Czytasz teraz
Łempicka, Goya, Zürn – którędy po najciekawszą sztukę? [KRAKÓW]
Kultura

Łempicka, Goya, Zürn – którędy po najciekawszą sztukę? [KRAKÓW]

W Krakowie trwa obecnie kilka ekspozycji, zbierających prace światowej klasy artystów i artystek. Sprawdźcie najciekawsze wystawy sztuki w Krakowie.

Tamara Łempicka

KIEDY: do 12 marca 2022

GDZIE: Muzeum Narodowe w Krakowie

Będąc w Krakowie w czasie Conrad Festivalu popełniłam strategiczny błąd. Odwiedziny na wystawie Tamara Łempicka zaplanowałam na weekend. Zainteresowanie ekspozycją przeszło moje najśmielsze oczekiwania, a kolejka do wejścia ciągnęła się w nieskończoność. Oddaję zatem głos koledze z redakcji, który dużo rozsądniej wybrał się do Muzeum Narodowego w czwartek.

Hej, Olek, jak było na Łempickiej?

To jest najlepsza wystawa nieinteraktywna, na jakiej byłem! Pokazuje prace artystki ze wszystkich okresów twórczości, a więc nie tylko z czasów mieszkania w Paryżu, ale też z okresu powojennego, kiedy osiadła na zachodnim wybrzeżu USA. Zobaczymy nie tylko obrazy, ale też archiwalne fotografie artystki i jej pracowni. Prezentowana jest cała postać Łempickiej, zarówno jako twórczyni i persony artystycznej, jak i kobiety. Wisienka na torcie? Sama przestrzeń wystawy jest bardzo ciekawie zaaranżowana. Idealnie oddaje ducha czasów supremacji stylu art – deco.

Wywiad z Mohamedem Mbougarem Sarrem, przeprowadzony w czasie Conrad Festivalu

Goya fizjonomista. Język twarzy w twórczości graficznej Goi

Łempicka

KIEDY: do 25 listopada

GDZIE: Instytut Cervantesa

Francisco José de Goya y Lucientes jest jednym z najsłynniejszych hiszpańskich malarzy i grafików. Tworzył na przełomie XVII i XVIII wieku, portretując zarówno świat arystokracji, jak i codzienne życie uboższych warstw społecznych. Do najbardziej rozpoznawalnych prac artysty należą makabryczne sceny wojenne, zaglądające w najmroczniejsze zakamarki ludzkiego doświadczenia. Na wystawie w Instytucie Cervantesa obejrzymy ryciny, pochodzące z cyklów graficznych Kaprysy, Okropności wojny i Szaleństwa. Ludzkie i zwierzęce twarze często są wynaturzone czy karykaturalne, obnażając potencjalnie szemrane intencje bohaterów portretów. Prace Goyi zostały uzupełnione o rysunki z traktatów fizjonomicznych z tamtego czasu, by zbadać tytułowy język twarzy.

Zobacz również
Titanic

Unica Zürn. Nóż w ranie

Łempicka
Unica Zürn. Nóż w ranie, fot. Jagoda Gawliczek

KIEDY: do 17 listopada

GDZIE: Dom Norymberski w Krakowie

Choć Unica Zürn odcisnęła piętno na sztuce swoich czasów, wielu postrzegało ją raczej jako partnerkę twórców, z którymi była związana, niż samodzielną artystkę. Tymczasem jej prace prozatorskie, awangardowe gry słowne czy rysunki ukazują kompletny i złożony świat, pełen mrocznych wątków. W ramach wystawy Nóż w ranie, która odbywa się w Domu Norymberskim, zaproszone twórczynie reinterpretują jej język i symbolikę. W tym gronie znalazły się: Marta Bożyk, Martyna Duda, Małgorzata Kalinowska, Honorata Martin, Malwina Niespodziewana, Claudia Reinhardt i Małgorzata Wielek. Każda z nich pracowała w charakterystycznym dla siebie medium, oddając Unice swoisty artystyczny hołd.

Żywe trupy, nimfy i strzygi – artystki tworzą feministyczny danse macabre

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony