Tauron Nowa Muzyka ogłasza pełny harmonogram. Planowania czas start!
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach…
Do katowickiego festiwalu pozostał jeszcze miesiąc, ale już teraz możecie szykować się na kursowanie po scenach. W nasze ręce trafiła właśnie godzinowa rozpiska wszystkich koncertów.
Musimy otwarcie przyznać, że bardzo lubimy ten moment. Po serii ogłoszeń, które rozciągają się na wiele miesięcy, wszystkie karty ostatecznie zostają odkryte. Zaczynamy szukać noclegów i dojazdów na miejsce festiwalu, zgadujemy się ze znajomymi. Następuje gorączkowe odliczanie do wyjazdu… a wtedy pojawia się on, nieodłączny towarzysz wszystkich imprezowiczów – harmonogram. Dzięki niemu ze spokojem zaplanujemy, na jakie koncerty chcemy i będziemy w stanie się wybrać. Unikniemy kolizji i nieprzyjemnych rozczarowań.
Karnety na Tauron Nowa Muzyka 2023 jeszcze są dostępne! Złap swoją wejściówkę na Going.
Jako pierwszy w nadchodzącym sezonie festiwalowym rozpiskę godzinową występów zaprezentował Tauron Nowa Muzyka. 18. edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 8-11 czerwca. Na jego uczestników czeka ponad 40 artystów reprezentujących to, co najświeższe i najbardziej nieszablonowe w muzyce. Zagrają na pięciu scenach w Strefie Kultury i w klubie festiwalowym Jazbar Muchowiec. Kto, gdzie, kiedy? Z poniższych infografik dowiecie się wszystkiego, czego potrzebujecie. Uwaga – będzie też aplikacja mobilna!
Tauron Nowa Muzyka 2023. Scena Miasta Muzyki
Na scenie ulokowanej w Międzynarodowym Centrum Kultury pojawią się bodaj najbardziej wyczekiwani wykonawcy. Do legend elektroniki bez wątpienia można zaliczyć duet Orbital, krautrockowe Tangerine Dream i ikony alternatywnego popu z Röyksopp. Potowarzyszą im równie intrygujący producenci: Clark oraz Daniel Lopatin aka Oneohtrix Point Never. Nie zabraknie też wokalistki Sudan Archives, tria PVA ze świetną płytą BLUSH i polskiego rodzynka, Błażeja Króla.
Tauron Music Hall
W okazałym budynku MCK-u stanie jeszcze druga scena. Zarówno w piątek, jak i w sobotę pierwsze dźwięki popłyną od polskich artystów: Baascha i Skalpela. O wymykający się próbom prostej klasyfikacji jazz zadbają Theon Cross i Romare. Raper Billy Woods zagra materiał z udanej płyty Maps, którą stworzył z Kennym Segalem. Biig Piig pozwoli zatracić się w klimatycznym zestawieniu alternatywnego hip-hopu i neo soulu. Będzie także elektronika, czyli Hudson Mohawke z zespołem oraz Hendrik Weber, szerszej publiczności znany jako Pantha du Prince.
Tauron Nowa Muzyka 2023. Club Stage
Poza słuchaniem koncertów wypadałoby też trochę potańczyć. Gwarantem dobrej zabawy okaże się zadaszona, będąca na świeżym powietrzu Club Stage. Pierwszego dnia szczególnie czekamy na występ Heleny Hauff, królowej cięższych brzmień z pogranicza electro i EBM-u. W trans wcześniej zdążą wprowadzić nas Answer Code Request, Earth Trax i MMM – duet Errorsmitha i Fiedela. Całą zabawę rozpocznie zaś reprezentant lokalnej sceny klubowej, Skórysyn. Nie mniej emocji będzie w sobotę. Poza rodakami (Themsel in Distress, Avtomat) usłyszymy Johna Talabota i Axela Bomana, czyli Talaboman, Best Boy Electric i ulubieńca psychodelicznej, melodyjnej elektroniki – Acid Pauliego.
Scena NOSPR
W tym roku nie zabraknie także muzycznych wrażeń w jednej z najpiękniejszych rodzimych sal koncertowych. Cały festiwal w czwartek otworzy Max Cooper, który przygotował na tę okazję specjalne audiowizualne show. Dzień później Bartek Wąsik zreinterpretuje na fortepianową modłę klasyki zespołu Radiohead, zaś William Basinski przypomni, dlaczego jest nazywany gigantem ambientu. NOSPR ugości także pianistę Joepa Bevinga i autorów znakomitej, polsko-pakistańskiej płyty In Search for a Better Tomorrow – EABS oraz Jaubi.
Tauron Nowa Muzyka 2023. Perła Feel The Beat Amfiteatr
W plenerze muzyka na żywo brzmi zupełnie inaczej! Musicie przekonać się o tym, wpadając na któryś z koncertów w amfiteatrze przy NOSPR. Przekrój gatunkowy sceny jest bardzo szeroki. Mamy tu nieoczywisty hop-hop (Yann, 1988), pop zmieszany z elektroniką (Fisz Emade Soundsystem, Kerala Dust) oraz syntezatorowe eksperymenty zahaczające o IDM (T’ien Lai, Animistic Beliefs). Nas szczególnie ciekawią jazzowe manewry rodaków z Zimy Stulecia i techno grane na żywych instrumentach od Komfortrauschen.
Klub festiwalowy Jazbar
Wszystkie powyższe koncerty odbywają się w Strefie Kultury. Na rozgrzewkę przed daniem głównym rekomendujemy odwiedziny Jazbaru – oficjalnego klubu festiwalowego, który mieści się na terenie Doliny Trzech Stawów. W sobotę zagrają tam panowie z Jazxing oraz DJ-e wybrani przez Avtomata: Anna Borsuk, Pupper DJ i Aldona Relaks. Niedziela to z kolei tradycyjny Fajrant, którego gwiazdą będzie Courtesy, producentka każdorazowo dbająca o eklektyczną, żywą selekcję.
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach „newonce", „NOIZZ", „Czasopisma Ekrany", „Magazynu Kontakt", „Gazety Magnetofonowej" czy „Papaya.Rocks". Mieszka i pracuje w Warszawie.