (Wyd. Czarne), reportażu o trudnej sytuacji kobiet (i generalnie społeczeństwa) w Japonii. W teamie Tajfunów są także inne japonistki – Anna Wołcyrz i Paulina Koc, które odpowiadają za redakcję, tłumaczenia i proces wydawniczy. Wszystkie zakochane w Kraju Kwitnącej Wiśni po uszy, wszystkie dobierające ze starannością pozycje, które trafiają na półki tej księgarni.

Tajfuny słyną z pięknych wydawnictw, znakomitej kuratorskiej selekcji, skrupulatnie przygotowywanych i tłumaczonych z japońskiego książek, które często trafiają na polski rynek po raz pierwszy. W swoim katalogu posiadają książki m.in. Hiromi Kawakami, Osamu Dazaiego, Ranpo Edogawy czy Kanoko Okamoko. Synonim solidnej roboty i miłości do literatury!

wydawnictw Światowy Dzień Książki Not Going. zostań w domu
fot. fanpage Tajfuny/FB

Wydawnictwo Czarne

Bardzo możliwe, że jest to najbardziej znane wydawnictwo, jakie znalazło się w naszym zestawieniu. Znakomite serie wydawnicze, rewelacyjni autorzy i dziesiątki bardzo mocnych pozycji. Czarne to już uznana marka, co nie oznacza, że nie należy ich wspierać. Nie będziemy się specjalnie rozpisywać, ale z pewnością kojarzycie książki, które napisali u nich Filip Springer, Małgorzata Rejmer, Łukasz Najder, Ziemowit Szczerek, Paweł Sołtys czy Andrzej Stasiuk, będący razem ze swoją żoną Moniką Sznajderman założycielem wydawnictwa. Do tego przekłady pozycji Charliego LeDuffa, Nicka Biltona, Jona Krakauera czy Patti Smith. Klasyki!

fot. fanpage Wydawnictwa Czarnego/FB

Wydawnictwo Karakter

Podobnie jak w przypadku Czarnego, Karakter od dobrych kilku lat jest wyróżniającym się polskim wydawnictwem i księgarnią. Olga Drenda, Rebecca Solnit, James Baldwin, Alex Kerr, Jagoda Ratajczak, Virginia Woolf, Susan Sontag, Marcin Wicha czy Karol Sienkiewicz to tylko część autorek i autorów, których książki przeczytacie dzięki Karakterowi. I do tego jedno z urokliwszych miejsc na kulturalnej mapie Krakowa. Trzeba i wypada znać!

wydawnictw Going. Karakter Czarne Tajfuny Światowy Dzień Książki
fot. fanpage Wydawnictwa Karakter/FB

Wydawnictwo w Podwórku

Po dwóch gigantach niezależnej sceny książkowej czas na nieco większy underground, z równie solidnymi pozycjami. Gdańska oficyna ma bardzo szerokie spektrum tematyczne, a pisali dla nich m.in. Filip Szałasek, Agata Pyzik, Paweł Mościcki, Rafał Księżyk czy Marcin Borchardt. Od muzyki, poprzez sport, do reportażu.

fot. fanpage Wydawnictwa w Podwórku/FB

Krytyka Polityczna

Wydawnictwo, będące rodzajem instytucji. W różnorodnych seriach książkowych prezentuje kluczową lewicową publicystykę, książki feministyczne, klasyków literatury ekonomicznej, powieści debiutujących autorów i wiele więcej. Bogactwo treści przyprawia o zawrót głowy. Kiedy będzie lepszy czas, żeby zacząć czytać o polityce? 

wydawnictw Światowy Dzień Książki
mat.prasowe

Big Book Cafe

Mokotowskie miejsce stworzone przez Fundację „Kultura nie boli“, jedną z najbardziej aktywnych organizacji pozarządowych działających w obszarze wspierania literatury. Ludzie stojący za tą księgarnią organizowali również Big Book Festival, który prawdopodobnie nie odbędzie się w czerwcowym terminie. Obecnie, księgarnia dowozi również szamkę na wynos i jest to dobry sposób na wsparcie tego super miejsca.

Z okazji dzisiejszego święta o 20:00 na fanpejdżu Big Book Cafe odbędzie się rozmowa na żywo, a jej gościem będzie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który opowie m.in. o książkach swojego życia. Polecamy!

wydawnictw Światowy Dzień Książki NotGoing.
fot. fanpage Big Book Cafe/FB

Światowy Dzień Książki: Wydawnictwo Cyranka

Młodziutkie wydawnictwo, mają na koncie dopiero 3 książki (czwarta w przygotowaniu!). Wyborem tekstów zajmuje się Konrad Nowacki, wcześniej blisko związany z Wydawnictwem Czarne. Spodziewajcie się tematów ciekawych, trudnych, przełamywania tabu. Warto śledzić! 

wydawnictw Światowy Dzień Książki Going. MORE
fot. fanpage Wydawnictwa Cyranka/FB

Wrzenie Świata

Reporterska kawiarnia, śniadaniownia i oczywiście księgarnia założona przez trzech niezwykle zasłużonych dla polskiego reportażu autorów – Mariusza Szczygła, Wojciecha Tochmana i Pawła Goźlińskiego. Tym, którzy mieszkają w Warszawie raczej nie trzeba tego miejsca przedstawiać, natomiast w skrócie: poza pysznym jedzeniem możecie tutaj wpaść na spotkania autorskie, posłuchać wywiadów na żywo, a także kupić wyselekcjonowane książki non-fiction.

Jakby nie patrzeć – same przyjemności, od których chwilowo musimy się powstrzymać, na szczęście na stronie Wrzenia możecie bez problemu zaopatrzyć się w ulubione reportaże, w tym zamówić w preorderze najnowszą książkę Mariusza Szczygła Osobisty Przewodnik po Pradze (z fotografiami Filipa Springera), która ukaże się na rynku 26 maja.

mat.prasowe

Księgarnia Artystyczna Bookoff

Źródło najpiękniejszych albumów, powieści graficznych i książek kulinarnych. Przebywanie w dwóch lokalizacjach księgarni Bookoff: w obu siedzibach Muzeum Sztuki Nowoczesnej zawsze oznaczało długie godziny szperania w eksponowanych wydawnictwach. W czasie #NOTGoing. zanurzamy się w ich świat online. Na stronie trwa teraz wyprzedaż, a niektóre ceny obniżone są aż do -90%. 

Światowy Dzień Książki
fot. fanpage Bookoffu/FB

Sztuka Wyboru

Za to niezwykle estetyczne miejsce odpowiada trójka w składzie: Magdalena Kalisz i Paweł Szopowski, autorzy ciekawych przewodników Ogarnij Miasto oraz Michał Urbaniak, zajmujący się również fotografią. Znajdziecie tutaj szeroki wybór literatury, od non-fiction, poprzez fabułę, aż do książek dla dzieci. W ramach solidarności i tęsknoty za tym miejscem możecie śmiało zamawiać ich pozycje online!

Światowy Dzień Książki
fot. fanpage Sztuki Wyboru/FB

Geszeft

Obieramy kierunek na Śląsk i jedno z miejsc, które od jakiegoś czasu stało się synonimem Katowic i śląskiej kultury. Geszeft to sklepik pełen najróżniejszych gadżetów, ciekawego designu oraz oczywiście książek i innych publikacji.

Światowy Dzień Książki
fot. fanpage Geszeftu/FB

Światowy Dzień Książki: Okultura

Poszerzanie granic umysłu, tajemnice zaklęte w równoległych rzeczywistościach, historia tego typu poszukiwań – już od niemalże 20 lat wydawnictwo Okultura pomaga swoim czytelnikom zgłębiać treści związane z ezoteryką, psychodelią, magią. Zajrzyj tutaj, jeżeli nie wystarcza Ci codzienność. 

Zobacz również

mat.prasowe

Światowy Dzień Książki: Fundacja Bęc-Zmiana

Jedno z najfajniejszych miejsc na pełnej ekskluzywnych butików i fancy lokali ulicy Mokotowskiej. Nie tylko design i architektura, nie tylko księgarnia i sklep pełen ciekawostek, ale też (i w zasadzie głównie) Fundacja założona w 2002 roku przez Bognę Świątkowską. Bęc-Zmiana wydaje również Notes.na.6.tygodni, w którym przeczytacie rzetelne, ciekawe teksty oraz obejrzycie rysunki i grafiki uznanych autorów.

Światowy Dzień Książki
fot. fanpage Sklepu Wielobranżowego Fundacji Bęc-Zmiana/FB

Korporacja Ha-Art

Przewrotnie nazywające się korporacją, niezależne wydawnictwo Ha-Art posiada wspaniały claim „Wszystko, co się nie opłaca”. My uważamy, że jednak opłaca się przeczytać coś z ichniego katalogu, w którym znajdziecie m.in. pozycje takich artystów, jak Bolesław Chromry, Alex Freiheit (SIKSA), Jaś Kapela, Justyna Kulikowska czy Jarek Skurzyński.

Światowy Dzień Książki
mat. prasowe, okładka: Bolesław Chromry

Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to teraz bardzo istotne sprawy. Poniżej przeklejamy Wam ważną informację:

– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody

– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem

– zachowaj co najmniej 1.5 metra odległości od innych osób

– unikaj skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi

Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590

Nie panikujcie, uważajcie! I świętujcie Światowy Dzień Książki 🙂

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony