AI się nie zatrzymuje. NVIDIA wypuściła generator muzyki Fugatto
Fugatto to generator muzyki, jakiego jeszcze nie było, a przynajmniej tak twierdzi NVIDIA. Czy faktycznie patrzy z góry na konkurencję?
AI przejmuje stery
Kojarzycie kawałek Verknallt in einen Talahon? Jest to stworzona w 100% przez sztuczną inteligencję satyryczna piosenka o imigrantach. Kompozycja zdołała nawet dostać się na listy przebojów w Niemczech. To wywołało spore kontrowersje. Jak twierdzi kompozytor Max Richter, niemiecki utwór ten wcale nie jest pojedynczym przypadkiem. Zestawienia wręcz uginają się pod naporem dzieł AI, tylko po prostu o tym nie wiemy.
O jakich narzędziach mówi Richter? Suno, Udio czy Aiva to zaledwie kilka przykładów. Potrafią one wygenerować piosenki w ciągu kilkunastu sekund – wystarczy jedynie, że użytkownik napisze odpowiednie polecenie. Do ich grona dołączyło Fugatto (Foundational Generative Audio Transformer Opus 1), czyli najnowszy program zaprezentowany przez firmę NVIDIA.
Sztuczna inteligencja przywróciła mu głos. Amerykański muzyk znów nagrywa
Fugatto: NVIDIA stawia na… kota
Tym, czym wyróżnia się Fugatto, NVIDIA chwali się na swoim blogu. Chociaż potrafi skomponować piosenkę na podstawie instrukcji tekstowych, a także np. dodać instrumenty z istniejącego już kawałka, zmienić emocje w głosie, a nawet pozwolić ludziom produkować dźwięki, których nigdy wcześniej nie słyszano, to ma coś, czego rzekomo nie mają inne produkty. Ma się bowiem wyróżniać… zręcznością. – Jedną z umiejętności modelu, z której jesteśmy szczególnie dumni, jest to, co nazywamy krzesłem awokado – powiedział Rafael Valle, kierownik ds. badań nad dźwiękiem stosowanym. Program mógłby bowiem sprawić, że trąbka zacznie szczekać, a saksofon – miauczeć.
NVIDIA podała także kilka zastosowań Fugatto, m.in. dla producentów muzycznych, którzy mogliby tworzyć prototypy piosenek i sprawdzać brzmienie instrumentów i głosów. Wszystko jest podobno legalne, bo model ma być trenowany na danych udostępnionych na licencji Creative Commons. – Historia muzyki to także historia technologii. Gitara elektryczna dała światu rock and rolla. Kiedy pojawił się sampler, narodził się rap – skomentował Ido Zmishlany, producent i autor tekstów oraz współzałożyciel One Take Audio (członka Nvidia Inception, programu dla nowatorskich start-upów).