Czytasz teraz
Wirtualne spotkania, realne problemy – co w czasach pandemii przygotowały dla nas instytucje kultury?
Opinie

Wirtualne spotkania, realne problemy – co w czasach pandemii przygotowały dla nas instytucje kultury?

Sztuka zawsze była sejsmografem, który na długo przed innymi wyłapywał zbliżające się tendencje i zagrożenia. Nie inaczej było w przypadku kryzysu klimatycznego. Prorocze wizje dziś nabierają coraz bardziej rzeczywistego charakteru.

W dobie pandemii instytucje kultury w żadnym wypadku nie ulegają zamrożeniu – wręcz przeciwnie. Świadczy o tym bogaty program wydarzeń online, które nastawione są na dialog i partycypację. Sprawdzamy, co m.in. przygotowały w tym tygodniu Pawilon Zodiak, MSN, Biennale Warszawa i Nowy Teatr.

Muzea, galeria, teatry to aktywne miejsca debaty i namysłu nad człowiekiem – jego kondycją, potrzebami, kierunkiem rozwoju. W obliczu koronawirusa kultury potrzebować będziemy jeszcze bardziej, bo to w dużej mierzy dzięki niej określamy swoją tożsamość. I to na jej forum przewartościowujemy się jako społeczeństwo, wspólnie debatując nad jego przyszłością – od otaczającej nas architektury i przestrzeni publicznej, po współprace samorządowe i artystyczny aktywizm społeczny, aż na jednostkowej podświadomości kończąc.

Cover: Human Cost (2011), Duveen Gallery, Tate Britain, performans kolektywu Liberate Tate upamiętniający eksplozję platformy wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej, dokumentacja: Amy Scaife.

Odpowiedzialność za przestrzeń – spotkanie w Pawilonie Zodiak

Poprzez architekturę człowiek manifestuje swój stosunek do otoczenia. Co zatem mówią o nas coraz wyższe wieżowce? Co mówi brak dostosowanych do naturalnych, ludzkich potrzeb przestrzeni publicznych? Jak architektura może przyczynić się do zminimalizowania kryzysu klimatycznego? Czy wystarczy użycie odpowiednich materiałów? Czy wszechobecny przymus wzrostu może iść w parze z ekologią?

Pawilon Zodiak zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Architektura kryzysu klimatycznego” organizowanego przez Koło Architektury Zrównoważonej OW SARP, Mazowiecką Okręgowa Izbę Architektów RP, PLGBC – Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. Głównym punktem odniesienia do dyskusji będą polskie realizacje. Zaproszeni prelegenci opowiedzą o przyjętych przez nich zrównoważonych strategiach projektowych. Spotkanie ma charakter otwartej dyskusji, w ramach której można zadawać uczestnikom pytania.

Troska w praktyce – debata w MSN

Otwarcie wystawy „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany” , które planowano na 20 marca z wiadomych powodów nie doszło do skutku. Dziś na stronie kuratorowanej przez Sebastiana Cichockiego i Jagnę Lewandowską ekspozycji  odliczane są dni od jej zamknięcia. Nie oznacza to jednak, że muzeum przestało funkcjonować – pojawiło się wiele angażujących publiczność wydarzeń, które w dużej mierze bazują na partycypacji i dialogu.

Oprócz seminarium dot. filozofii posthumanistycznej, chałupniczych rekonstrukcji dzieł sztuki czy budowania archiwum polskich filmów domowych muzeum zaprasza do wzięcia udziału w dyskusji o przyszłości (nie tylko) sztuki w dobie koronawirusa. Środowa debata „Produkcja czy przetrwanie? Przyszłość kultury w mieście” stanowi próbę zrozumienia i usystematyzowania płynących z pandemii wniosków, a także ich twórczego zaaplikowania do rzeczywistości. 

Troska, wsparcie, empatia i wspólnota to hasła, do których wraca się teraz coraz częściej. Ale co tak naprawdę znaczą one w praktyce? Jak można je realizować w ramach instytucji kulturalnej i poprzez działalność artystyczną? Czym jest kultura w dobie pandemii i jaką funkcję powinna spełniać? Na te i inne pytania będą odpowiadali: Aldona Machnowska-Góra, Artur Jóźwik, Agata Diduszko-Zyglewska, Katarzyna Kasia, Katarzyna Górna i Franciszek Orłowski.

Spotkanie odbędzie się na żywo poprzez aplikację Zoom oraz streaming na fanpage’u Muzeum na Facebooku. Wydarzenie stanowi preludium do planowanej jesiennej edycji festiwalu Warszawa w Budowie.

Perfromans The Reveal został przeprowadzony po ujawnieniu przez Tate uzyskanej od swojego sponsora – naftowego giganta BP – kwoty, która w okresie 1996-2006 wynosiła £240,000 na rok. Taką kwotę, w spcjalnie przygotowanych na tę akcję banknotach, wyrzucili z balkonów instytucji członkowie kolektywu Liberate Tate.

Performans jako protest – webinarium w Biennale Warszawa

MSN nie jest jedynym miejscem, które podejmuje temat mobilizacji instytucji i muzeów w dobie kryzysu klimatycznego. Biennale Warszawa zaprasza na webinarium „Sztuka i aktywizm w czasach zmian klimatycznych”, które jest częścią cyklu „Jak opowiadać o kryzysie klimatycznym?” kuratorowanego przez Aleksandrę Jach.

Wraz z prowadzącym Glenem Tarmanem z kolektywu artystycznego Liberate Tate przyjrzymy się wspólnie postaci artysty-aktywisty.

Kolektyw Liberate Tate w swoich akcjach posługuje się głównie metodą kreatywnych interwencji w przestrzeni publicznej, które mają doprowadzić do realnej zmiany. W 2015 roku jego członkowie okupowali Turbine Hall w słynnym londyńskim muzeum Tate ubrani jak na pogrzeb – w czarnych welonach, jednym głosem ostrzegali przed skutkami kryzysu klimatycznego. Akcja miała zwrócić uwagę na sponsoring muzeum przez naftowego giganta British Petroleum. W tym samym roku Tate rozwiązało z BP umowę, na co miały wpływ m.in. działania kolektywu.

Te i podobne akcje podnoszą kwestię cienkiej granicy pomiędzy performansem a protestem, sztuką a aktywizmem społecznym. A może właśnie te granice powinny być zatarte?

Zapisy na webinarium trwają do 28 kwietnia.

Kolektywne śnienie – warsztaty w Nowym Teatrze

Do innego rodzaju aktywizmu zaprasza Nowy Teatr. „Mapy śnienia, czyli jak działać w czasach dezorientacji” to warsztat prowadzony przez Annę Nowicką, w którym głównym punktem odniesienia jest sen. Wykorzystując przymusowe zatrzymanie świata zewnętrznego skłaniamy się do wewnątrz – tam, gdzie codziennie buzują pokłady nieświadomego. Pokłady, którym na ogół się nie przyglądamy – zbyt zajęci namacalną rzeczywistością, kompulsywnie wypełniając czas przeróżnymi aktywnościami.

Zobacz również
TEDE FENIX

Sen rycerza, Antonio de Pereda, 1655 r.

Sen, mimo że wydaje się z pozoru niezrozumiałym remiksem absurdalnych symboli, emocji i myśli, może pomóc w nawigacji własnego Ja.  Za pomocą serii ćwiczeń wizualizacyjnych Nowicka proponuje rozrysowanie mapy, która pomoże w odnalezieniu właściwej drogi – do swoich pragnień, potrzeb, lęków. Język snów staje się tu pełnoprawnym sposobem komunikacji, dzięki któremu możemy wpływać na otaczający nas świat. Bo tylko dzięki zrozumieniu samego siebie, łącznie z tymi wypartymi i niechcianymi częściami, możemy odpowiedzialnie i szczerze współistnieć z innymi.

Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to teraz bardzo istotne sprawy. Poniżej przeklejamy Wam ważną informację:

– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody

– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem

– zachowaj co najmniej 1.5 metra odległości od osób, które kaszlą i kichają

– unikaj skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi

Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590

Nie panikujcie, uważajcie!

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony