Festiwal Przemiany 2024 wskaże, z czego zbudujemy przyszłość
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach…
Grzybowa skóra, lniane ściany, a może nanomateriały tworzone w laboratorium? W trakcie trzydniowego wydarzenia, które po raz kolejny organizuje Centrum Nauki Kopernik, przekonamy się, że w czasach pełnych bezprecedensowych wyzwań potrzeba równie innowacyjnych surowców.
Przed pierwszą wizytą na Przemianach wypada lojalnie ostrzec, że już nigdy nie będziecie patrzeć na świat w taki sam sposób. Program wydarzenia od 2011 r. skupia się na wybranym, złożonym aspekcie współczesności: władzy algorytmów, staraniach o nieśmiertelność, zmianach klimatu albo urbanistyce. Każde z tych zagadnień ukazuje z wielu stron, poszerzając horyzonty gości. Stanowczo myli się ten, kto uważa, że panele i debaty eksperckie wyczerpują w tym przypadku temat. Kuratorzy zachęcają do zdobywania wiedzy także podczas wystaw, seansów kina dokumentalnego, performance’ów czy… degustacji.
Festiwal Przemiany 2024: sprawdźcie cały program wydarzenia!
Nowe materiały na przyszłość
W tym roku impreza organizowana przez Centrum Nauki Kopernik dotyczy projektowania i inżynierii materiałowej. Rafał Kosewski, kurator festiwalu, zwraca uwagę na ich dwa główne nurty, o których wkrótce dowiemy się więcej w Warszawie. Pierwszy ma bezpośredni związek z rozwojem nauki i nowych technologii. Dzięki wielu innowacjom parametry materiałów – wielkość, rozciągliwość, wytrzymałość – potrafią być jeszcze wyższe. Już z dziś z powodzeniem rewolucjonizują medycynę, budownictwo albo astronautykę.
Festiwal Przemiany 2024: zwrot ku naturze
Jest także druga strona medalu. Kryzys klimatyczny zmusza do poszukiwań alternatyw dla tworzyw sztucznych, których produkuje się coraz więcej. Szlaki na tym polu przecierają choćby członkowie archiwum Future Materials Bank. To, co dla innych stanowi zbędny odpad, innowatorzy z całego świata postrzegają za cenny surowiec. Mowa o popiele, kurzych piórach, fusach z kawy albo ściętych ludzkich włosach.
W trakcie Przemian dowiemy się więcej o obu typach materiałów. Prof. Urszula Stachewicz zdradzi, w czym nanowłókna przypominają włosy niedźwiedzia. Dr Stefan Szyniszewski z Durham University zademonstruje PROTEUS, czyli niemożliwą do przecięcia aluminiową gąbkę, a dr inż. Jan Wróbel – ogniotrwały stop metali mający zastosowanie m.in. w energetyce jądrowej. Od uczestników panelu Żywe leki dowiemy się natomiast o innowacyjnych systemach dostarczania leków, biomateriałach oraz wczesnym wykrywaniu i leczeniu nowotworów.
Festiwal Przemiany 2024: w duchu zrównoważonego budownictwa
A co z ekologią? W niedzielę 13 października warto zwrócić szczególną uwagę na panele Cyrkularne produkty i usługi oraz Masz to w szafie. Na obydwu poznamy bliżej założenia gospodarki o obiegu zamkniętym oraz upcyclingu – wtórnego, efektywnego przerabiania odpadów. W sekcji wystaw zobaczymy fragment wspomnianej kolekcji Future Materials Bank, ale to nie wszystko. Absolwenci Wydziału Projektowania Uniwersytetu SWPS pokazujący swoje prace w ramach W klimacie zmian próbują tworzyć użytkowe obiekty w zgodzie z naturą. Sekunduje im kolektyw Centrala, który w ramach Domu wielomateriałowego chce popularyzować zrównoważone budownictwo. Wcześniej stworzył za to Dom odziany, poddając refleksji tkaniny wykorzystywane w naszych czterech kątach. – Ich regularne pojawianie się we wnętrzach pomagało świadomie przeżywać upływ czasu czy cykliczność dnia i nocy – przeczytamy w zapowiedzi ekspozycji wcześniej pokazywanej na London Design Biennale.
Wodorosty, grzyby i… origami
Poza dwiema ścieżkami narracyjnymi nie zabraknie dodatkowych atrakcji. Posłuchamy o wodorostach, potencjale tkwiącym w glebie oraz walce z konsumpcją. Spotkamy się z dr. Matthew Gardinerem, który w swojej praktyce twórczo-naukowej bada związki między naturą, origami i robotyką. Zobaczymy multimedialny performance Przepływy, który stawia pytania o istotę materialności, nadrobimy najciekawsze filmy dokumentalne, a na deser potańczymy do DJ setów Bartosza Webera, Gummi i Julka Płoskiego. Komu zaś zaschnie w gardle z wrażenia, ten będzie mógł… wziąć udział w degustacji grzybowego napoju Shroom. Trzy dni miną jak z bicza strzelił!
Festiwal Przemiany 2024 odbędzie się 11-13 października w Centrum Nauki Kopernik (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Udział w warsztatach oraz spotkaniach z cyklu World Café wymaga jednak wcześniejszego zapisu na oficjalnej stronie internetowej imprezy. Rezerwacja na te punkty programu ruszy wkrótce. Going. jest patronem medialnym festiwalu
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach „newonce", „NOIZZ", „Czasopisma Ekrany", „Magazynu Kontakt", „Gazety Magnetofonowej" czy „Papaya.Rocks". Mieszka i pracuje w Warszawie.