Protesty w Hong Kongu, systemy AI i pustynia usiana telewizorami – poznajcie sekcje niekonkursowe 36. Warszawskiego Festiwalu Filmowego
Wychowany na Ślizgu i DosDedos. Wielbiciel kuchni Dariusza Barańskiego i…
Już jutro rusza 36. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego, która odbędzie się w Kinotece PKiN oraz w Multikinie Złote Tarasy. Festiwal potrwa do 18 października. Jakie filmy zobaczymy przez nadchodzący tydzień w stolicy?
Do tej pory zdążyliśmy prześwietlić sekcje konkursowe festiwalu oraz Sekcję Pokazów Specjalnych. Nadszedł czas, abyśmy przyjrzeli się pozostałym kategoriom. Sprawdźcie, jakie filmy warto zobaczyć w ramach tematycznych sekcji niekonkursowych tegorocznego WFF.
Polska Klasyka
Sekcja Polska Klasyka poświęcona jest rodzimym pełnometrażowym dziełom filmowym, które są starsze niż 10 lat i stanowią istotne osiągnięcia naszej kinematografii. Znalazły się w niej trzy kultowe filmy oscylujące wokół takich wątków jak tragizm, brak nadziei i poczucie upadku: Ewangelia według Harry’ego, Pętla oraz Pożegnanie jesieni. Pierwszy z nich to gorzka satyra Lecha Majewskiego na Amerykę i współczesną zachodnią cywilizację, w której nawet pustynia usiana jest telewizorami.
Fabularny debiut Wojciecha Hasa Pętla, będący ekranizacją opowiadania Marka Hłaski, to wstrząsające studium dramatu alkoholika. Pożegnanie jesieni to z kolei adaptacja powieści Stanisława Ignacego Witkiewicza – katastroficzne dzieło Mariusza Trelińskiego określane jest jako „pierwszy film postkomunistyczny i postmodernistyczny”.
Odkrycia
W tej sekcji znajdziecie pełnometrażowe filmy fabularne i dokumentalne prezentowane wcześniej na festiwalach filmowych, których tematyka oscyluje wokół problemów współczesnego świata. Obejrzycie między innymi Hong Kong Moments, dokument o ubiegłorocznych protestach w Hong Kongu, czy Zakodowane uprzedzenie, film o nowoczesnych systemach rozpoznawania twarzy i rosnącej roli sztucznej inteligencji w strategiach zarządzania społeczeństwem.
Znalazł się tutaj również laureat Wielkiej Nagrody Tygodnia Krytyki festiwalu w Wenecji – film Duchy przedstawia zagubione pokolenie Stambułu, ogarnięte polityczną, religijną i ekonomiczną niepewnością.
Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe 2020
Sekcja najlepszy krótkich metraży z Polski została podzielona na cztery bloki tematyczne: Dialog, Inność, Kobiecość oraz Rodzina. Filmy, na które warto naszym zdaniem zwrócić uwagę to m.in. animacja Obyś nie musiała tutaj wrócić pokazująca doświadczenia współczesnych emigrantów, szalona wizualnie produkcja podejmująca temat aborcji Alicja i żabka, czy podbijająca polskie i światowe festiwale Sukienka Tadeusza Łysiaka.
Rodzinny Weekend Filmowy
Niezwykłe przygody i solidna dawka humoru dla dzieci oraz rodziców czekają nas w sekcji Rodzinny Weekend Filmowy. W tym roku trafiły tu produkcje takie jak Monty i uliczna impreza, Sune – najlepszy drużba czy Ziarna pieprzu i tajemnica morskich głębin. Znajdziecie tu również specjalną selekcję filmów krótkometrażowych dla naszych najmłodszych.
Wychowany na Ślizgu i DosDedos. Wielbiciel kuchni Dariusza Barańskiego i restauracji Daniela Pawełka. Chciałbym przeczytać Zaprzeczenie śmierci Ernesta Beckera, ale pewnie prędzej kupię The Savoy Cocktail Book Harry'ego Craddocka. Lubię klasyczne koktajle, zakupy w Boucherie de Varsovie i na Hali Mirowskiej.