Czytasz teraz
6 kreatywnych kobiet, o których mogliście nie słyszeć, a powinniście
Opinie

6 kreatywnych kobiet, o których mogliście nie słyszeć, a powinniście

Dzien Kobiet

O kobietach, które prężnie działają na kreatywnym polu i niezależnie od dziedziny, robią to naprawdę znakomicie, powinno się mówić nie tylko przy okazji 8 marca.

Ważne inicjatywy, design, technologia czy sztuka – wybraliśmy rzecz jasna mikroskopijną część spośród nich, potraktujmy to jednak jako początek dalszej eksploracji. Dzień Kobiet już 8 marca, lecz użycie w tym przypadku wyświechtanego sloganu o „świętowaniu go codziennie” jest jak najbardziej na miejscu. Jeśli jeszcze nie natknęliście się na ich działalność, albo nie mieliście czasu się w nią wgłębić – czas najwyższy.

Katia Romanowska / MuaStudios

Za te małe dzieła sztuki odpowiada pochodząca z Podlasia Katia Romanowska, z wykształcenia architektka. Ceramiczne, ręcznie robione naczynia przywodzą na myśl wakacje na tropikalnej wyspie, słońce prażące nasze ciała i długie kąpiele w oceanie. Zresztą dokładnie tego typu inspiracje znajdziecie na instagramowym profilu marki. Dobry design przeplata się tam z nadmorskimi fotami, a talerze Kati na niektórych fotach pełnią rolę desek surfingowych… czyli pozostajemy w wyluzowanym klimacie.

kobiety
źródlo: @muastudios

Her Docs (Weronika Adamowska, Katarzyna Korytowska, Maja Szydłowska)

Dlaczego warto być na bieżąco z poczynaniami Her Docs? Bo to świetna i ważna inicjatywa, a zarazem pierwszy w Polsce festiwal filmów dokumentalnych w całości poświęcony twórczości kobiet. W dniach 6-10 marca w warszawskiej Kinotece zobaczymy przeszło sześćdziesiąt kobiecych projektów i będziemy mogli uczestniczyć w całym szeregu wydarzeń towarzyszących. Q&A z reżyserkami, warsztaty dla dokumentalistek czy impreza performatywno-muzyczna Czułość, na której zagrają m.in. madikoptah, Young Majli czy Charlie. Takim akcjom zawsze będziemy kibicować i jesteśmy przekonani, że pierwsza edycja Her Docs zakończy się wielkim powodzeniem.

Paulina Przybysz


Kiedyś Sistars, od dłuższego czasu solo, wciąż brzmi tak samo dobrze. Młodsza z sióstr Przybysz wydała ostatnio krążek w klimacie, jaki w polskim mainstreamie nie pojawia się zbyt często. „Odwilż” to wyluzowany, pełen energii materiał w rytmach R&B, będący pewnego rodzaju strumieniem świadomości Pauliny na tematy społeczne, duchowe i dotykające wielu z nas życiowe rozterki. Warto wsłuchać się w teksty, bo jest tam cała masa perełek, ale zachwyca także sama warstwa dźwiękowa wydawnictwa. „Wszystko”, „Dobrze” w duecie z Dawidem Podsiadło, czy fantastyczna „Młodość” pozostaną z nami na długo.

Bilety na nadchodzącą trasę Pauliny Przybysz – Odwilż Tour znajdziecie w Going.

Aleksandra Przegalińska

Człowiek renesansu – futurolożka, doktor habilitowana nauk społecznych, publicystka, filozofka, doktor nauk humanistycznych, a także specjalistka w zakresie sztucznej inteligencji. Właśnie na tym temacie w dużej mierze skupia się jej zawodowa działalność, bo Przegalińska jest współautorką m.in. pierwszego w Polsce programu studiów poświęconych sztucznej inteligencji w zakresie zarządzania, czy książki „Sztuczna inteligencja–nieludzka, arcyludzka”, której premiera już 11 marca. Jej poczynania od lat doceniane są przez największe polskie redakcje, w których z resztą często gości, jednak przypominania o tak ważnych osobowościach nigdy zbyt wiele. Szczególnie w Dzień Kobiet. A otaczając się technologią 24/7 może warto byłoby zgłębić ten temat?

Zobacz również

Kornelia Dzikowska

Kornelia jest artystką sztuk wizualnych, doktorantką na warszawskim ASP, absolwentką łódzkiej filmówki, a także stypendystką Akademie der Bildende Künste w Stuttgarcie. To laureatka masy nagród i szanowana kostiumografka, która pracowała m.in. przy sztuce „Dawid jedzie do Izraela” w TR Warszawa. Jej artystyczne poczynania absolutnie nie ograniczają się do jednej dziedziny, bo ma na swoim koncie zarówno rzeźby czy instalacje, jak i pracę nad scenografią, kostiumami czy realizacje video. W czwartek odbyło się otwarcie jej nowego dzieła zrealizowanego w ramach Project Room w CSW Zamek Ujazdowski. „Próba sił” to oszczędna w środkach, a zarazem wyrazista praca, którą w przestrzeniach muzeum będziecie mogli zobaczyć do 12 kwietnia.

kobiety

Michaela Metesová

źródło: @michaelametesova

Rezydująca w Warszawie Metesová, specjalizuje się w fotografii modowej. Jest absolwentką Szkoły Kreatywnej Fotografii w Krakowie, którą ukończyła dyplomem „Innocent Dark Minds„, rzucając ciekawe światło na świat dzieci. Jej prace to często bardzo subtelne, wręcz intymne ujęcia uwydatniające różne odcienie kobiecości. Fotograficzny zmysł pochodzącej ze Słowacji
Michaeli możemy zobaczyć m.in. na fotkach robionych blogerce Alice Zielasko czy fenomenalnej sesji Beaty Grabowskiej z jej synem Jaśkiem. Instagramowy profil fotografki jest codzienną dawką estetycznych doznań dla wielbicieli piękna, mody i ciepła bijącego od ludzi – warto śledzić.

Dajcie znać, jakie są Wasze propozycje ciekawych działaczek, artystek i innych wyróżniających się kobiet!

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony